Контакт

Црна хроника

Полицијата се' уште ги бара крадците на Комерцијална банка

Објавено пред

Полицијата се’ уште трага по крадците кои утрово околу 8 часот ја ограбија експозитурата на Комерцијална банка на улица „Партизански одреди“ во трговскиот центар „Буњаковец“. МВР единствено располага со описот на изгледот на лицата

„Единствено располагаме со опис на изгледот на лицата, односно висина и како биле тие облечени, но некакви подетални информации околу идентитетот на сторителите се’ уште немаме“ изјави портпаролот на МВР, Иво Котевски.Грабежот се случил неколку минути, откако обезбедувањето на банката ги доставило парите кои им биле неопходни на вработените за дневно работење. Откако обезбедувањето ја напуштило експозитурата, две лица маскирани со црни плетени фантомки под закана со пиштол побарале од вработените да им ги дадат сите пари со кои располагаат. Неофицијално, украле околу 58 илјади евра. Парите ги ставиле во кеси за смет и ја напуштиле експозитурата по што заминале во непознат правец. „Веднаш по добиената пријава МВР ги презеде сите неопходни мерки. Увидни екипи беа на терен, а се преземаат мерки за потрага во околината по лицата за кои што се претпоставува дека е можно, според описот како се облечени, да го извршиле разбојништвото“ вели Котевски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Кривична за затвореник кој продавал дрога во штипскиот затвор

Објавено пред

Штипската полиција поднесе кривична пријава против 30-годишник од Кочани кој продавал дрога во штипскиот затвор.

Како што информираат од МВР, пријавениот како затвореник во штипскиот затвор во текот на јануари минатата година од непознато лице во затворот набавил марихуана, која ја препакувал во десет најлонски ќесички.

Така спакуваната марихуана имал намера да ја продава во затворот, а ја чувал скриена во својата ќелија.

Дрогата била пронајдена при претрес од затворските чувари на 11 јануари 2019 година.

Кочанчанецот се товари за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Затвореник од Косово предизвикал пожар во кумановскиот затвор

Објавено пред

Командирот во затворот „К’шање“, во попладневните часови на 27 февруари во кумановската полиција пријавил пожар во крилото за странци, каде што била опожарена ќелија од страна на затвореници.

Од извршениот увид и разговор со вработените во затворот утврдено било дека пожарот бил предизвикан од 34-годишен затвореник од Косово, кој запалил два душека, по што излегол надвор и ги скршил двете камери кои биле поставени во ходникот од крилото.

Пожарот бил предизвикан на вториот кат од затворот.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Штипјанец ѝ понудил превоз на 19-годишна девојка, па ја силувал

Објавено пред

СВР Штип поднесе кривична пријава против Д.Р.(54) од Штип, поради силување.

Како што информираат од полицијата, тој на 7 декември во близина на автобуската станица во Штип ѝ понудил превоз до домот на девојката на возраст од 19 години.

Таа влегла во неговото патничко возило, по што мажот ја одвел во населба Пребег во Штип и со употреба на физичка сила извршил обљуба над неа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

(Видео) Гаши: Нашата битка не е со СДСМ и Беса, туку ДУИ да замине во опозиција

За лидерот на Алтернатива Африм Гаши, коалцијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што...

Македонија42 минути

Јовановски нуди гаранција од 142 илјади евра за да излезе од притвор

Првообвинетиот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 нуди имот во вредност од 142 илјади евра за да биде...

Македонија2 часа

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот...

Македонија3 часа

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО,...

Свет4 часа

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Регион6 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ7 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија7 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет7 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет8 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет8 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа18 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа19 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион20 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа21 час

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија22 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија1 ден

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија1 ден

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија1 ден

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија1 ден

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Досие