Контакт

Црна хроника

Полициската 'Канџа' фати 60-ина 'естрадни уметнички'

Објавено пред

Ноќта кон неделата до раните утрински часови повеќе од 200 полициски службени од различни сектори беа ангажирани во една од најобемните акции, со кодно име „Канџа“ на Министерството за внатрешни работи и соработка со Управата за јавни приходи, за контрола во угостителски објекти и спортски обложувалници на подрачјето на Тетово и Гостивар, при што се откриени 64 странски државјанки со нерегулиран престој во Македонија а од 13 спортски обложувалници само една имала лиценца.

Целта на акциската контрола во угостителските објекти беше пронаоѓање странски државјанки со нерегулиран престој во земјата, кои се нелегално вработени во угостителските објекти како „пејачки“, „танчерки“, „придружнички“ односно келнерки, а кои се можни жртви на трговија со луѓе, додека целта на спроведувањето на акциската контрола во обложувалниците беше откривање на оние кои вршат дејност без лиценца како и кривични дела и прекршоци од Законот за игри на среќа и за забавните игри.

Во акциајта цел на контрола беа во Тетово и тетовски биле објектите и локалите „Енерџи клуб“, поранешен угостителски објект „Хилтон“ во Желино, „Ловец“, „Кораби“, „Ориентал Ас“ и „Баци“, како и „Равен – Кастриот“, „Бакарди“, „Били“ во село Чегране, „Били 97“ во Топлица, „Алпе Маре“ и „Нота“, исто така, во Чегране од подрачје на Гостивар.

При акциската контрола во угостителските објекти пронајдени се 64 странски државјани, од кои 61 женско и 3 машки лица. Од нив 58 женски и 3 машки лица се приведени во ПС Тетово и ПС Гостивар и против истите во текот на утрешниот ден од страна на Одделението за прекуграничен криминал, странци и реадмисија, ќе им бидат поднесени Барања за поведување на прекршочна постапка согласно чл.153 с.1 т.2 од Законот за странци – Злоупотреба на туристички престој.

Освен овие лица, легитимирани биле и 391 државјанин на акедонија кои биле гости во споменатите угостителските објекти. При акциската контрола во два објекта севпронајдени и одземени три албански патни исправа на име на женски лица кои не се затекнати таму.

Исто така, во два од објектите, кај двајца од гостите, при извршен преглед на патничките моторни возила со кои пристигнале, се пронајдени два пиштола (еден во касета и еден под седиште). Едно од лицата изјавило дека пиштолот кој го поседувал е во постапка за добивање дозвола и оружјето е одземено до докажување на вистинитоста на изјавата, додека второто лице го поседувало пиштолот со дозвола.

Во друг објект од едно лице, при извршен преглед на патничкото моторно возило со кое пристигнал, пронајдени се и одземени се бејзбол палка и нож марка „Миков“. Кај друго лице од истиот локал, пронајдена е мало количество растителна материја која е одземена за вештачење. Двете лица се предадени за натамошна постапка на гостиварската полиција.

Инспекторите на Управата за јавни приходи (УЈП), пак, во сите објекти во кои е извршена контрола констатирале прекршоци по Закон за регистрирање на готовински плаќања, односно неиздавање фискална сметка и невоведување фискална сметка. за што се изречени парични глоби во висина од 750 евра за физички лица и 2.500 евра за правните лица.

Констатирани, исто така, биле и прекршоци од Законот за пушење и Закон за даночна постапка, а на дел објектите издадени им се Решенија за забрана за вршење дејност во времетраење од 30 дена.

Во делот од акцијата чија цел биле спортските обложувалници, била извршена извршена контрола во „Зеро Бет“, „Пица Лонг графити“, „Бет2деј“, „Кафе клуб 10“, „Бет 365“, „Еуро лото“, „Бундес“, „Еуро шанса“, „Там-бетинг“ и уште неколку објекти кои немаат назив.

Од контролите во спортските обложувалници во Тетово и Гостивар констатирано е дека работат незаконски, односно не поседуваат лиценци за работа, бидејќи од 13 објекти само обложувалницата „Евро-гол“ во Тетово поседувала лиценца за работа.

