Контакт

Daily news

Ваша прва учителка, ваш навивач и критичар – Зошто една е мајка?

Објавено пред

Дали постои личност на која повеќе ѝ верувате од жената која ви го посветила својот живот, жената која е ваша прва учителка, ваш најсилен навивач, но и ваш најжесток критичар?

Да, сигурно имате многу пријателки, но ниту една не ве познава подобро одошто личноста која ве донесе на овој свет и ниту една од нив не се бори за вашата среќа како вашата мајка. Престанете да трагате по доверливи пријателки, бидејќи најдоверливата е токму под вашиот покрив.

Мајка и ќерка

Еве зошто слободно можете да ја наречете мајка си своја прва и најдобра пријателка:

 1. Таа се заљуби во вас на денот на вашето раѓање, но и вие во неа. Кога вие се родивте, вашата мајка почувствува дека ја доби својата сродна душа, иако вие сè уште не бевте свесни дека ја добивте својата. Таа се заколна дека засекогаш ќе биде покрај вас и нема намера да го прекрши своето ветување.
 2. Знае што мислите уште пред да ја отворите устата. Вие сте отворена книга за неа. Потребен ѝ е само еден поглед за да ѕирне во вашата душа и да ја прочита приказната која не сакате да ѝ ја раскажете. Има ли поголем доказ за вашето неповторливо пријателство?
 3. Таа е единствената личност која може да ги голтне сите ваши навреди и напади на бес. Без да остави ни трага од нив во своето срце. Ако некој знае искрено да опрости и да заборави, тогаш тоа е жената која ви подарила живот. Таа ви го ветила тоа уште додека го галела својот труднички стомак, а сега го исполнува.
 4. И е ваш најгласен навивач. Мајка ви е личноста која најгромогласно аплаудираше на вашите училишни претстави и спортски натпревари, која се молеше до доцна во ноќта да го положите најтешкиот испит и која од дома ве бодреше додека бевте на првото интервју за работа. Дури и кога не можете да ги слушнете нејзините молитви и навивања, знаете дека се таму некаде, а тоа ви дава сила.
 5. Таа знае дека тврдоглаво ќе го направите она што сте го наумиле, но и покрај тоа, не пропушта ни една шанса да ве советува што треба да направите. Понекогаш ве вади од такт, но никогаш со лоша намера.
 6. Ако постои личност која секогаш го ставала вашиот живот пред сопствениот, тогаш тоа е таа. Вашата мајка отсекогаш инвестирала во вашата среќа, без разлика на нејзината. Го жртвувала сопственото време за да ви помогне со домашните задачи, ве развеселувала и кога очите ѝ биле полни со солзи, ве земала од училиште и кога болката во нејзиното тело била неподнослива. И повторно би го направила истото. Нејзината љубов кон вас е безусловна.
 7. Убедена е дека сте најдобри во сè што правите. И отворено го кажува тоа. Пред вас, зад вас, пред вашите роднини, пред светот. Да, таа сака да ве научи да се цените себеси и прави сè за да ви ја зголеми самодовербата.
 8. Не ѝ пречи да ви го даде целиот свој плакар, целата своја облека и модни додатоци. Иако елегантните фустани и бисерите се најубавите и најдрагите материјални нешта што ги поседува, тие секогаш ќе бидат за вас.
 9. Го слушате нејзиниот глас секогаш кога ќе ѝ го изберете бројот во именикот. Независно дали светот чека на неа, дали обврските стојат в место или присуствува на најважниот состанок во својот живот, таа ќе остави сè само за да одговори на вашиот повик, па сте убедени дека таа е само еден телефонски повик оддалечена од вас.
 10. И ѝ се јавувате секогаш кога животот ќе си поигра со вас. Бидејќи сте свесни дека нема ништо поскапоцено од нејзините совети, дури и кога знаат да ви мавнат шлаканица за да ве освестат.
 11. Но, и кога животот е дарежлив со вас. Се сеќавате кога ја добивте првата петка во училиште, кога ве прогласија за најдобар ученик или кога ја добивте работата од своите соништа? Сигурно со нетрпение чекавте да ѝ се јавите нејзе, зашто знаевте дека ќе ја направите најгордата личност на светот.
 12. Знае точно што сакате и ќе направи сè за да го добиете. Таа знае кое јадење ви е омилено и ви го готви со задоволство, знае кое чоколадо го обожавате и ви го купува само за да ви го види лицето насмеано. Знаете, мајките прават сè за да ги видат децата среќни… независно дали тие имаат 4, 14 или 40 години.
