Контакт

Надворешна политика

Македонски манифест: Најпрво признавање на македонската нација, а потоа заедничко славење на празници

Објавено пред

Македонски манифест силно ги поддржува заложбите за добрососедство на Балканот, и инсистира на тоа, но без искрени  и отворени односи меѓу соседите тоа просто не е можно, порачуваат македонските интелектуалци од оваа организација, во отворено писмо до бугарскиот претседател Росен Плевнелиев.
 

Македонски манифест силно ги поддржува заложбите за добрососедство на Балканот, и инсистира на тоа, но без искрени  и отворени односи меѓу соседите тоа просто не е можно, порачуваат македонските интелектуалци од оваа организација, во отворено писмо до бугарскиот претседател Росен Плевнелиев.

 

 

„Македонскиот и бугарскиот народ се посебни народи, со посебни јазици, и тоа е апсолвирано од светската наука и од светската политика, со исклучок на бугарските политичари, научници, новинари и пропагандисти кои продолжуваат да фантазираат за Санстефанска Бугарија. Тој проект беше и остана мртов, како што призна и неговата  авторка – Русија. Во времето на комунистичката диктатура дури еден националист како Тодор Живков сфати дека постојат македонска нација и јазик и без условување потпиша пет договори меѓу Бугарија и Македонија, на бугарски и на македонски јазик

По симнувањето на Живков од власта во 1989 година, Бугарија прокоцка историска шанса безусловно да ја признае Република Македонија со нејзината нација и јазик. Оттогаш наваму, спротивно на логиката на меѓународното право и на добрососедството, Бугарија преку институциите на Европската унија прави притисок врз Македонија за потпишување Договор за добрососедство врз нерамноправен и асиметричен принцип. Тоа нас, Македонците, нè повредува и нè прави многу внимателни кога треба да се потпише нов  договор со сосед кој јавно не ги признава нашата нација, јазик, култура, историја и традиција“, велат од Македонски манифест.

 

Според членовите на оваа организација, добрососедството подразбира заемно признавање и почитување на вредностите на нациите и не може да постои држава без народ, а тоа мора да го разбере и Европската Унија и конечно самата да се европеизира и да престане да ја поддржува бугарската политика на негирање и непризнавање.

 

„Со одбивањето да ги признае македонската нација и јазик, Бугарија практично ја признава Македонија само како географски поим. Излегува дека бугарската држава бара добрососедство од нација која за неа не постои. Како тогаш сакате да имате добрососедство и  договор со некој што „не постои“? Ако за Бугарија постои само географска Македонија, тогаш договорот за добрососедство треба да го потпише некој географски објект – реката Вардар, Шар Планина или Охридското Езеро.  Во случајов, од македонска страна договорот мора да го потпишат претставници на македонската нација. Доколку Бугарија не признава Македонци и македонска нација, нема кој да го потпише таквиот договор“, велат од организацијата.

 

„Истото важи и за бугарскиот притисок врз Македонија за заедничко славење на историските датуми. Без признавање на македонската нација такво славење е невозможно, бидејќи е спротивно на историската правда. Заеднички датуми кои ги поврзуваат Македонија и Бугарија се, на пример, Денот на победата над фашизмот, 9 мај или почетокот на дипломатските односи меѓу двете држави. Илинденското востание не може да се слави заедно. Како што велат, уште во 1903 година, веродостојните историски факти и познати писатели и новинари како Хенри Брејсборд: „Востаничкото движење во стварноста е вистинско македонско движење, подготвувано од Македонци, водено од Македонци и потпомогнато од страсното сочувствување од огромното мнозинство словенско население“. Затоа и востаниците создаваат своја државна институција преку Крушевската република, затоа и подготвуваат леарница за леење на сребрени и бакарни пари како платежно средство на слободната македонска држава. Што се однесува до сесловенските просветители Кирил и Методиј, тие треба да се слават заеднички не само од Македонија и Бугарија, туку од сите словенски народи, па и од цела Европа како нејзини покровители. Бугарски карактер и приоритет  на овој настан е уште една во низата историски фантазии.

Една позната поговорка вели: „Не прави му го на другиот тоа што не сакаш тебе да ти го прават“. За да има добрососедство меѓу Македонија и Бугарија мора да бидат направени конкретни чекори.

Прв чекор е да ги признаете македонската нација и јазик, исто како што Македонија ги признава бугарската нација и јазик. Заемното признавање значи почит и раѓа доверба. Без доверба нема добрососедство, независно колку договори за добрососедство ќе се потпишат“, му порачуваат на Плевнелиев, интелектуалците од Македонски манифест./крај/мф/бс

Македонија

Секоја година во чест на договорот со Грција во Преспа ќе се одржува меѓународен форум

Објавено пред

Министрите Едмонд Адеми и Никола Димитров денеска го претставија проектот ЕУ за Преспа, финансиран од ЕУ, како и „Преспа форумот за дијалог“.

„Во септември минатата година, Владата формираше работна група за поддршка на Преспанскиот регион, а честа да ја водам групата ми припадна мене“, нагласи министерот без ресор задолжен за дијаспора, Адеми, кој додаде дека вкупната сума на проектот е 18 милиони евра и средствата ќе бидат обезбедени од ИПА фондовите за 2021 година.

Објасни дека целта на проектот е да му понуди на регионот долгорочна и одржлива економска перспектива, а со тоа и задржување на младите во самиот регион.

Адеми исто така го претстави „Преспа форумот за дијалог“ и рече дека тојсе појавува како резултат на подобрениот меѓународен имиџ на државата, по потпишаниот Преспански договор и одблокираниот евро-атлантски процес.

„Планот ни е, традиционално, секој 17 јуни, кога е потпишан е Преспанскиот договор, да организираме меѓународен форум за дијалог и соработка, на кој би поканиле што поголем број на светски и регионални државници и јавни личности. За тоа, следните месеци, по изборите, ќе ги дефинираме деталите, согласно претходната одлука на Владата”, рече Адеми.

Министерот за надворешни работи, Димитров нагласи дека планирано е „Преспа форумот за дијалог“ да биде сместен во мултимедијалниот центар, кој ќе биде изграден како дел од проектот ЕУ за Преспа.

Визуелниот изглед на центарот беше претставен од архитектот Ивана Белчева.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски: На прагот сме на процес што ќе ни овозможи европските стандарди да ги примениме дома

Објавено пред

Премиерот Оливер Спасовски во своето обраќање на прес-конференција по повод утврдената преговарачка рамка за преговори со ЕУ, заедно со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, истакна дека со тоа е остварена успешно уште една многу важна етапа во процесот на пристапување.

„Со оваа одлука се потврдува дека нема отстапувања од процесот што е утврден. Поставени се рамките на патот што ја прават Северна Македонија уште поблиску до членство во Унијата. Интеграцијата на нашата земја во ЕУ го добива заслуженото забрзување за да се придружи кон семејството народи обединети околу европската идеја“, нагласи Спасовски и додаде дека оваа доаѓа по одлуката на Европскиот совет за почеток на преговорите од 26 март годинава.

Спасовски додаде дека во земјата ќе почне процес што ќе помогне европските стандарди во сите области да ги оствариме и применуваме дома.

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во своето обраќање нагласи дека Европската комисија ја исполнила својата задача и врз основа на новата методологија предложила преговарачка рамка, која е поконкретна, подинамична и поверодостојна.

„По усогласувањето на преговарачката рамка и нејзиното усвојување од страна на Советот, односно земјите членки, следува првата меѓувладина конференција, која е првиот конкретен чекор и реформски дијалог меѓу Северна Македонија и Европската Унија. За ова е потребна влада со политички мандат“, потенцира Димитров.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров: Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка

Објавено пред

Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка и од денес таа е во рацете на земјите членки, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Како што покјасни тој, Преговарачката рамка од страна на ЕК е прилагодена врз основа на новата методологија за пристапниот процес.

„Суштината на предложената Преговарачка рамка, за којашто, според последните информации, веќе следната недела во Брисел ќе се разговара од страна на земјите членки на експертско работно ниво е европските стандарди да си ги донесеме дома. Пред се’ демократските принципи и вредности поврзани со владеењето на правото, како и економските реформи“, посочи министерот.

Тој додаде дека ова се случува токму на денот кога претседавањето со Советот на ЕУ го презема Берлин и изрази уверување дека со германска поддршка во следниве месеци ќе биде отвориме првата Меѓувладина конференција.

„Во тој момент започнува конкретното одвивање на пристапниот процес преку завршување на скрининг процесот и отворање на првиот кластер наречен – Основни вредности кој ги третира клучните реформски области од Поглавјето 23 – Правосудство и фундаментални права, Поглавјето 24 – Правда, слобода и безбедност, Економските критериуми, Функционирањето на демократските институции, Реформата на јавната администрација, Поглавјето 5 – Јавни набавки, Поглавјето 18 – Статистика и Поглавјето 32 – Финансиска контрола“, појасни Димитров.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија1 час

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ2 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет3 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија3 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет4 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија4 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија5 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион5 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа5 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет6 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија6 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет7 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија8 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион8 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија19 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет21 час

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт22 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија22 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија24 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Досие