Во 12 спортски обложувалници од страна на УЈП се констатирани прекршоци по чл.158 и кривични дела по чл.156 од Законот за игри на среќа и за забавните игри, а исто така се издадени решенија за забрана на вршење на дејност. Легитимирани се 122 лица, а при легитимирањето пронајдени се две лица по кои се трагало по распишана потерница. Одземени се 263.453 денари и 440 евра, 55 телевизори, 29 компјутери, 20 монитори, 16 штампачи, седум ресивери, три читача за тикети, три печатача, три фискални апарата, два модема и два проектора./крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Кривична за охриѓанец за ширење омраза на Фејсбук

Објавено пред

Шеесет и тригодишен охриѓанец доби кривична пријава поради ширење расистички и ксенофобични материјали на Фејсбук.

Според информациите, тој на 30.10.2021 на објавен текст на електронски медиум од својот Фејсбук профил напишал коментар со содржина со која поттикнал омраза кон одредена група.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Возило на МВР се судри со мерцедес кај клучката во Ченто- повредени двајца полицајци

Објавено пред

Двајца полицајци се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила денеска на автопат на влез за Скопје, пред „клучката Ченто“.

Според информациите, несреќата се случила помеѓу „мерцедес“, управуван од А.Ј.(60) од Скопје и „шкода јети“, сопственост на МВР.

Во незгодата со повреди се здобиле двајца полициски службеници, на кои им била укажана помош во Градска општа болница „Свети Наум Охридски“. Увид на лице место извршила екипа од СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Топ

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

Објавено пред

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември биле издадени судски наредби за приведување три лица поради сомнение дека се сторители на кривични дела трговија со дете и родосквернавење.

Како што информираат од МВР, полицијата презела мерки, при што лишени од слобода се три лица, и тоа родителите на детето Ш. А. (48) и Н. А. (41), како и А. К. (61), корисник на сексуални активности од дете што не наполнило 14 години, тројцата од Скопје.

Од Овинителството, пак, даваат дополнителни детали според кои првоосомничениот – татко на шест деца, од кои три малолетни девојчиња, искористувајќи исти услови, во подолг временски период извршувал обљуба со една од своите малолетни ќерки.

Во исто време второосомничената, злоупотребувајќи ја својата положба, како мајка на детето што не наполнило 14 години, го подведувала девојчето да врши полови дејства за паричен надомест со третоосомничениот.

Таа му го носела девојчето на третоосомничениот во неговата куќа и за паричен надомест од 2.000 денари, а понекогаш по 500 денари, ја принудувала да се соблекува и да има сексуални односи со него. Доколку детето одбиело, мајката употребувала физичка сила.

Дополнително, првоосомничениот, злоупотребувајќи ја својата положба како татко, ја продал својата ќерка на маж од Косово, кој го пронашол преку интернет. Кога бил исплатен паричен надомест од 3.000 евра, девојчето било однесено во Косово заради склучување присилен брак. По два месеца, тоа дошло на гости кај своите родители, а првоосомничениот со оправдување дека било многу далеку, не ја вратил во Косово и продолжил да врши обљуба врз својата малолетна ќерка.

Во текот на денот тројцата биле изнесени пред судија на претходна постапка, кој им одредил притвор во траење од 30 дена.

Поради фактот што Ш. А. и Н. А. се во брачна заедница, од која имаат малолетни деца, ангажирани се претставници од ЈУМЦСР Скопје (ЈУ Меѓуопштински центар за социјални работи) за соодветно згрижување на децата.

За кривичните дела за кои се товарат осомничените е предвидена казна затвор во траење од најмалку 10 години, односно 12 години за дејствата за кои се товари третоосомничениот.​

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија10 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион11 час

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет11 час

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија13 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија14 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ15 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија16 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа17 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа17 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион18 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа19 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија1 ден

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија2 дена

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија2 дена

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа2 дена

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија2 дена

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Досие