Контакт

Црна хроника

Кривична за татко и син од Велешта за попречување полицаец во вршење службено дејство

Објавено пред

Полициската станица Струга при СВР Охрид, поднесе кривична пријава против лицето Д.Б. роден 1962 г. од селото Велешта и неговиот син Е.Б. роден 1985 г., осомничени дека сториле кривично дело „попречување на службено лице во вршење службени дејствија“

Полициската станица Струга, кривична пријава поднесе и против лицето Ј.Н. роден 1983 г. од Струга поради основано сомнение дека сторил едно кривично дело „предизвикување општа опасност“.Лицата се лишени од слобода и во текот на денешниот ден ќе бидат предадени во Основниот суд во Струга.Во саботата, околу 17.15 часот,на плажата „Блу скај“ во Струга, пријавениот Ј.Н. управувајќи „скутер“ удрил во лицето М.Р. родена 1995 г. која пливала во езерото по што го напуштил местото. Таа е пренесена во Медицинскиот центар во Струга каде се констатирани лесни телесни повреди во пределот на главата.Непосредно по незгодата, полициски службеник вработен во МВР, легитимирајки се, се обидел да го задржи возачот на скутерот но при преземање на службените дејствија бил спречен од Д.Б. и неговиот син Е.Б. кој, при расправијата со полицискиот службеник извадил нож. По преземените оперативни мерки, полициските службеници го пронајдоа возачот на скутерот кој со помош на Д.Б. и Е.Д. брзо ја напуштил плажата „Блу скај“.Како што се дознава станува збор за Дилавер Бојку, човекот кој беше затворан и гонет за подведување и овозможување занимавање со проституција во неговите локали во струшкото село. Тој избега пред неколку години, но беше уапсен во Црна Гора.

Црна хроника

Уапсени тројца Албанци што нелегално престојувале во Македонија

Објавено пред

Гостиварската полиција на 20 ноември уапсила тројца албански државјани кои илегално влегле во земјата.

Како што информираат од МВР, Албанците, двајца на возразат од 35 години и еден 41-годишник, непријавено престојувале на подрачјето на Република Македонија.

Кога биле уапсени, тројцата биле предадени за натамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична за гостиварец кој бесправно сечел дрва од државна и приватна парцела

Објавено пред

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 43-годишник од гостиварското село Долна Бањица поради сомнение за сторени две кривични дела пустошење шума и две кривични дела кражба.

Како што информираат од МВР, во период од 2016 до март 2018 година, пријавениот на подрачјето на Гостивар извршил бесправна сеча на дабови дрва од парцела во сопственост на државата, со што за ЈП „Македонски шуми“ предизвикал материјална штета од 29.400 денари.

Четириесет и тригодишникот бесправна сеча извршил и на парцела во приватна сопственост на жител од Гостивар, при што предизвикал материјална штета од 364.095 денари.

Со тоа пријавениот извршил бесправна сеча на 31,62 квадратен метар дабови дрва и предизвикал вкупна материјална штета од 393.495 денари (над 6.000 евра).

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична против стружанка што на интернет објавувала компромитирачки фотографии од поранешното момче

Објавено пред

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 30-годишна жена од струшкото село Горно Татеши поради сомнение дека на социјалните мрежи објавувала компромитирачки фоторафии од своето поранешно момче.

Со ваквата постапка таа сторила кривично дело злоупотреба на лични податоци.

Како што информираат од МВР, на 17 септември годинава, пријавената на социјалните мрежи „Фејбук“ и „Инстаграм“ креирала лажни профили на име на 36-годишен тетовец со кого претходно била во љубовна врска.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски1 час

Дармановиќ: Црна Гора немаше правна основа да го задржи Груевски

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, рече дека Црна Гора немала правна основа да го задржи поранешниот...

Регион2 часа

Могерини: Косово итно да ја укине одлуката за царината на српската стока

Високата претставничка за надворешна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, ја повика косовската Влада итно да ја укине одлуката за...

