Контакт

Компании

Здравје Радово промовираше нов јогурт, наскоро со уште една фабрика и нови вработувања

Објавено пред

Млекарницата Здравје Радово во вторникот во Скопје го промовираше новиот функционален јогурт Здравје +, а воедно најави дека наскоро ќе отвори нов производствен капацитет во Битола и ќе отвори нови работни места.
 

Млекарницата Здравје Радово во вторникот во Скопје го промовираше новиот функционален јогурт Здравје +, а воедно најави дека наскоро ќе отвори нов производствен капацитет во Битола и ќе отвори нови работни места.

 

 

Со новиот јогурт, Здравје Радово ја збогати палетата на висококвалитетни млечни производи, во кои се и стандардните јогурти Здравје со 3,2 и 1,5 масленост.

 

Извршниот директор на компанијата Панделе Панделески истакна дека виталноста, енергијата и хармонијата биле трите столба на кои што работеле технолозите на фабриката при изработката на новиот јогурт.

 

„Овој производ е наменет за сите оние кои внимаваат на себе и на своето здравје. За деновите кога виталноста значи се, кога е потребна енергија плус, и кога хармонијата е движечка сила која носи здравје. Новиот функционален јогурт Здравје + го раздвижува дигестивниот систем, создавајќи рамнотежа во организмот на нашите консументи“ изјави Панделески.

 

Директорката на маркетинг Милка Исјановска посочи дека компанијата внимателно ја разработувала целата стратегија, од дизајн до маркетинг алатки.

 

„Големите компании како Млекара Здравје Радово не треба само да го следат вкусот на консументите, тие треба да бидат креатори на здрави и квалитетни вкусови.

 

Одговорноста кон потрошувачите е огромна, затоа ќе продолжиме да инвестираме во здравјето на нашите потрошувачи. Здравје + е функционален високо квалитетен јогурт каков што заслужуваат нашите консументи“, рече Исјановска.

 

Од компанијата најавија дека до крајот на годината ќе биде отворена целосно нова модерна фабрика во Битола која ќе работи со нова технологија и ќе ги исполнува највисоките стандарди.

 

Директорот Панделески појасни дека  потребата за нова фабрика се наметнала од зголемената побарувачка и со отворањето на можноста за извоз на големиот руски пазар.

 

„Големата побарувачка на наши производи ја наметна потребата од дополнителни капацитети за производство. Со гордост можам да најавам дека во овие турбулентни времиња кај нас и во поширокото опкружување, одлучивме да инвестираме во нов, четврти капацитет“, рече Панделески, додавајќи дека тоа ќе биде можност за вработувања на нови лица.

 

Исјановска, пак, најави дека како први производи кои ќе излезат од новиот капацитет ќе бидат ухт и свежото млеко во нови модернизирани пакувања.

 

Млекарницата Здравје Радово, која започна со осум вработени и дневна обработка на 2.500 литри млеко, денес има над 340 вработени, а капацитетот за обработка надминува 100.000 литри млеко на ден./крај/ап©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

(Видео) Битиќи во посета на „Еуроникел индустри“: Владата ќе продолжи да ги поддржува компаниите во нови инвестициски потфати

Објавено пред

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес ја посети компанијата „Еуроникел индустри“ во Кавадарци, каде што се сретна со генералните директори на компанија и се информира за тековните производни активности во комбинатот и нивните идни деловни планови.

По извршената обиколка на производните погони на „Еуроникел индустри“, вицепремиерот Битиќи во изјава за присутните медиуми посочи дека станува збор за еден од најголемите работодавци во Кавадарци и регионот, со речиси 1.000 вработени лица, која соработува со 70-80 транспортни компании од овој регион, ги поседува и сите еколошки дозволи за работа, а е четврта по вредност на извезени производи, со приближно 166 милиони евра извоз во 2019 година, и деветта по вредност во остварени приходи во земјата (169,5 милиони евра).

„Станува збор за целосно извозно ориентирана компанија, а дополнително е важно што производот што го извезуваат, тоа е фероникелот, дава дополнителна, додадена вредност на нашата економија, односно има додадена нето-вредност на направениот извоз. И оваа година, и покрај економската криза во целиот свет, успеале да го зголемат и производството и да го одржат на исто ниво извозот и бројот на вработени. Тоа е добро за локалната економија, за сите вработени, но и генерално за економијата на Северна Македонија, особено во ова време на светска криза. Владата ќе продолжи со поддршка на инвестициите во технолошки развој, унапредување на производството, набавка на нови машини, изградба на нови хали, отворање центри за развој и истражување и вработување нови лица. Владата ќе продолжи да ја дава оваа поддршка за стопанството преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите“, нагласи вицепремиерот Битиќи за време на посетата на „Еуроникел“.

Првиот генерален директор на „Еуроникел“, Герасим Кујунџиев, се осврна на активностите на компанијата, развојните планови и за значењето на компанијата за развојот на домашната економија.

„’Еуроникел индустри’ успеа и во време на пандемијата да воспостави безбеден и континуиран производен процес, што резултира со зголемено производство и извоз како продолжување на позитивниот тренд од 2019 година. Кај нас нема намалување на обемот на работа, ниту кратење на вработени или плати, но секако ова е постигнато со енормни напори на сите засегнати страни, од инвеститорите до работниците. Сепак, предизвиците се големи, при што најзначајна и најпотребна е поддршката од институциите и државните органи да му излезат пресрет на приватниот сектор со редовно и доследно исполнување на обврските затоа што нашиот придонес кон домашната економија е значаен во секој поглед“, посочи директорот на „Еуроникел индустри“, Кујунџиев.

