Контакт

Daily news

Das ist д-р Неле Карајлиќ!

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

На денешен ден (6 април) пред четврт век започна војната во Босна и Херцеговина. Ниту една војна нема една вистина. Некогашниот заштитен знак на бендот „Забрањено пушење“ и ТВ серијата „Топ листа надреалиста“ во Скопје го претстави неговото романескно видување на Сараево од неговите најубави години.

Средовечен господин и неговата сопруга влегуваат во скопскиот хотел „Русија“. Господинот се приближува до пултот и му се обраќа на рецепционерот дека има резервирана соба на име Ненад Јанковиќ. Рецепционерот, по кратко пребарување во листата, љубезно му одвраќа дека нема резервација на такво име.
„Ох, извинете, а дали има резервација на име Неле Карајлиќ?“, прашува гостинот. По потврдниот одговор веќе нема недоразбирања – Dast ist (Ова е) д-р Неле Карајлиќ, некогашниот фронтмен на сараевскиот бенд „Забрањено пушење“ и популарната ТВ серија „Топ листа надреалиста“. Тука, секако, е алузијата на првиот албум на бендот „Das ist Walter“, насловен според репликата од крајот на филмот „Валтер го брани Сараево“ на Хајрудин Крвавац, во која нацистичкиот германски офицер го посочува цело Сараево како непокорен град во Втората светска војна, амблематски претставен преку водачот на движењето на отпорот Валтер (Велимир-Бата Живоиновиќ). Патем, ова се случува во градот во кој Карајлиќ пред 36 години, тогаш само како „војник Ненад Јанковиќ“, служел во ЈНА.

Така Неле го остави багажот во собата, се освежи, и заедно со сопругата Сања дојде на Саемот на книгата, каде што Трендо пред бројната публика го промовираше македонското издание на неговата книга „Фајронт во Сараево“ (издавач е „Арс Ламина“).
„„Ретки се писателите популарни како мене, ха, ха. Се шегувам, не сум човек кој паѓа на популарност. Не велам дека не ми е мила популарноста, но таа не е единствениот мотив да се занимавам со книжевноста, како што некогаш се занимавав со рокенролот“, , вели Неле на почетокот на нашиот разговор.

Секое зло за добро

Веројатно на целиот Балкан постои изреката дека некое зло понекогаш е со добри резултати. Инфарктот што го доживеал Неле Карајлиќ пред 6 години бил последица на неговиот дотогашен турбулентен стил на живот. Па, кога веќе морал да се откаже од интензивното занимавање со музиката и концертите, Неле седнал – а можеби уште лежел во болничката постела – кога го почнал неговиот роман „Фајронт во Сараево“. Приказната започнува со неговиот инфаркт во Младеновац, гратче близу Белград, и посетата на двајца „менаџери“, Судбината и Смртта. И двајцата му нудат „договори“, па Неле, размислувајќи за нив, решава да ја остави во аманет неговата слика во зборови на родното Сараево од најубавите години. Тој град во седумдесеттите и осумдесеттите години на минатиот век беше епицентарот на ексјугословенската музичка, филмска („Се сеќаваш ли, Доли Бел“ и „Татко на службен пат“ на Кустурица, „Кудуз“ на Адемир Кеновиќ), театарска (проектот „Аудиција“, Младен Материќ) и поп-културна сцена. Добриот (колективен) дух на југословенството, со сите негови доблести и маани. Конечно, но не и најневажно, и најдобрите вицеви и шеги беа „made in Sarajevo“…
Неле Карајлиќ вели дека Горан Бреговиќ и Влатко Стефановски со нивната музика можеле да бидат и од Белград и Подгорица, но „Забрањено пушење“ и „Топ листа надреалиста“ можат да се идентифицираат првенствено и единствено со Сараево. Како во големите и страсни љубовни врски, еднаш прекинатата релација на Неле со Сараево веќе никогаш не можеше да биде обновена. Барем не на пријатен начин.
Во годините по воената халварија на екс Југославија и, посебно крваво, на Босна и Херцеговина, во Сараево се враќаа и Бреговиќ и Здравко Чолиќ, но никогаш Неле и Емир Кустурица. Кустурица „стигна“ до Вишеград, каде што го основа Андриќ-град (нарекуван и Камен-град). Неле, пак, пред две години, заедно со веселото друштво од Јахорина, и на нивно големо инсистирање за прв пат по 25 години се спуштил во Сараево. Тоа му било и последен, бидејќи иако бил во приватно друштво и во тивок ресторан доволни биле два пара очи на случајни минувачи па најпрвин социјалните мрежи да се запалат со коментари за неговото присуство во Сараево, а потоа да се создадат услови и за вистински пожар и немили сцени.
Неле, така, по втор пат физички заминал од Сараево. Во „Недеља кад је отишао Хасе“, една од култните песни на „Забрањето пушење“, последниот натпревар кој го одиграл фудбалерот Асим-Хасе Ферхатовиќ е само „продолжена“ стилска фигура која го опишува заминувањето на Јосип Броз Тито. Има нешто во тоа што денешно Сараево не го сака Карајлиќ со сличниот интензитет како што некогашното Сараево го сметаше за свој заштитен знак. Го памети ли Неле денот кога за прв заминал од Сараево?

