Контакт

Топ

Детали за сообраќајната несреќа кај Прилеп: загина 21-годишно момче, се судриле три возила

Објавено пред

Младо момче загина во тешката сообраќајна несреќа, што вчера попладне го затвори патот Прилеп – Битола.

dobivaj vesti na viber

Според деталите од полицијата, несреќата се случила на излез од Прилеп, а во неа учествувале три возила.

Загинатиот е 21-годишниот С. С. од Прилеп. Неговиот автомобил „рено“ се судрил со товарно возило управувано од К. И. (58) од Кавадарци и „рено меган“, со ресенски регистарски ознаки, управувано од Г. И. (39) од Ресен.

Младото момче загинало на самото место, а лекар од Итната медицинска помош констатирал смрт.

Возачот на товарното возило К. И. и неговиот сопатник З. П. (48) од Кавадарци добиле телесни повреди, констатирани во Градската општа болница во Прилеп.

Извршен бил увид.

Фото: илустрација

Свет

Бајден се повлече од трката за претседател на САД

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден се откажува од изборната трка. Бајден (81) во функцијата на платормата „Х“ рече дека ќе остане во својата улога на претседател и врховен командант до крајот на неговиот мандат во јануари 2025 година и ќе и се обрати на нацијата оваа недела.

dobivaj vesti na viber

“Тоа е во најдобар интерес на мојата партија и земјата”, рече тој.

Соопштението доаѓа четири месеци пред Американците да излезат на гласање и по неколкунеделниот силен притисок од страна на Демократската партија по слабите резултати во дебатата против републиканецот Доналд Трамп на крајот од јуни и неодамнешното појавување пред новинарите на крајот од самитот на НАТО.

Во објавata на неговиот профил на социјалните мрежи, тој вели дека најголема чест во животот му било да служи како претседател.

„ Иако мојата намера беше да побарам реизбор, верувам дека е во најдобар интерес на мојата партија и мојата земја да се тргнам и да се посветам единствено на исполнувањето на должностите на претседателот до крајот на мојот мандат”, рече Бајден.

Со откажувањето од кандидатурата, Бајден го отвора патот за потпретседателката Камала Харис да се кандидира за претседателска номинација на партијата, првата Афроамериканка која го направила тоа во историјата на земјата. Бајден отворено ја поддржа Камала Харис како кандидат за демократ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Приведено лице од велешко поради предизвикување пожар, палел седишта од автомобил на депонија

Објавено пред

Како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, денеска, по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека непознати лица ја палат депонијата која се наоѓа на патот с.Горно Оризари – с.Клуковец, велешките полицајци на лице место го затекнале С.Ц. од Горно Оризари. На депонијата тој палел две седишта од автомобил, а во непосредна близина предизвикал пожар, се запалила сува трева.

dobivaj vesti na viber

Полицијата го уапсила, а пожарникари го изгасиле пожарот.

„По насоки на јавен обвинител од ОЈО Велес, лицето е задржано во полициска станица за понатамошна постапка и по документирање на случајот, од страна на СВР Велес ќе биде поднесена кривична пријава за кривично дело ’предизвикување општа опасност’ по чл.288 од КЗ’, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Министерството апелира до граѓаните да бидат исклучително внимателни кога се движат во природа. Секоја активност во насока на намерно или ненамерно предизвикување на пожари ќе биде санкционирана најстрого во рамките на законските норми.

Ако граѓаните забележат какво било сомнително движење или активности, веднаш да пријават во најблиската полициска станица или на телефонот 112.

Прикажи повеќе...

Економија

Николоски договара нови нискобуџетни летови од следната година: Ќе разговараме со неколку светски компании

Објавено пред

Иако е неработен ден, министерот за транспорт и врски Александар Николоски се пофали дека работел и договорил формирање работа група која ќе ги испита можностите за нови евтини летови од скопскиот и од охридскиот аеродром. И тој и Владата се подготвени да дадат субвенции на новите компании со цел да дојдат повеќе туристи во земјава и македонските граѓани да имаат поевтини летови.

dobivaj vesti na viber

„Би сакал да споделам една убава вест со сите вас. Денес иако е недела, интензивно работиме. Донесовме одлука да формираме работна група која ќе ги испита сите можности за зголемување на бројот на летови од скопскиот и охридскиот аеродром. Нашата цел е следната година да има нови дестинации кои во моментов не ги оперираат охридскиот и скопскиот аеродром. Така би добиле многу повеќе туристи но и македонските граѓани полесно и поевтино ќе патуваат надвор. Ќе разговараме со неколку светски компании кои нудат брзи и евтини летови, и убеден сум дека веќе следната година ќе имаме многу повеќе дестинации“, рече министерот Николоски.

