Контакт

Daily news

(ВИДЕО) Карло Ромео: Трст ќе биде нов моментум за Балканот

Објавено пред

Италијанскиот амбасадор Карло Ромео во интервју за „Макфакс“ најави дека на самитот во Трст, што ќе се одржи идната недела, Македонија треба да добие европска финансиска поддршка за голем проект, што претходно не поминал во Париз. Тој не сакаше однапред да соопшти за каков проект станува збор, но рече тоа е нешто на што амбасадата и Италија работеле подолг период за да се оствари.

dobivaj vesti na viber

Според амбасадорот Ромео, вредноста на проектите што ќе бидат одобрени за реализација во Трст ќе биде над 150 милиони евра. На самитот, на кој ќе учествуваат лидерите на Германија, Ангела Меркел, на Франција Франсоа Макрон, на Италија Паоло Џентилони и веројатно на Австрија, ќе биде формирана Регионална стопанска комора со седиште во Трст и, по осум години тешки преговори, ќе се потпише договорот за создавање Транспортна заедница на Западниот Балкан.

Околу идејата за заеднички пазар на Западниот Балкан, што ја промовираше еврокомесарот Јоханес Хан а јавно ја одбија некои од лидерите во регионот бидејќи ја сфатија како компензација за членство во Унијата, Ромео практично одговори дека не била сфатена на позитивен начин и дека ќе се деноминира како регионална економска област.

„Разбравме дека оваа дефиниција за заеднички пазар испровоцира негативни реакции. Берлинскиот процес не е цел за себе, туку клучен инструмент за олеснување на пристапот на балканските земји кон ЕУ. Тоа е неговата стартегиска цел, да му даде повеќе енергија на процесот. Тој треба да ја помогне регионалната соработка и прифаќањето на европските регулативи. Идејата не беше создавање заеднички пазар туку повеќе интеграција меѓу балканските земји“, одговори Ромео. Притоа тој најави дека во Трст, паралелно со самитот ќе се одржи и економски форум на кој ќе учествуваат над 500 компании од Италија и од Балканот. Тој најоптимистички оцени дека Трст ќе биде нова страница и нов моментум за шестте земји од регионот.

За предлогот на германскиот шеф на дипломатијата, Зигмар Габриел, за зголемување на помошта за Балканот преку пакет што тој го нарече „Берлин плус“, амбасадорот Ромео рече дека нема информација дека тој ќе биде објавен во Трст. Станува збор, оцени тој, за германска идеја која се уште е на инцијално ниво и по се изгледа се чека да поминат изборите во Германија, за да биде формализирана.

Првпат на самитот во Трст,на барање на Италија, ќе се расправа и за борбата против корупцијата, поради оценката дека ова прашање е клучно за општествата во регионот. Под покровителство на италијанската анти-корупциска агенција ќе биде формирана мрежа за соработка на ваквите антикорупциски тела во регионот, што ќе опфати размена на знаења, помош за законската регулатива, студиски посети и подобрување на способноста за нивна реакција.

Амбасадорот проговори и за најновиот потег на ВМРО-ДПМНЕ во Парламентот, т.е. формирањето десет место една парламентарна група, што во јавноста се сфати како јасна најава за правење опструкции во законодавното тело.

„Важно е тоа што се прави да биде на линија со законската регулатива, да биде во законската рамка. Во овој посебен момент, кога земјата треба да ги финализира важните реформи, потребно е да има што повеќе консензус меѓу власта и опозицијата. Поради предизвиците со кои се соочува Македонија, што се толку многу големи, ви треба национална кохезија . Знам дека е тешко да се постигне таа, но важно е опозицијата да биде инволвирана во реформите на Владата.

Од самиот почеток, кога дојдов тука, забележав дека сите зборуваат за ЕУ и НАТО како стратегиски цели на Македонија. Ниту една политичка партија не вели – ние сме против. Иако има различни мислења како да се постигнат реформите, на крајот на денот заеднички интерес на сите граѓани е приклучувањето кон НАТО и ЕУ. Знам дека е полесно да се каже тоа отколку да се оствари и дека борбата во Парламентот може да биде тешка. Дури и во мојата земја, Италија, нивото на политички поделби некогаш е многу големо. Но, очекувам барем за главните прашања и предизвици да има заеднички пристап“, порача Ромео.

За информацијата дека Владата решила да го преиспита тендерот за изградба на Клиничкиот центар, вреден 72 милиони евра, што го доби конзорциум предводен од италијанската компанија ИНСО Системи, Ромео вели дека според неговите сознанија, одлуката не е конечна.

„Немам прецизна информација. Колку што разбрав, Владата се уште не решила што да прави со договорот за Клиничкиот центар. Постои идеја тој да биде ревидиран, но не сум сигурен дека има финална одлука. Затоа, ќе ја чекаме одлуката на Владата.

Инвестициите на италијанските компании се важен дел од задачите на амбасадата, така што ќе ги следиме настаните околу ова можно инвестирање. ИНСО е многу искусна компанија на меѓународно ниво и со многу искуство и во регионот. Веќе има работено на проекти во Грција, во Србија, во Бугарија…Има добар капацитет, добро знаење и добра репутација, а покрај тоа во конзорциумот што треба да работи на Клиничкиот центар треба да влезат две големи македонски компании. Целиот процес околу овој проект исто така ќе биде анализиран од европските финансиски институции, бидејќи сретствата за него се од банка на Советот на Европа. Затоа се надевам дека одлуката за тендерот ќе биде потврдена“, порача амбасадорот на Италија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

dobivaj vesti na viber

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

dobivaj vesti na viber

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

dobivaj vesti na viber

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 минути

Брат пукаше во сестра му и нејзините двајца синови во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д.Ѓ (66),...

Македонија1 час

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија3 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија3 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија3 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија6 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија6 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет8 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа9 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет9 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион9 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа19 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија20 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија20 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ23 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија1 ден

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија1 ден

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија1 ден

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија1 ден

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија1 ден

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...