„Секако, тоа беше 2 април, четврток, 1992 година. Мојата приказна за раскинот со Сараево е малку поинаква со онаа на Кустурица. Кај него аспектот беше повеќе национално обоен, додека кај мене беше социјален. Во секој случај, и јас и Кустурица имаме сличен табу во денешно Сараево“, вели Карајлиќ.
Интересно е што и највлијателниот лик на рокенрол сцената од ерата на осумдесеттите, Бранимир Џони Штулиќ од „Азра“, од 1990 година е заминат во Холандија, и до сега не успеале никакви молби и обиди на загрепчани да го вратат назад.

„Џони размислува на свој начин и си го живее својот живот. Не знам дали делиме слична судбина, бидејќи Џони е во доброволен егзил. Тој не сака да се врати во Загреб, а мене не ми даваат да се вратам во Сараево. Денес не сакам да се вратам, но и кога сакав, не ми даваа“, објаснува Карајлиќ.

Илегалниот живот на рокенрол ѕвездите

Карајлиќ вели дека припадниците на сараевската младина, како деца на комунизмот и партизанските филмови, меѓусебно си давале прекари како некогашните илегалци.Тогашното урбано рокенрол движење „Нов примитивизам“ било сметано за субверзивно, па Неле вели дека добро им дошле прекарите по кои биле познати во јавноста. Кога стиховите од песните на „Забрањено пушење“ или неговата реченица „Црко нам маршал“ на концерт во Риека, алудирајќи на Тито а „вадејќи“ се на името на засилувачот (кој, сепак, бил од марката „Vox“), биле на дневен ред на босанскиот или југословенскиот Централeн комитет на Сојузот на комунистите, „чуварите“ на идеолошкиот дух барем не им ги знаеле вистинските имиња.
„Вистинските имиња не ни ги знаеа ниту националните и воените лидери кога започна војната во Босна и Херцеговина, што уште еднаш ја потврди нашата далекувидност“, полушеговито додава Неле.

Самопрогласениот д-р Карајлиќ вели дека постојат многу сопственици на титули „доктор на науки“. стекнати со лажни научни трудови, а само тој е единствениот лажен доктор. Оваа „титула“ ја добил од рајата од маалото, бидејќи бил многу дрдорлив. Неговиот татко Срѓан бил вистински доктор на науки, професор по арапски јазик, книжевност и философија на факултетот за ориенталистика на сараевскиот Универзитет, чиј што студент бил и Карајлиќ. Најпрвин рокенролот, а подоцна и војната, го спречиле Неле да ги положи преостанатите два-три испити и да има барем вистинска титула ориенталист.
„Од него како татко и како професор научив многу работи, ме подготви за времињата кога многу патував по светот, а тоа е дека постојат разни култури и цивилизации, и дека секоја од нив не е подобра или полоша, туку е посебна. Арапскиот јазик го заборавив, бидејќи го студирав пред 30 години, но предизвикував неочекуван ефект пред десеттина години на турнеите со ‘No smoking orchestra’ (белградската верзија на ‘Забрањено пушење’), во Турција или по арапските земји, кога на публиката ќе им се обратев на арапски или турски јазик. Добивав неподелени симпатии“, се сеќава Неле.
Тој беше миленик на ексјугословенсјката публика и заради нескротливиот темперамент со кој ја „ораше“ сцената, се качуваше на звучниците или скокаше во публиката. Знаеше да го земе цвеќето од рацете на водителката на некогаш популарниот ТВ фестивал во Неум и да го изеде, без разлика што подоцна заврши во болница заради тешки отоци на устата, бидејќи цвеќето било прскано со пестициди.