Топ4 часа

В петок состанок на телото за помирување

В петок, најверојатно, ќе се одржи состанок на координативното тело за помирување и интеграција. Деталите околу новиот предлог за амнестија...

Бегството на Груевски5 часа

Рот: Правото на азил е гест на хуманост за прогонетите, но не и за пријател на премиерот

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, упати критики до унгарските власти кои му доделија...

Македонија5 часа

Италијански медиуми: Папата Франциско во мај ќе ја посети Македонија

Папата Франциско во мај следната година ќе ја посети Македонија, објави римокатоличкиот интернет сервис „Религион дигитал“, повикувајќи се на извори...

Свет8 часа

Турција: Не е можно ЦИА да не знае кој дал наредба за убиството на Кашоги

Турција ги обвини САД дека се обидуваат да го игнорираат убиството на новинарот Џамал Кашоги, што се случи во саудискиот...

Бегството на Груевски9 часа

Унгарскиот министер за правда: Унгарија не може да го екстрадира Груевски, тој може да добие патнички документи

Унгарскиот министер за правда, Ласло Трочањи, за телевизијата „Еко“ изјави дека Никола Груевски може да аплицира за патнички документи како...

Македонија10 часа

Сијарто: Унгарските дипломати не го шверцуваа Груевски преку границите, тој имаше документи

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, денеска одржа прес-конференција, на која рече дека Груевски морал да премине преку три...

Македонија11 час

(Видео) Апостолски: Недозволиво е да се одреди мерка притвор без да биде сослушан обвинетиот

Денеска, го добивме решението за мерката притвор на Сашо Мијалков. Без да се повика на сослушување, недозволиво е на обвинетиот...

Бегството на Груевски11 час

Директорот на затворот „Скопје“: Мијалков е во ќелија со други затвореници, има право на посети и два часа прошетка

Нема наредба од судот за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, да биде спроведен на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ поврзан со...

Македонија11 час

Хан очекува објаснување од Орбан за азилот на Груевски

Еврекомесарот за проширување, Јоханес Хан на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски,...

Свет12 часа

(Видео) Американскиот Сенат преку писмо побара од Трамп втора истрага за Кашоги

ЦИА не успеа со сигурност 100 %, да утврди дали саудискиот престолонаследник го наредил убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави...

Македонија12 часа

МЗД: Да се разреши составот на Комисијата која утврди дискриминација кон Груевски

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за заштита...

Македонија22 часа

СЈО барало притвор за Мијалков поради оперативни информации дека ќе бега

Во решението на кривичниот суд за притворот на ексдиректорот на тајната полиција, Сашо Мијалков, пишува дека мерката му е определена...

Македонија23 часа

Адвокатот на Мијалков: Недозволиво е што тој не беше известен за притворот

Недозволиво е судија на претходна постапка или кривичен совет да не ја извести странката, во случајов Сашо Мијалков, дека за...

Македонија1 ден

(Видео) Мијалков спроведен во затворот во Шуто Оризари

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари поради опасност од бегство, велат...

Македонија1 ден

Владата го одби предлог-законот за амнестија предложен од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на денешната владина седница донесе негативно мислење за предлог-законот за амнестија за настаните од 27 април. „Владата донесе негативно...

Uncategorized1 ден

Амнестија во текот на судскиот процес, прекин на постапката за тие што не тепале на 27 април?

Кој ќе се спаси од кривична одговорност за инцидентите од 27 април, најверојатно ќе се утврдува според обвинителниот акт, односно...

Македонија1 ден

Влада: Очекуваме Будимпешта да го предаде Груевски во Македонија

Владата соопшти дека официјално покрај протестната нота доставена вчера за улогата на амбасадите на Унгарија во бегството на Груевски од земјата,...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски: Добив азил во Унгарија, продолжувам да ја барам правдата

Поранешниот премиер Никола Груевски, на неговиот „Фејсбук“ профил, ги потврди информациите дека добил политички азил во Унгарија. Тој себе си...

Досие