 13. Може во еден здив да ги наброи сите ваши симпатии и момчиња, од детските години досега. Ги знае имињата на сите личности кои прошетале низ вашиот живот. Нејзе не мора да ѝ објаснувате кој е Јован или Марко.
 14. Ви помага кога никој друг не сака да биде во ваша близина. Вашата мајка ги бришеше вашите повраќаници кога бевте бебе, ги менуваше вашите пелени, ги чистеше вашите рани кога ќе се повредевте, лежеше покрај вас на болница, ги трпеше вашите тинејџерски хистерии и сè уште е ваше прибежиште во најлошите моменти. Мајките се покрај нас не само во среќните, туку и буквално во најлошите моменти.
 15. Се грижи за вас како никоја друга личност на светот. Да, можеби ги превртувавте очите кога мајка ви ви ги прислушуваше телефонските разговори или изигруваше детектив прашувајќи ве каде ќе одите вечер, но факт е дека таа премногу се грижи за вас.
 16. Не постои друга личност пред која можете толку слободно да озборувате и да се истушите кога сте лути. Мајките се најдобрите стражари кога се во прашање тајните на нивните деца.
 17. Секогаш ви кажува која облека ви стои убаво, а која… не баш. Па се разбира, таа е вашата омилена шопинг пријателка. Особено кога ви го купува фустанот што ви се допаѓа.
 18. Само таа ви кажала да заборавите на амбициите да станете пејачка зашто ужасно пеете или доктор зашто косата ви се крева кога ќе видите туѓа крв. Секогаш е искрена со вас, бидејќи искреноста е одлика на вистинските пријателки.
 19. Мајка ви знае многу повеќе за вашето здравје отколку што знаете вие самите. Таа е личноста која ви се јавува уште пред да ги земете резултатите од испитувањата на крвта, која со ноќи бдее над вас кога имате температура и е првата личност која ќе ве посети на болница откако ќе се породите, прашувајќи ги докторите за сите детали. Таа е во тек со вашата здравствена состојба, а вие сте благодарни што ја имате покрај себе.
 20. Стои покрај вас дури и кога знае дека не сте во право. Никој не смее да ја допре мајкината ќерка“. Иако лекциите се различни кога сте насамо, пред луѓе таа ќе пушти орлови нокти за да ве заштити.
 21. Можете да зборувате со неа за сè, апсолутно за сè. И понекогаш минувате часови во разговори буквално за ништо.
 22. Често ве потсетува дека сте најубавата личност на светот. Постои ли некој кој може побрзо да ви ја зголеми самодовербата од мајка ви? Таа ве сака токму онакви какви што сте, со сите ваши маани и недостатоци и не пропушта ниту една прилика да ви го каже тоа.
 23. Таа е ваш партнер во секое „злосторство“. Секогаш можете да сметате на нејзината поддршка, а тоа ви дава храброст дури и кога знаете дека сте оплескале. Да, таа е лицето кое ве заштитуваше пред тато и кое лажеше дека сте болни пред професорот (се разбира со закана дека нема да го направи тоа повторно).
 24. Врската меѓу вас станува посилна и посилна со секоја измината година. Како и почитта. И љубовта. Таа секој ден станува сè поблиска со вас и не можете да си го замислите животот без неа. Очекувајте вистинска кулминација откако и самите ќе станете родител. Никогаш нема да бидете престари за да имате потреба од вашата мајка.
 25. Едноставно, таа ве разбира.

Па, дали постои подобра пријателка од мајка ви?/крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија6 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет6 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија7 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија7 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија8 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија9 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија10 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа12 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија12 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија12 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет13 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија14 часа

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет1 ден

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија1 ден

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија1 ден

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија2 дена

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија2 дена

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Досие