Некогаш и негде

Денес, кога се сеќава на периодот на „Забрањено пушење“, вели дека четирите издадени албуми се дури и премногу за тоа што го направиле.
„Не може да се спореди тоа време со денешното. Ние пет години чекавме на можноста да го снимиме првиот албум, а денешните клинци веднаш ќе стават своја песна на Јутјуб“, смета Карајлиќ.
Како негов последен албум со философијата на „Забрањено пушење“ го смета „Ја нисам одавде“, снимен во 1997 година во Белград, на кого има и дел од неговата музика за филмот „Црна мачка, бел мачор“ на Кустурица. Насловот на тој албум звучи како тригер за неговиот роман.
„Да, можеби е така, но среќа што Господ ме поштеди да го пишувам тогаш, бидејќи приказната ќе беше многу погорчлива. Вака, со дистанца од 20 години, многу сум пореален од тој период“, смета Неле.
Подоцна следуваше ерата на „No smoking orchestra“ со Кустурица, па кавгата со него. И денес не комуницираат, иако како што вели Неле, веќе не се ни сеќава зошто се скарале. Затоа, пак, останува документарецот „Super 8 stories“ („Приказни на камера суперосумка“) на истиот Кустурица како документ за поствоеното „Забрањено пушење“ со интернационален опус, но и за едно пријателство. А токму во овој документарец, во делот за настапот на Неле и “No smoking orchestra“ во Лондон, свое видување за „Забрањено пушење“ дава и Џо Страмер (од некогаш култната панк-група „Клеш“), дефинирајќи ја нивната музика како луда грчко-еврејска музика на минатото и иднината.

Каква ќе биде иднината на Карајлиќ? Можеби повеќе свртена кон театарот и мултимедијалната сцена. Веќе ја има поставено претставата „ФБИ диосиеја Тесла“ во новосадскиот театар, а течат и преговорите со македонските театри за нејзино гостување. /крај/мф/сс

Daily news

Награда за „Бизнисот на задоволството“ на фестивалот во САД, кој ги откри Спилберг и Џорџ Лукас

Објавено пред

Долгометражниот филм „Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветaновски е добитник на наградата „Сребрено реми“ на „Хјустон интернешнал филм фестивал“ (WorldFest-Houston International Film Festival) во САД.

dobivaj vesti na viber

Овој значаен фестивал, кој постои цели 57 години е еден од најстарите во Америка и најстар во светот за независни филмови. Се гордее со тоа што во својата историја им ги доделил првите награди на легендарни режисери како што се Стивен Спилберг, Џорџ Лукас, Анг Ли, браќата Коен, Ридли Скот, Брајан де Палма, Оливер Стоун, Роберт Родригез, Спајк Ли, Дејвид Линч и уште многу други.

„Ова е голем успех. Да бидеш награден во конкуренција од над 4.000 филмови од 70 држави, е признание кое ја потврдува естетската вредност на филмот. Дефинитивно влеговме во убаво друштво, со оглед на тоа кој се’ е добитник на „Реми награда“ во историјата на фестивалот. И’ честитам на целата екипа којашто допринесе за меѓународниот успех на филмот и едвај чекам сите да се собереме повторно и во септември да го претставиме филмот пред македонската публика.“, рече режисерот Гоце Цветановски.

Наградата е деветта по ред на филмските фестивали во светот, а трета во САД, откако претходно „Бизнисот на задоволството“ го доби признанието за најдобар филм на „Риверсајд филм фестивал“ во Калифорнија и за највпечатлив филм во Седона, Аризона.

Улогите ги толкуваат Муса Исуфи, Слаѓана Вујошевиќ, Исмаил Касуми, Дамјан Цветановски, Осман Ахмети, Елени Декидис, Мендим Муртези, Егзона Салиху, Авни Далипи и Катерина Коцевска, а Цветановски го потпишува и сценариото. Продуценти на филмот се Дритон Рамадани, Богдан Јончевски и Гоце Цветановски.

Снимен е со поддршка на Агенцијата за филм.

Прикажи повеќе...

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

dobivaj vesti na viber

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

dobivaj vesti na viber

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет4 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија9 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ12 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија19 часа

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура20 часа

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија20 часа

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија21 час

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија22 часа

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...

Македонија2 дена

Таравари: На пет најдобри студенти од медицинските факултети, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено вработување во државните болници

На пет најдобри студенти од медицинските факултети во Скопје, Тетово и од Штип, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено...

Македонија2 дена

Средба Муцунски – Сијарто: Унгарија како претседавач со ЕУ ќе направи напори за забрзување на процесот на проширување на Унијата

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, оствари средба со унгарскиот колега, Петер Сијарто, во рамки на НАТО...

Македонија2 дена

ДУИ: Го поддржуваме зголемувањето на минималната плата на 450 евра

Демократската унија за интеграција во целиот период додека управуваше со државата докажа дека го поддржува зголемувањето на платите на работниците,...