Контакт

Актуелно

Свет7 часа

Папата смени тројца кардинали од неговиот кабинет поради вмешаност во скандал со педофилија

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, од својот кабинет отстрани тројца кардинали, од кои двајца се вмешани во скандал со...

Македонија9 часа

Владата го усвои и го испрати до Собранието финалниот текст на предлог-амандманите

Владата на Република Македонија на денешната 108. седница го усвои финалниот текст на предлог-амандманите 33, 34, 35 и 36 на...

Македонија10 часа

Нема пропуст кај судијата Пајазити, кој му даде покана за затвор на Груевски

Судскиот совет информира дека работната група што го посетила кривичниот суд вчера не утврдила пропуст кај судијата Пајазит Пајазити, кој...

Црна хроника10 часа

Притвор за струмичанецот што изврши обљуба врз немоќно лице

Триесет и двегодишниот струмичанец, кој е осомничен дека вчера во село Муртино, Струмичко, околу 10.30 часот ја нападнал оштетената –...

Европа11 час

Напаѓачот во Стразбур викал „Алаху акбар“, потврди француски обвинител

Човекот кој е осомничен за вооружениот напад на божиќен панаѓур во Стразбур во вторникот вечерта извикувал „Алаху акбар“ (Бог е...