Контакт

Daily news

За да успеете, мора да бидете луди

Објавено пред

Луѓето мора да размислуваат поинаку и невообичаено за да направат нешто ново, а еве што лудите луѓе ги прави толку успешни.

Сигурно веќе сте слушнале дека за успех мора да бидете помалку луди и сигурно тогаш, како што тоа и сега го правите, сте превртеле со очите, но тоа навистина е така. Лудоста и успехот се синоними.Како доказ за таа теза, да се вратиме малку во минатото. Во текот на историјата сите лица кои откриле и направиле нешто ново, во еден момент нели биле наречени луди?Било да се работи за љубов, кариера, уметност, врски, активизам или поезија, лудаците ги поместија границите и тоа ги направило славни и успешни. Луѓето мора да размислуваат поинаку и невообичаено за да можат да направат нешто ново, а еве што лудите луѓе ги прави толку успешни.

1. Лудакот не е загрижен што мислат за него другите луѓе

Лудите луѓе одамна го сфатиле она што некои од нас никако не можат да го запамтат: што поскоро ќе престанете да мислите што другите мислат за вас, толку побрзо ќе напредувате и ќе бидете среќни.

Кога не ве гушат очекувањата на масите по прашањето што е нормално, станувате се послободни и покреативни.

2. Лудите луѓе не размислуваат конвенционално

Многу луѓе размислуваат на начин кој им го задава општеството. Меѓутоа, некои луѓе не размислуваат така, туку имаат широки видици и не се загрижени за тоа што е нормално и општоприфатливо. Тоа се луди луѓе.

3. Лудите луѓе не се запознати со правилата, или едноставно не се грижат за нив

Правилата ги создале луѓе кои немаат фантазија за да ги контролираат брилијантните, креативни умови. Како можете да уживате во спонтаноста на нова љубов ако цело време се кочите со времето, протоколите, а тоа не одговара ни на вас ни на вашиот партнер? Како можете да создавате кога цело време следите туѓи упатства и се плашите да размислувате над она што веќе постои?

4. Кога ќе кажете не, луд човек слуша – те предизвикувам

Обидете се на луд човек да кажете не и тој ќе го прифати како предизвик да ви докаже дека не сте во право. Вечна е желбата за преживување, непредавање, пронаоѓање на друг начин и самодовербата да застанете на нозе откако сте паднале, а токму тоа е потребно за да станете успешен.

5. Лудаците се доволно луди да веруваат во себе

Современиот свет е преполн со таленти па животот стана еден голем натпревар. Кога ќе сфатиме колку светот е огромен и колку луѓе се борат за иста работа, исто лице, ист дом од соништата, посакуваме да кренеме раце и да се откажеме.

Сепак, постојат луѓе кои успеваат и ги остваруваат своите соништа. Не се работи за тоа дека тие луѓе се поталентирани, попаметни или подобри од вас. Се работи за тоа дека тие веруваат дека се доволно силни и посебни да го добијат тоа што го сакаат.

6. Лудите луѓе не ги кочи стравот од неуспех

Константниот страв од неуспех најчесто е основна кочница која не ни дозволува да ризикуваме и напредуваме. Кога ни е скршено срцето, не гледаме дека некогаш ќе зајакнеме па од страв од повторен слом се решаваме да се заштитиме од нова љубов. Лудите луѓе не се плашат дека ќе паднат. Тие одат под површината на која ние само лебдиме во страв дека она што е под неа ќе не повреди. Можеби така се штитиме од лошото, но за жал се штитиме и од доброто.

7. Лудаците не бараат дозвола

Лудите луѓе никогаш не прашуваат за дозвола. Нивното животно мото е: Попрво би молел за простување отколку за било каква дозвола.

Тие тоа едноставно го прават. Можеби ќе завршат во затвор, можеби ќе добијат Оскар. Во секој случај, стравот дека ќе паднат во неволја не ги спречува да направат нешто револуционерно.

8. Лудите луѓе се светликави лица попрскани со ѕвездена прашина

Децата често се обидуваат да сфатат што ги прави ѕвезди филмските ѕвезди, поврзувајќи го тоа со ѕвездите на небото и нивниот сјај. Кога ќе пораснат, сфаќаат дека тоа што ги прави успешни и познати е нивната личност. Нивниот успех е директен резултат на фактот дека не се вклопуваат.

9. Лудите луѓе имаат интегритет

Секој лидер на општествена револуција е наречен лудак. Лудите луѓе не можат да бидат замолчени кога се работи за вистината.

10. Лудакот го води страста, а не парите

Кога парите се крајна цел, лицето не може далеку да стигне. Може ќе остварите финансиски успех, но ќе изгорите. Парите не се доволни да ве одржат. Страста ќе ве доведе до поголем и подобар успех отколку што тоа го може желбата за пари.

11. Лудите луѓе доволно се луди да веруваат сами на себе

Лудаците веруваат во шесто сетило, во срцето, инстинктот… Сите го имаме тоа внатрешно чувство, но ретко кој од нас го следи. Тоа го правиме погрешно. Лудите луѓе веруваат сами на себе, го следат тоа чувство и затоа се успешни./крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Осумгодишно дете починало на пат кон болница

Вчера во Градската болница Куманово со возило на брза помош било донесено осумгодишно дете на реанимација. Детето било од Крива...

Македонија3 часа

Осум лица починаа од коронавирус, потврдени 144 нови случаи

Во последните 24 часа осум лица починаа, а потврдени се 144 нови случаи на коронавирус од 1.545 теста, соопшти Министерството...

Македонија4 часа

Мицкоски: На Јанкулоска ѝ судеа без докази затоа што не избра да биде слуга во скутот на Заев

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило што го...

Македонија5 часа

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн-настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца, кои немаат техничка опрема за следење на онлајн-наставата....

Македонија5 часа

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги...

Македонија6 часа

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион7 часа

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет8 часа

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија8 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион8 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија8 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет9 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет9 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија9 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ10 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа10 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет10 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион10 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија22 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ22 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Досие