Контакт

Daily news

ОМД: Дејствувањето на Конгресната Група за Македонија е од витално значење за зацврстување на американско-македонските односи

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува напорите на Конгресната група за Македонија и Македонските Американци (во понатамошниот текст дефинирани како “Македонската Група”), кои се од клучно значење за зацврстување на американско-македонските билатерални и стратешки односи. Над 30 членови на Конгресот кои вклучуваат Републиканци и Демократи, се дел од Македонската група, чија идна посета на членовите во Македонија како основа за завцрстување на билатералните односи помеѓу земјите, ОМД со нетрпение ја очекува.

 

Во претходниот период, Групата покрена иницијативи за помош на Македонија на патот кон своето членство во НАТО, како и иницијативи за помош при имплементација на Декларацијата за Стратешко Партнерство и Соработка помеѓу Соединетите Американски Држави и Македонија.

 

Македонија од 1999 е изоставена од агендата за посета на американскиот претседател, од 2003, земјата е изоставена од агендата за посета на Државниот Секретар, додека од 2007, не бележи ни посета од Американски Секретар за Одбрана. ОМД верува дека ова е пропуст на САД во надворешната политика кој допринесе за раст на антиамериканизмот и го олесни патот за мешање во внатрешната политика на Македонија од страна на други земји.

 

Во прилог на придонесите на Република Македонија за глобалната безбедност во Авганистан, Босна, Ирак и Косово во партнерство со Соединетите Американски Држави, ОМД го повикува Секретарот Рекс Тилерсон да ја посети Македонија што е можно побргу за да го потврди американското пријателство и македонскиот недискутабилен суверенитет и унитарен територијален интегритет.

 

По обновувањето на Македонската Група за 115-тиот Конгрес, Ко-Претседавачите Дејв Трот (Р-Мичиген-11), Брендан Ф. Бојл (Д-Пенцелванија-13), Стив Стиверз (Р-Охајо-15) и Деби Дингел (Д-Мичиген-12) потврдија дека:

 

“Македонија е значаен партнер во унапредувањето на напорите на САД за национална безбедност ширум светот. Исто така, Македонската Дијаспора во САД е значаен дел од нашата заедница со свој придонес кон диверзитетот и напредокот на целиот наш народ. Ние сме горди на обновата на Македонската Група за 115-иот Конгрес во насока на истакнување прашања кои влијаат на Македонско-американската заедница и едукација на нашите колеги за значајната улога која Македонија и македонската дијаспора ја имаат во понатамошно зацврстување на американските интереси.”

 

“Трот, Бојл, Стиверз и лидерството на Дингел, во ова време на неизвесност, се основниот инструмент за подобрување на Американско-Македонското стратешко партнерство, кое бележи пад откако Македонија беше блокирана за учество во НАТО во 2008-та година”, изјави претседателот на ОМД Методија А. Колоски. “ОМД и Македонско-Американската заедница, се подготвени да работат со Македонската Група во зајакнување на билатералните односи, кои ќе ги унапредат интересите и потребите на нашата заедница и вредности на надворешната политика на САД.”

 

“Суверена и силна Македонија и македонски народ служат во корист на нашите заеднички интереси, поради што ние мора да го поддржиме и не смееме да го потцениме нашиот важен сојузник”, изјави Конгресменот Дејв Трот по провокативните коментари од Конгресменот Дана Рахрабахер (Р-Калифорнија-48), која подоцна изрази извинување по реакциите на ОМД.

 

Неодамна, Сенаторот Мекејн, претседавачот на комитетот на Сенатот за Вооружени Служби и добитник на ОМД Меѓународна награда за слобода во 2011 година, отпатува во земјите од Југоисточна Европа по чија работна посета следуваше статија во Вашингтон Пост насловена како “Балканот повторно се вжештува, додека Вашингтон никаде го нема”, во која тој наведува дека “По двете светски војни, САД се обврза на Европа која е целосна, слободна и во мир. Ние го сторивме тоа благодарение на генерацијата на државници кои препознаа дека американското лидерство е од суштинско значење за постигнување мир и просперитет во Европа, чија цел што беше и се уште е во националните безбедносни интереси на САД … Согласно, поучени од лекциите од минатото, ние мораме да останеме доследни кон нашата обврска за зачувување на мирот и стабилноста во Југоисточна Европа, без игнорирање на регионот на наш сопствен ризик”, изјави Сенаторот Мекејн во интервју за Гласот на Америка, со дополнување дека не е во ничиј интерес да се види распаѓањето на Македонија.

 

Основана во 2011-та година од страна на тогашната Конгресменка Кендис С. Милер од Мичиген, Конгресната група за Македонија и Македонските-Американци е двопартиска група на членови на Конгресот посветена на одржување и зајакнување на позитивната и врска со меѓусебна корист помеѓу Соединетите Американски Држави и Македонија.

