Контакт

Општество

Меѓународен балкански универзитет доделува 500 стипендии за најуспешните матуранти

Објавено пред

Во рамки на активностите за одбележување на десетгодишнината од неговото основање, Меѓународен балкански универзитет организира испит за доделување на 500 стипендии за најуспешните матуранти од средните училишта во Македонија и земјите од балканскиот регион за академската 2016/2017 година.

Централното тестирање за матурантите од Македонија ќе се одржи на 23 април 2016 година (сабота) со почеток во 10 часот во Скопје. Кандидатите ќе полагаат испит за стипендија кој содржи прашања од општа култура, историја, географија, математика и интелегенција, како и испит за познавања на англискиот јазик.

 

Кандидатите ќе имаат можност да изберат една помеѓу 20-те студиски програми на додипломски студии кои им се нудат на студентите за новата академска година.

 

Сите заинтересирани матуранти можат да аплицираат за испитот за стипендии преку онлајн порталот www.ibu.edu.mk/scholarships/крај/мф/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

За објектите на ЈДГ „8 Март“ во Кисела Вода набавени 500 нови душеци, масички, столчиња

Објавено пред

Подобри услови за престој во градинките добија децата што ги посетуваат објектите на Јавната детска градинка „8 Март“ во општина Кисела Вода.

За дечињата, кои поголемиот дел од денот го поминуваат во градинката „Расадник“, набавени се 300 нови душеци за рекс-креветчињата, нова постелнина, нови градеробери, плакари за складирање на детските креветчиња, теписони за игра, повеќе пластични анатомски столчиња, нови 124 детски дрвени столчиња и 23 масички. Покрај ова, во објектот „Расадник“ целосно обновени се 7 бањи.

А за децата во градинката во населбата Пржино набавени се 200 душеци за детските рекс-креветчиња, нова постелнина, детски столчиња и масички, теписони за игра, гардеробери за сите простории, потемнувачки зебра-завеси, клупи за соблекување/облекување чевли и анатомски пластични столчиња.

Објектите на „8 Март“, „Пепрутка 1 и 2“ опремени се со нови душеци за бебешки креветчиња, анатомски пластични столчиња и повеќе теписони за игра и забава на децата. Нови теписони набавени се за објектите „Стапалче“, „Ѕуница“ и „Зелениково“.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Димковски во Штип: Преку ХС „Злетовица“ жителите од Североисточниот Регион ќе имаат навремено снабдување со чиста вода за пиење

Објавено пред

Отворен е јавниот оглас за избор на изведувач за пречистителната станица за вода за пиење во Штип, која ќе биде поврзана со хидросистемот „Злетовица“, каде што порано имаме изградено систем, но не е во функција, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, кој заедно со градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, ја посети пречистителната станица за вода, која се наоѓа во населеното место Баби.

Како што велат, проектираниот капацитет на филтер-станицата во Штип за преработка на сурова вода од хидросистемот „Злетовица“ е 500 литри во секунда. Досега не било возможно овој капацитет целосно да се исполни поради, како што се наведува, променливата количина вода со која Штип се снабдуваше од речиси седумдесет бунари. Количината вода не е стабилна и постојано варира, а особено е проблематичен летниот период кога Штип се соочува со недостиг од чиста вода за пиење.

„На 5 февруари се затвора повикот, ќе се разгледаат понудите и многу бргу ќе се почне со градежните активности бидејќи парите се веќе обезбедени од МЗШВ. Во Карбинци е избран изведувачот, каде што ќе се почне со работа и вредноста е околу 85 милиони денари, а за пречистителната станица во Штип вредноста е околу 295 милиони денари за доградба на станицата со најсовремена технологија“, изјави министерот Димковски и притоа посочи дека до крајот на 2020 година општина Штип целосно ќе се приклучи кон хидросистемот „Злетовица“.

Во Штипскиот Регион исто така во завршна фаза е и изборот на најповолен понудувач за изградба и надзор над изведба на прочистителна станица во Карбинци. Во текот на 2020 година ќе се објави тендер за изградба на пречистителна станица за Лозово.

До крајот на 2020 година предвидено е да се изградат и цевководи и пристапни патишта до пречистителните станици за Карбинци и Лозово. Со сите овие активности се завршува првата фаза од проектот „ХС Злетовица“ за кој државата има обезбедено буџет од 5 милиони евра. Со овој капитален проект ќе им се овозможи континуирано и стабилно водоснабдување на речиси 100.000 жители од овој регион (Пробиштип, Свети Николе, Штип, Карбинци и Лозово). Со ова ќе се реши лошата состојба со водоснабдувањето со пивка вода во североисточниот дел на нашата држава.

Проектот „Хидросистем ‘Злетовица’“ понатаму продолжува со втора и трета фаза, кои се наменети за изградба на систем за наводнување на приближно 3.500 хектари обработливо земјоделско земјиште во регионот на Пробиштип (втора фаза) и изградба на мали хидроелектрични централи (трета фаза). „Хидросистемот ‘Злетовица’“ е повеќенаменски (водоснабдување, наводнување и енергетика) и се смета за проект од врвен национален интерес.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

За припадниците на српската заедница 27 јануари е неработен ден

Објавено пред

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека во согласност со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр. 21/98 и 18/07), 27 јануари 2020 година (понеделник), Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република Северна Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на српската заедница им го честита празникот Свети Сава.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура3 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет4 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт4 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет5 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион8 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет9 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија11 час

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија11 час

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија12 часа

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија12 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет13 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет15 часа

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет15 часа

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија15 часа

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион15 часа

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава18 часа

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија1 ден

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија1 ден

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија1 ден

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија1 ден

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Досие