Контакт

Економија

ССК: Македонија за прв пат во глобалната платформа на жени лидери

Објавено пред


 

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), во соработка со Здружението на бизнис жени во Република Македонија како и Светската бизнис организација Македонија, ја презентира глобалната платформа на жени лидери од јавниот и приватниот сектор преку која за прв пат од Македонија ќе бидат вклучени еминентни жени лидери.

Глобалната платформа на жени лидери функционира во насока на размена на искуства, креирање јавни политики и хармонизација со глобалните трендови.

Платформата ги обединува светските жени лидери од пет континенти од различни области, политика, економија, дипломатија, претприемништво, новинарство. Членството во уникатната платформа е по покана на еминентните жени лидери кои со своето работење, искуство и улога како жена лидер оставиле печат на национално, регионално и интернационални ниво. Примарната цел е остварување на меѓународен дијалог за унапредување на женското лидерство и креирање на стратешки политики за економски развој, што подразбира и развој на кариера, глобално партнерсто, како и трансфер на знаење и искуства. Исто така, платформата ја нагласува инспиративната улога на жената лидер.

„Релевантни и успешни примери за жени на лидерски позиции гледаме од кандидат за претседател на Америка, жена канцелар во Германија и жена претседател во Хрватска. Тука би ја споменал и комуникацијата на претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска и претседателот на Република Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ. Таа ја истакна својата целосна поддршка за иницијативата и за вклучување на жени од Република Македонија во платформата. Цел на платформата е хармонизација на Македонија со глобалните трендови и прифаќање на можностите за жена како иден лидер на позиција како Претседател на држава или влада“, изјави Александар Зарков, оперативен директор на Сојузот.

Платформата ќе биде промовирана на првиот светски самит на жени лидери во Македонија 2017 GLOBAL WOMEN LEADERS SUMMIT, кој ќе се одржи во Скопје на 17 и 18 февруари 2017 година, на кој ќе учествуваат над 40 панелисти еминентни жени лидери како и над 300 учесници од пет континенти, креатори на јавни политики, дипломатскиот кор, корпоративна елита, новинарство. Глобалниот самит е од огромно значење за Република Македонија./крај/со/бб

Економија

(Видео) „Кожувчанка“ на теренот со „Реал Мадрид“ на кампот во Скопје

Објавено пред

Од

Кампот на „Реал Мадрид“ во Скопје ќе се одржи од 11 до 15 јуни, а „Кожувчанка“ ќе биде присутна цело време на теренот.

Кампот ќе се одржи летово на терените кај комплексот на ФФМ и ќе има едукативен и рекреативен карактер со цел промоција на спортскиот живот и социјален развој.

Прикажи повеќе...

Економија

Ексклузивна понуда на Тоyo Tires во „Сити мол“ – „Плати 3, добиј 4 гуми“

Објавено пред

Од

Јапонскиот бренд на гуми Toyo Tires во „Сити мол“, пред кафулето „Плеј кафе“, во периодот од 19 до 22 април, ќе ја презентира понудата „Плати 3, добиј 4 гуми“.

Во понудата е вклучена и бесплатна заменa и балансирање на гумите, како и бесплатна проверка на течности и сопирачки на возилата во сервисните центри на „Еуроимпекс“, од каде што информираат дека за клиентите има можност за плаќање на 6 рати со картичката на „Дајнерс клуб“.

На самото место ќе може да ја видите целата палета летни гуми за разни потреби, односно од гуми за патнички возила, премиум и луксузни лимузини, комерцијални возила, спортски и теренски возила, до офроуд-гуми за екстремни услови.

Станува збор за: Proxes C1S, Proxes T1R, Proxes CF2, Proxes T1 Sport SUV, Proxes CF2 SUV, Nano energy 3, Open Country M/T.

„Производите од асортиманот на Toyo секогаш се дело на најновите достигнувања и иновации, што овозможува првокласно искуство при возењето. Toyo Tires е еквивалент на јапонската технологија и е бренд со реноме и врвен квалитет, што докажува и долгата листа на автомобилски брендови во кои гумите Toyo се прво вградување: „Ауди“ (Q7, RS 4, RS 5, TT-RS, TT&TT-S), „Мицубиши“ (Outlander, L200), Тојота (Prius, Prius+, Rav 4, Land Cruiser/Prado), „Мазда“ (CX5, 2, 3, 5 I Mazda6), „Нисан“ (X-TRAIL), „Рено“ (Megane R26.R) и „Даихатсу“ (Terios)“, наведуваат од „Еуроимпекс“.

Прикажи повеќе...

Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Поради прелевањето на акумулациите, изгубени се над половина милион евра

Објавено пред

Од

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираат на, како што велат, фактот дека ХЕЦ „Глобочица“ веќе три недели прелева, а од пред три дена прелева и ХЕЦ „Шпилје“.

„Неспособното раководство на АД ЕЛЕМ не го искористи водниот потенцијал на ‘Глобочица’ и на „Шпилје“ во зимскиот период и со тоа не изврши празнење на акумулациите во пресрет на сезоната на дождови и топењето на снеговите. Поради таквата неодговорност, акумулациите прелеваат, а со тоа досега се изгубени над половина милион евра, пари што можеле да се генерираат доколку навреме била произведена електричната енергија“, стои во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека додека АД ЕЛЕМ се соочува со пропусти во производството и загуби, раководството на претпријатието, наместо во нови инвестиции и развојни проекти, парите ги троши за вработување на партиски кадри.

„СДСМ без распишан оглас за вработување ги удоми во АД ЕЛЕМ на државна плата синот на Мирослав Грчев, човекот за кој македонската нација не постои, негатор на македонската историја, и ќерката на Талат Џафери, човек што себе си се претставува за претседател на Собранието. Власта на државна плата во АД ЕЛЕМ го згрижи и сопругот на Магдалена Несторовска, државен секретар во МВР, човек на 60 години. И додека граѓаните минуваат подолг период додека да најдат работа, роднините на функционерите на власта преку ноќ добиваат државна работа во едно од најдобрите државни претпријатија“, нагласуваат од опозициската партија.

Додаваат дека Република Македонија е заробена држава од врхушката на власт.

„Државата и државните ресурси се злоупотребуваат со цел материјален бенефит на партиската елита. Додека се богати мала група луѓе, јавноста се замајува со цел да не ја види хаваријата во државата што настанува со владеењето на СДСМ. Десетина патриоти неосновано се ставени во затвор со една единствена цел – да ја дефокусираат јавноста од неработењето, незнаењето и неспособноста на власта, но и од расипничкото трошење и богатењето на мала група луѓе од врвот на власта“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, од каде што велат дека на ваквото неработење мора да се стави крај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија29 минути

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија49 минути

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија56 минути

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија1 час

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија4 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет5 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија5 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија6 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија24 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие