Контакт

Надворешна политика

Анкета на IRI: Над 80 отсто од граѓаните го поддржуваат членството на Македонија во ЕУ и НАТО

Објавено пред

Американскиот републикански институт (IRI) во понеделникот излезе резултати од истражување на јавното мнение по повеќе прашања, за други актуелни теми и области од претходно спроведената анкета, а според анкетата најважно надворешнополитичко прашање е признавање на името на државата Република Македонија за што се определиле 29 отсто од испитаниците, додека 23 проценти сметаат дека тоа е почеток на преговори со ЕУ и интеграција на државата во Европската унија.
 

dobivaj vesti na viber

Американскиот републикански институт (IRI) во понеделникот излезе резултати од истражување на јавното мнение по повеќе прашања, за други актуелни теми и области од претходно спроведената анкета, а според анкетата најважно надворешнополитичко прашање е признавање на името на државата Република Македонија за што се определиле 29 отсто од испитаниците, додека 23 проценти сметаат дека тоа е почеток на преговори со ЕУ и интеграција на државата во Европската унија.

 

Високи осумдесет проценти од граѓаните поддржуваат Македонија да стане член на ЕУ, што укажува дека се спротивставуваат на деструктивните сценарија за нејзино одалечување од членство, а само 14 се изјасниле дека се против државата да стане член на ЕУ. За членство на земјата во НАТО, исто така, е голема поддршката, односно изнесува високи 83 отсто, а 12 проценти се против.

Шеесет иседум проценти од испитаниците одговориле дека ниту биле лично подложни на притисок за време на изборите како што се присила, закани, поткуп или друг нелегално средство за да гласаат на одреден начин, ниту, пак, познаваат луѓе кои биле подложни на такво нешто.

Во однос на тоа дали ги слушнале аудио материјалите кои изминатите неколку месеци беа објавени од страна на опозицијата, 37 отсто од анкетираните одговориле дека ги имаат слушнато најголемиот дел од тие разговори, а 43 проценти, пак, рекле имаат слушнато дел од разговорите, додека 14 отсто рекле дека ги немаат слушнато, иако се информирани за нив.

Анкетата на IRI –  Интернационалниот републикански институт е направена од 6-ти до 16-ти јуни, врз репрезентативен примерок од 1.105 испитаници./крај/мф/бс

 

 

Извор: Макфакс

Македонија

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Објавено пред

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница во Стразбур.

dobivaj vesti na viber

„Како и досега, Европскиот парламент упати јасна политичка порака за важноста од забрзување на европскиот интегративен процес и почнување на преговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија веднаш. Охрабрува фактот што текстот на резолуцијата доби поддршка од огромен број членови на Европскиот парламент, што ја отсликува поддршката од поширокиот политички спектрум во рамките на ЕУ“, се наведува во соопштението на МНР.

Во него се додава дека особено е важно што Европскиот парламент ја реафирмирал стратешката важност на Северна Македонија и целиот регион на Западен Балкан и нивната иднина како дел од европското семејство.

„Почетокот на пристапните преговори и членството во ЕУ е силна инвестиција за стабилност не само за земјите од регионот туку и за ЕУ, особено во актуелниот безбедносен контекст во Европа. Во таа смисла го поздравуваме повикот на Европскиот парламент за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес, што е во духот и принципите на пристапниот процес. Парламентот исто така го препознава реформскиот напредок на земјата и нејзината подготвеност веднаш да ги почне преговорите со ЕУ“, посочуваат од МНР.

Прикажи повеќе...

Македонија

Маричиќ: Иднината на Европа зависи од следните чекори на Унијата

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денес учествуваше на панел-дискусијата „Демократијата во Европа – 30 години по Мастришкиот договор: Нови прашања за европската иднината и дилемите поврзани со проширувањето“, на која рече дека Северна Македонија постојано докажува дека е искрен и доверлив партнер на Унијата и дека одамна ја има надминато стратешката крстосница.

dobivaj vesti na viber

„Постојано докажуваме дека сме искрен и доверлив партнер на Унијата и цврсто чекориме кон реализација на целите, со целосен фокус и посветеност на реформите за да го скратиме периодот на постигнување европски квалитет на живот, што е најмоќната инспирација за граѓаните кои нè поддржуваат. Затоа очекуваме државите членки на Унијата да ја приспособат оптиката на реалноста и да одговорат на денешните предизвици, од кои ќе зависи и иднината на Европа“, кажа Маричиќ.

Истакна дека дилемата за иднината на Европа стана прашање во јавниот дискурс по стагнацијата на проширувањето на Унијата и со почетокот на војната во Украина, но дека за него нема дилеми.

„Иднината на Европа е сигурна само доколку перспективата е заедничка, обединета и со Западен Балкан во неа. Останува да се чуе гласот на Унијата, истата да ги направи нашите цели остварливи со лидерски чекор за старт на преговорите, за да обезбедиме подинамичен развој и да го направиме европскиот квалитет на живот јасно остварлив за граѓаните на Северна Македонија“, истакна Маричиќ.

За односите со Бугарија вицепремиерот рече дека стратешко долгорочно пријателство се гради постојано, дека лесно се рушат мостови, но тешко и долго се градат.

„Ние покажавме дека знаеме да градиме мостови со соседите и да подадеме рака. Денес бугарските власти имаат историска можност да подадат рака да изградиме мост на доверба и пријателство. Први соседи сме, сојузници сме во НАТО, ќе бидеме заедно и во ЕУ“, додаде Маричиќ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николоски за предлогот на Макрон: Mестото на Македонија е во ЕУ, а не во втора лига

Објавено пред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денес присуствуваше на настан посветен на одбележувањето на Денот на Европа, кој се одржа под насловот ,,Демократијата во Европа – 30 години по Мастришкиот договор” и посочи дека нашата држава е силно проевропски ориентирана.

dobivaj vesti na viber

Николоски говореше на тема за која рече дека некако се избегнува во Македонија, а која, како што кажа, не треба да се сфаќа несериозно.

„Имено, претседателот на Франција Емануел Макрон по последната победа на претседателските избори, мислам дека излезе досега со најјасен концепт за скицата на идниот европски модел. Како што гледаме, тој концепт од некои земји членки на ЕУ дури беше и поддржан, а вчера претседателот на Европскиот совет најави дека ќе свика еден собир на кој ќе се разговараа за оваа идеја. Накратко кажано, скицата е многу едноставна, ЕУ на постојните членки плус некоја нова земја доколку ги исполни економските, правни и системски критериуми на ЕУ, сите останати кои не сакаат да се дел од ЕУ која е една мала група од веројатно Велика Британија, Швајцарија и Норвешка и оние кои не ги исполнуваат критериумите за членство во ЕУ, секако тоа една далеку поголема група, тука се балканските земји и земјите од Истокот на ЕУ да бидат дел од т.н. Европска политичка заедница“, посочи Николоски.

Според потпретседателот на ВМРО-ДПНЕ, таа Европска политичка заедница би била лабава форма на сојузување, без цврста хиерархија, без извршна економска моќ, некоја напредна форма, на Советот на Европа или ОБСЕ.

„Во превод, далеку од европскиот сон кој го сонуваат генерации и генерации Македонци. Оттука, за мене збунува игнорантноста на македонската владејачка структура, како и на општествената елита за овој предлог. Воопшто не се отвора дебатата, а дури одредени структури се огласија и мислат дека е добра идеја. Јас лично, мислам дека за Македонија, членството во ЕУ нема и не смее да има алтернатива“, рече Николоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа16 минути

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека се уште не може да ги повика Украинците да...

Европа36 минути

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет37 минути

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија11 час

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа12 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија13 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет14 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија14 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија17 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија17 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа19 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија20 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион21 час

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија23 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија23 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија23 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет24 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет1 ден

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија1 ден

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет1 ден

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...