 

ОМД ги охрабрува Американците со македонско потекло да се вклучат и да ги повикаат своите членови на Конгресот да се приклучат на македонската група./крај/мф/бс

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

Награда за „Бизнисот на задоволството“ на фестивалот во САД, кој ги откри Спилберг и Џорџ Лукас

Објавено пред

Долгометражниот филм „Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветaновски е добитник на наградата „Сребрено реми“ на „Хјустон интернешнал филм фестивал“ (WorldFest-Houston International Film Festival) во САД.

dobivaj vesti na viber

Овој значаен фестивал, кој постои цели 57 години е еден од најстарите во Америка и најстар во светот за независни филмови. Се гордее со тоа што во својата историја им ги доделил првите награди на легендарни режисери како што се Стивен Спилберг, Џорџ Лукас, Анг Ли, браќата Коен, Ридли Скот, Брајан де Палма, Оливер Стоун, Роберт Родригез, Спајк Ли, Дејвид Линч и уште многу други.

„Ова е голем успех. Да бидеш награден во конкуренција од над 4.000 филмови од 70 држави, е признание кое ја потврдува естетската вредност на филмот. Дефинитивно влеговме во убаво друштво, со оглед на тоа кој се’ е добитник на „Реми награда“ во историјата на фестивалот. И’ честитам на целата екипа којашто допринесе за меѓународниот успех на филмот и едвај чекам сите да се собереме повторно и во септември да го претставиме филмот пред македонската публика.“, рече режисерот Гоце Цветановски.

Наградата е деветта по ред на филмските фестивали во светот, а трета во САД, откако претходно „Бизнисот на задоволството“ го доби признанието за најдобар филм на „Риверсајд филм фестивал“ во Калифорнија и за највпечатлив филм во Седона, Аризона.

Улогите ги толкуваат Муса Исуфи, Слаѓана Вујошевиќ, Исмаил Касуми, Дамјан Цветановски, Осман Ахмети, Елени Декидис, Мендим Муртези, Егзона Салиху, Авни Далипи и Катерина Коцевска, а Цветановски го потпишува и сценариото. Продуценти на филмот се Дритон Рамадани, Богдан Јончевски и Гоце Цветановски.

Снимен е со поддршка на Агенцијата за филм.

Прикажи повеќе...

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

dobivaj vesti na viber

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

dobivaj vesti na viber

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија3 часа

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија3 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија4 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија6 часа

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија8 часа

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија8 часа

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет9 часа

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет9 часа

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија9 часа

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура10 часа

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...

Македонија1 ден

Убиство во Македонски Брод, жртвата е 31-годишен војник во АРМ, поведена истрага

Основното јавно обвинителство Кичево донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишник од селото Суви Дол, Македонски Брод за кого...

Македонија1 ден

Повторно активен пожарот над Битола

Огнот повторно се разгоре над обиколницата на Битола. Екипите на ТППЕ Битола постојано се на терен и работат на ставање...

Македонија1 ден

Почувствуван земјотрес во Скопје: „Кратко тресење и гласен краток звук“

Во 14.07 часот беше почувствуван земјотрес во Скопје, извести ЕМСЦ. #Earthquake (#земјотрес) possibly felt 40 sec ago in #RepublicofNorthMacedonia. Felt...

Македонија1 ден

Таравари за тримесечното бебе со модринки: Нема докази дека е намерно повредено, но има дисциплински мерки

Министерот за здравство, Арбен Таравари, не ги добил во писмена форма одлуките на комисијата што треба да го расветли случајот...

Македонија1 ден

Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен, рече Мемеди

Немало апсолутно никаква намера кај медицинската сестра за нанесување повреда, туку тие модринки на раката настанале при процедурата земање венска...

Македонија1 ден

Обвинение за пет лица во предметот „Грчец“, за другите постапката ќе продолжи по нивно обезбедување

По спроведена сеопфатна истражна постапка што се водеше од почетокот на оваа година, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за...

Скопје1 ден

„Главниот град се задушува во смет, дали Скопје има градоначалник“, прашуваат од ЛДП

Либерално-демократската партија (ЛДП) упатува остра реакција за нехигиената во главниот град, истакнувајќи дека насекаде се забележува отпад, од кој, поради...

Македонија1 ден

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај „Мавровка“ поради неисправност

Основното јавно обвинителство оформи предмет за настанот со автобусот на ЈСП кога возачот на 8 јули изгуби контрола, излета во лево...

Македонија1 ден

Бизнисменот Чедомир Радомировиќ пронајден застрелан покрај автомобилот, до него имало пиштол

Бизнисменот Чедомир Радомировиќ, вчера, со повреди на главата од оружје беше пронајден покрај автомобилот во Орман, со пиштол и патрон...