По последниот оглас за нискобуџетни летови од Македонија од минатата година, субвенции од државата покрај „Визер“, доби и германска „Луфтханза“. Субвенцијата на странските компании што ја исплаќа нашата држава е седум евра по патник во заминување. Субвенционирањето секоја година е условено со воведување нови линии.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Бајден се повлече од трката за претседател на САД

Американскиот претседател Џо Бајден се откажува од изборната трка. Бајден (81) во функцијата на платормата „Х“ рече дека ќе остане...

Македонија2 часа

Приведено лице од велешко поради предизвикување пожар, палел седишта од автомобил на депонија

Како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, денеска, по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека непознати лица ја палат...

Економија2 часа

Николоски договара нови нискобуџетни летови од следната година: Ќе разговараме со неколку светски компании

Иако е неработен ден, министерот за транспорт и врски Александар Николоски се пофали дека работел и договорил формирање работа група...

Економија3 часа

Левица: Отпуштени неколку директори на „Кромберг и Шуберт“, ги проневериле парите за бонуси на работниците

Неколку дена во фабриката ,,Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми, јави денес...

Топ4 часа

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје синоќа во 21.40 часот добил пријава дека во мотел на подрачјето на Чаир бил...

Македонија7 часа

(Видео) Кузеска обвини за луксуз со народни пари: И премиерот и министрите во Вашингтон патувале со бизнис класа, еден билет е 4-5.000 евра

Со обвинување дека влегол во улога на султан па парите на граѓаните ги троши за сопствени луксузирања, Богданка Кузеска, портпаролка...

Култура7 часа

Директорката на „Охридско лето“ одликувана со орден „Витез на редот на ѕвезда на Италија“

Претседателот на Република Италија, Серџо Матарела,  ја одликува директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ со орден „Витез  на редот...

Свет8 часа

Руски МиГ-ови пресретнаа американски бомбардери над Баренцовото Море

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека руски борбени авиони спречиле два американски стратешки бомбардери да ја преминат државната граница...

Македонија9 часа

На журка кај Бабуна, велешко, синоќа уапсени деветмина, полицијата им нашла дрога

Велешката полиција синоќа уапси девет лица од кои тројца малолетници оти на журка кај местото викано Бабуна, велешко, им нашла...

Топ11 часа

Ограбиле фирма во Долно Српци, полицијата ги фати и ги уапси сосе украденото на патот Битола-Прилеп

Битолската полиција вчера уапси двајца крадци на регионалниот пат Битола-Прилеп. Се сомничат дека дената украле повеќе предмети од фирма во...

Македонија11 часа

Армиски хеликоптер полета кон пожарот кај Македонски Брод, но се врати оти од премногу густ чад не може да дејствува, рече Ангелов

Од вкупно триесет пожари вчера, девет се уште се активни, а под контрола за да не се шират се ставени...

Македонија12 часа

Серија земјотреси на Крит утрово, најсилниот со магнитуда од 5,3 степени

Серија земјотреси на Крит утрово регистрираат грчките сеизмолошки лаборатории. Најсилниот е со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер од четири...

Македонија13 часа

Не полевајте бавчи и не полнете базени, апелира скопски „Водовод“ по регистрирана енормна потрошувачка

Јавното претпријатие „Водовод и канализација – Скопје“ апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со...

Македонија1 ден

Без плата, без здравствено и со возило старо 38 години, вработените во Национални шуми 11 дена се борат со огнот на Серта (ФОТО+ВИДЕО)

Без здравствено осигурување, со плата која доцни и не им е исплатена од мај годинава, вработените во Национални Шуми на...

Македонија1 ден

(Видео) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана партија на криминалци кои во политиката се влезени само за да се збогатат на сметка на...

Македонија1 ден

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Веста дека претседателката на ДКСК, Татјана Димитровска, добила дипломатски пасош, а останатите членови исто така поднеле барање, оти многу патувале,...

Македонија1 ден

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ1 ден

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...

Македонија2 дена

Расте бројот на пожари низ Македонија: во моментов активно беснеат 12, познато е каде гори

Центарот за управување со кризи во последното деноноќие регистрира вкупно 35 пожари. Од нив 12 се се’ уште активни, а...

Македонија2 дена

Доаѓа невреме: пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните...