Контакт

Општество

Меѓународен балкански универзитет доделува 500 стипендии за најуспешните матуранти

Објавено пред

Во рамки на активностите за одбележување на десетгодишнината од неговото основање, Меѓународен балкански универзитет организира испит за доделување на 500 стипендии за најуспешните матуранти од средните училишта во Македонија и земјите од балканскиот регион за академската 2016/2017 година.

Централното тестирање за матурантите од Македонија ќе се одржи на 23 април 2016 година (сабота) со почеток во 10 часот во Скопје. Кандидатите ќе полагаат испит за стипендија кој содржи прашања од општа култура, историја, географија, математика и интелегенција, како и испит за познавања на англискиот јазик.

 

Кандидатите ќе имаат можност да изберат една помеѓу 20-те студиски програми на додипломски студии кои им се нудат на студентите за новата академска година.

 

Сите заинтересирани матуранти можат да аплицираат за испитот за стипендии преку онлајн порталот www.ibu.edu.mk/scholarships/крај/мф/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Намален прагот на алармирање за аерозагадувањето

Објавено пред

Од Министерството за животна средина соопштуваат дека со измената на уредбата за гранични вредности на аерозагадувањето од 14 декември прагот на алармирање од загадување со ПМ 10-честичките ќе се намали од 188 на 175 милиграми на кубен метар.

„Во согласност со новата уредба за изменување и дополнување на уредбата за гранични вредности за нивоа и видови на загадувачки супстанции во амбиенталниот воздух и прагови на алармирање, рокови за постигнување на граничните вредности, маргини на толеранција за гранична вредност, целни вредности и долгорочни цели, во која е дефиниран прагот на алармирање на суспендирани честички со големина до 10 микрометри, од 14 декември 2019 година прагот на алармирање на ПМ 10 се намалува од 188 mg/m3 и тој изнесува 175 mg/m3 среднодневна концентрација во текот на 2 последователни дена и добиена прогноза за стабилна временска состојба во наредниот период“, соопштија од Министерството за животна средина.

Прикажи повеќе...

Македонија

Почна карванот на претставата „Хумана приказна”

Објавено пред

Изминатиот викенд, во саботата, 7 декември, се одржа премиерата на претставата „Хумана приказна“, во режија на Бесфорт Идризи и автор Кaтерина Момева, во МКЦ Кино „Фросина“, која е дел од проектот „Мој омбудсман – театарот како метод за зголемување на основните човекови права“, во продукција на „Онлимит медија“ и во партнерство со народниот правобранител.

Оваа претстава даде позитивен импулс кон информирањето на граѓаните за надлежностите на народниот правобранител, односно омбудсманот, и ситуациите во кои тие може да му се обратат за помош, поддршка или правно советување. Претставата е инспирирана од самите извештаи на народниот правобранител, сликовито објаснувајќи ги тешкотиите на граѓаните и начинот на кој оваа институција работи на системско разрешување на тие предизвици, поддршката што ја нуди на засегнатите странки. Иницијативата „Мој омбудсман“ има цел да ја приближи институцијата до граѓаните на кои им е најмногу потребна на еден интерактивен и отворен начин.

Премиерната претстава во Скопје заврши со модериран разговор помеѓу претставник на канцеларијата на народниот правобранител со публиката, каде што присутните граѓани поставуваа прашања во врска со проблематиката што беше драматизирана во претставата и постојните ингеренции и механизми на народниот правобранител.

„Ја препорачувам ‘Хумана приказна’ и сметам дека треба да се одигра насекаде во земјата затоа што е добар начин луѓето да бидат свесни дека има каде да се обратат и дека за сè може да се најде решение“, изјави Лира Бојку по завршување на премиерата на „Хумана приказна“.

Карванот на претстави, планиран да се одржи во неколку градови низ државата, ќе почне овој викенд со претставување на „Хумана приказна“ на 14 декември во Крива Паланка и 15 декември во Битола. По завршување на претставите, граѓаните ќе имаат можност за отворена дискусија со претставник од канцеларијата на народниот правобранител.

Влезот на претставата е слободен.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Мотивацијата и храброста на Јане е инспирација за олеснување на животот на луѓето со ретки болести

Објавено пред

„Покажавме дека ако се сака, сè се може, мораме да наоѓаме начини да им помогнеме на нашите деца, на младите, да видат дека државата се грижи, дека е тука за нив, да им помогне и да останат тука, заедно со своите роднини и пријатели да ја градат нашата иднина“, му рече премиерот Заев на младиот Јане Велковски на денешната средба во Владата, на која присуствуваа и неговите родители и министерот за здравство, Венко Филипче.

Единаесетгодишниот Јане е едно од седумте лица со спинална мускулна атрофија (СМА) за кои државата го обезбеди лекот „спинраза“, најсовремена терапија во светот за лекување на оваа болест и тој веќе прими две терапии од лекот, кој, како што информираа неговите родители, има одлични резултати за запирање на прогресијата на болеста. Јане Велковски на јавноста ѝ е познат и како говорник на глобалниот самит во Обединетите нации во Њујорк по повод Светскиот ден на детето, каде што како претставник на децата од нашата земја упати порака дека сите се еднакви и треба така и да го живеат животот, без бариери и ограничувања.

Јане порача дека навистина е среќен што се лекува во својата земја и изрази задоволство дека не се исполнил предлогот на неговите родители да се иселат од земјава во потрага по лекот за неговата болест.

Јане на премиерот Заев му подари топка на која се испишани целите на УНИЦЕФ и заедно со министерот Филипче разговара за впечатоците од учеството на самитот на УНИЦЕФ во Њујорк и средбите со славни личности. На премиерот Заев и министерот Филипче им подари и врамени фотографии од тие официјални средби со посвета.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ  да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и конечно да го промениме...

Македонија26 минути

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија2 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија2 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија3 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија4 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет5 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет5 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион7 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет7 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет7 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет7 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт17 часа

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион18 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија20 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ23 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија23 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија23 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија1 ден

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет1 ден

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Досие