Прикажи повеќе...

Економија

Финансиска помош од 7,5 милиони евра за угостителите и туристичките работници

Објавено пред

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска одржа работен состанок со претставници на туристичко-угостителскиот сектор.

На состанокот министерот ја презентира програмата за финансиска поддршка на туристичко-угостителскиот сектор, која беше усвоена од Владата, а во која се предвидени мерки за поддршка на овој сектор опфатени со четвртиот сет мерки за ревитализирање на економијата во услови на Ковид-19.

Бектеши информира дека со четвртиот сет мерки со директна финансиска поддршка преку директни грантови се опфатени рестораните, игротеките, лиценцираните туристички агенции и туристички водичи. А исто така е предвидено и враќање на туристичката такса за 2019 година за туристичките објекти.

„На почетокот на следната недела Министерството за економија ќе објави пет јавни повици, кои произлегуваат од овие пет мерки за поддршка на туристичко-угостителскиот сектор, а се предвидени во четвртиот сет мерки што ги донесе Владата. Сите туристички агенции, игротеки, туристички водичи, ресторани, кои организираат свадби и други правни лица од угостителскиот сектор што се опфатени со мерките, ќе може електронски да аплицираат на платформата ‘Дома си е дома’ до крајот на месецот. Министерството за економија ќе ги обработува апликациите веднаш по нивното пристигнување со цел за побрза и навремена исплата на средствата. Целта на овие мерки е преку директна финансиска поддршка да им помогнеме на сите туристички работници и угостители кои како резултат на пандемијата имаа најголеми загуби“, информира министерот Бектеши на состанокот.

Вкупната вредност на финансиската поддршка за сите пет мерки, како што информира министерот, изнесува 459.650.000 денари или 7,5 милиони евра, а овие средства ќе се исплатат директно до туристичко-угостителскиот сектор до крајот на годината, односно мерката ќе се реализира во периодот ноември и декември.

„За мерката грантови за ресторани се предвидени 60.000.000 денари, за грантови за игротеки се предвидени 153.000.000 денари, за грантови за лиценцирани туристички агенции се предвидени 116.850.000 денари, за грантови за туристички водичи 9.800.000 денари, а за мерката поврат на уплатена туристичка такса за 2019 година се предвидени средства во висина од 120.000.000 денари“, информира министерот.

Прикажи повеќе...

Економија

Сезонски промоции во Fashion Group: ова се парчињата во кои треба да инвестирате!

Објавено пред

(ПР текст)

Средата и официјално е прогласена за најсреќниот ден од неделата, а оваа, ја правиме уште посреќна со бројните промоции што го означуваат крајот на есента и почетокот на најромантичното годишно време – зимата.

Почнувајќи од денеска, 11-ти ноември, ја прогласуваме сезоната на промоции за отворена, па така, сите парчиња што пропуштивте да си ги набавите, сега се на неодоливо намалување.

Во вашите омилени Timberland, Mango, Levis, Superdry и Springfield од денеска ќе може да си ги купите парчињата што толку ги посакувавте на намалување од -20% и да ја дочекате зимата во супер издание.

GUESS – женска торба

Ако се уште не го одбравте совршениот чифт чевли, а знаете дека нема да погрешите ако ги одберете Geox, таму ќе купите еден производ на намалување од -10%, а ќе добиете -20% попуст за две или повеќе парчиња.

Зимата никогаш не е комплетна без модни додатоци, па сега сето она што го ставивте во кошничка со потпис на Parfois, ќе го добиете по супер цени, односно ќе уживате во намалувањето од -10% за еден, -15% за два и -20% за три или повеќе купени производи.

PARFOIS КУФЕР

Иако прославувањето на новогодишните празници оваа година ќе изгледа сосема поразлично од она на што сме навикнати, вие никогаш не треба да го загубите празничниот дух и да блеснете во исклучително стилско издание. Веројатно момците знаат дека ова и многу повеќе може да постигнат со парчињата на единствените Hugo Boss каде од денеска, селектирани парчиња се на намалување од -10%, а добивате и -15% за две или повеќе купени парчиња.

 

REPLAY- МАШКИ ДУКСЕР

DESIGUAL – Ж.ЈАКНА

Се чини највозбудени за зимата и воопшто, празничната сезона, секогаш се најмалите, па сега е време за топла облека и уживање во студените денови со парчињата на Okaidi каде добивате -20% намалување на вториот, поевтин производ.

OKAIDI

Искористете ги сите предности што со себе ги носат сезонските промоции и надополнете го плакарот со идеалните тренди парчиња во кои ќе му се радувате на секој ден пред вас.

Новите колекции на познатите брендови најавија уште една возбудлива модна сезона, а уште повозбудливо е што од денеска, парчињата од истите се на неодоливо намалување. Погледнете ја целосната понуда на онлајн страницата на Fashion group https://bit.ly/2UhmW0k .

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

Оксфордската вакцина ефикасна до 90 проценти, а ќе чини само 3 долари

Вакцината против коронавирус, што ја развива Универзитетот во Оксфорд во соработка со „АстраЗенека“, ќе чини меѓу три и четири долари,...

Свет12 часа

Бајден избра нов државен секретар

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Ентони Блинкен за државен секретар на САД, соопшти тимот на Бајден. Toj денеска...

Свет12 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет13 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија14 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија17 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион18 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа18 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија19 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион19 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија20 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа20 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион21 час

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа21 час

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија22 часа

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет22 часа

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет23 часа

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет23 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет1 ден

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија1 ден

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Досие