МАКФАКС

Надворешна политика

Разговори со Грција без прашања за идентитетот

Разговори со Грција без прашања за идентитетот

Надворешна политика

Може да се дојде до компромис, ако Грција покаже волја за решение што ќе значи компромис, порача претседателот Ѓорге Иванов на средбата со министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан

Прочитајте го целиот напис
10.02.2010

Аселборн: Само можам да сугерирам решение

Аселборн: Само можам да сугерирам решение

Надворешна политика

Јас не сум овде да ви дадам решение, туку можам единствено да дадам сугестија Ова денеска го истакна  Министерот за надворешни работи на Големото Војводство Луксембург, Жан Аселборн. „Јас она

Прочитајте го целиот напис
10.02.2010

Аселборн: Не можам да дадам решение, само можам да сугерирам

Аселборн: Не можам да дадам решение, само можам да сугерирам

Надворешна политика

Јас не сум овде да ви дадам решение, туку можам единствено да дадам сугестија, истакна министерот за надворешни работи на Големото Војводство Луксембург, Жан Аселборн „Она што сега можам да

Прочитајте го целиот напис
10.02.2010

Талер: Исполнети одредниците, потребно е решение за името

Талер: Исполнети одредниците, потребно е решение за името

Надворешна политика

Македонија ги исполни одредниците за добивање датум за преговори, но потребно е и решение за проблемот со името со Грција Ова денеска од говорницата во Европскиот Парламент го порача известувачот

Прочитајте го целиот напис
10.02.2010

Европратениците препорачаа преговори без одолговлекување

Европратениците препорачаа преговори без одолговлекување

Надворешна политика

Европскиот парламент со големо мнозинство од 548 гласови „за“, 45 „против“ и 35 „воздржани“ ја усвои резолуцијата со која се

Прочитајте го целиот напис
10.02.2010

Проширувањето на ЕУ со Западен Балкан приоритет за Чешка

Проширувањето на ЕУ со Западен Балкан приоритет за Чешка

Надворешна политика

Очекуваме Македонија и Грција заеднички да го надминат билатералниот спор и Македонија конечно да добие датум за почнување преговори за

Прочитајте го целиот напис
09.02.2010

Нема поддршка за Австралија ако не се извини?

Нема поддршка за Австралија ако не се извини?

Надворешна политика

Како што објави весникот The Australian, поддршката на кандидатурата на Австралија за непостојан член на Советот за безбедност на ОН

Прочитајте го целиот напис
09.02.2010

Нимиц на 23-ти во Скопје

Нимиц на 23-ти во Скопје

Надворешна политика

Посредникот во македонско – грчкиот спор за името на 23 февруари во Скопје ќе има разговори со македонскиот државен врв

Прочитајте го целиот напис
09.02.2010

Скопје и Тирана поблиски за сто километри

Скопје и Тирана поблиски за сто километри

Надворешна политика

Изградбата на автопатот „Арбери”од Тирана до граничниот премин во Дебар е многу важен и за Македонија бидејќи Скопје и Тирана

Прочитајте го целиот напис
08.02.2010

Без датум средбите за името во Скопје и Атина

Без датум средбите за името во Скопје и Атина

Надворешна политика

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц, се уште не може да ги договори средбите во Скопје и Атина поради

Прочитајте го целиот напис
08.02.2010

Макфакс е-билтен

Email *