Контакт

Политика

Жерновски: Оној кој има обезбедено мнозинство во парламентот треба да го добие мандатот

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, во средата оствари средба со американскиот амбасадор Џес Бејли, со кого разговараа за актуелните случувања на политичката сцена во Република Македонија, во пресрет на локално избори.

 

„Се заблагодарив за поддршката која Соединетите Американски Држави ја дадоа кон граѓаните на општина Центар, почитувајќи ја нивната јасно изразена волја. Кога ние, медиумите и администрацијата бевме нападнати од насилните демонстранти, тие дојдоа лично да се уверат што се случува и да ни дадат поддршка“, рече Жерновски.

 

Градаоначалникот на општина Центар, одговарајќи на новинарски прашања на прес конференцијата, посочи дека нарачателите на вандализмот во општина Центар се истите оние кои синоќа испровоцираа група граѓани на протестот брутално да нападнат снимател и новинар.

 

„Најостро го осудувам вчерашниот напад врз новинарите. Не може никој да ја загрозува слободата на медиумите. Влезени сме во партиска кампања и очигледно, ова ќе биде стилот на водење кампања на партијата на власт. Ова се јасни знаци дека ќе се обидат да ги загрозат и спречат  демократските процеси. Волјата на народот треба да се почитува и оној кој има обезбедено мнозинство во парламентот, треба да го добие  мандатот“, рече Жерновски./крај/мф/бс

 

Македонија

ДУИ ќе продолжи да биде гарант за внатрешната стабилност на земјата, порачаа од партијата на Ахмети

Објавено пред

Да се биде три години дел од најмоќната воено-политичка организација во светот претставува остварување на најважната стратешка определба на граѓаните од самото осамостојување на земјата, велат од Демократската унија за интеграција на тригодишнината од членството во НАТО.

dobivaj vesti na viber

„На тригодишнината од нашето членство можеме да констатираме дека Република Северна Македонија се покажа како рамноправен партнер на сојузниците во алијансата остварувајќи значаен придонес како во регионалната така и во европската безбедност.

Со своето политичко дејствување Демократската унија за интеграција ќе продолжи активно да биде гарант за внатрешната стабилност на земјата придонесувајќи со тоа и за остварување и на втората стратешка цел – членството на Република Северна Македонија во Европската Унија“, се потенцира во соопштението од ДУИ.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јаневска: Шаќири ја призна целата мизерија на власта, од буџет од 450 милиони евра не може да одвојат за учебници

Објавено пред

Срамна изјава на министерот за образование, Јетон Шаќири, дека Министерството за образование нема пари за печатење учебници за средно образование, изјави Весна Јаневска, претседателка на Комисија за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

МОН оваа година има буџет од 450 милиони евра, тој е 8,4 % поголем од буџетот за 2022 година, а Шаќири при својата презентација во Владата на почетокот на годината се фалеше дека се гордее со буџетот кој е развоен и ќе има и за нови инвестиции, и за учебници и за поголеми плати. Од многу фалење стигнавме до немање пари, па оттука, прашуваме на што се трошат 450 милиони евра што МОН ги има во буџетот ако нема пари за учебници?“, праша Јаневска.

Таа потсети дека оваа Влада немаше пари ниту за свидетелства, кои доцнеа, ниту за учебници во основно, кои ги печатеа за еднократна употреба.

„Признанието е крајно поразително ако се земе во обѕир дека оваа Влада има пари за златни лажици, ф’стаци и бифтеци, за нови службени возила, за прослави на Рамковниот договор и годишнина од формирање на Владата, за енормно скап километар автопат, за братот на Артан Груби, за надзор на градежни фирми кои до вчера произведувале долна облека, за отштета за неизграден клинички центар – 8 милиони евра, дури и за дресирање магариња.

Добро образование и добро структуриран образовен систем ги одредува аспирациите и потребите на државата, како и нејзината иднина, односно судбина. Веќе е сосема познато дека нашето образование е во постојан пад и веќе е на работ на комплетен колапс. Од последната анкета спроведена од Институтот за политички истражувања, а во врска со образованието во Македонија, се гледа дека населението е незадоволно од повеќе елементи во образованието, од кои најмногу од наставните програми и од учебниците“, изјави таа.

Според Јаневска, учебниците за образованието се од суштинско значење и се основа за сите други видови учења. Без нив, додаде таа, оние што учат би немале ниту појдовна точка ниту начин за процена на својот напредок.

.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ветинг на судии само со меѓународна поддршка, услови министерот Лога

Објавено пред

Без меѓународна поддршка, министерот за правда, Кренар Лога, не планира да спроведе ветинг (проверка) во судството. Тој рече дека Македонија е далеку од Албанија кога во прашање е криминалот во правосудството, односно дека е на далеку подобро ниво. Лога посочи и дека се среќавал со функционери од Албанија за да се види каква тактита примениле за ветингот.

dobivaj vesti na viber

„Во Министерството нема никаков документ поврзан за ветингот, нема ниту една буква. Ние стоиме на ставот дека мора да има ветинг. Во овој ветинг мора да се вклучат ЕУ и САД. Ако тие не се дел од овој процес, нема да го почнеме“, рече Лога.

Прашан дали ќе се прави генерален реизбор на судии по ветингот, Лога рече: „Сега не е време за ова прашање. Треба да се разговара“. Тој додаде дека Македонија не може да се спореди во криминал со Албанија.

„Јас кажав дека денеска во Македонија се работи со 50 отсто од капацитетите на обвинители. Од тие 50 отсто, кои се дел од системот, над 25 отсто се ангажирани на период од 10 години. Судството работи со 2/3 од нивниот капацитет. 1/3 се луѓе вклучени во последните 10 години. Нема да е исто со тоа во Албанија ни од блиску ни од далеку. Кај нас за ветингот треба повеќе ангажман“, додаде тој.

На брифинг со новинарите прашан дали во негово време ќе успее да го спроведе ветингот, Лога рече: „Било што да кажам е многу рано. Сите политички партии се заветени, ако сите се на овој став, тогаш ќе биде лесно“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ8 часа

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија10 часа

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...

Македонија13 часа

Во дворот со тунел во „Идризово“ шетале борци повратници, суспендирани полицајци нема – одговорност се утврдува

Постапка за утврдување одговорност кај затворските полицајци ќе има, а откога во затворот „Идризово“ беше откриен тунел што два месеца...

Македонија15 часа

Османи – Џачка: Заедно одевме рака под рака, така и ќе продолжиме – 2030 реална можност Македонија и Албанија да станат членки на ЕУ

Македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, на средба со шефицата на дипломатијата на Албанија, Олта Џачка, истакна дека биле...

Македонија15 часа

(Видео) Уште 10 чекори до можна екстрадиција на осудените за „Диво Насеље“ во Косово, Лога не кажува дали Македонија ќе дозволи

Најмалку 10 чекори ја делат кумановската група осудена за настаните во Диво Насеље до екстрадиција во Косово, каде што бараат...

Македонија15 часа

(Видео) Лазаров и Латас влегоа во судница, но се одложи рочиштето, каде што им се суди бидејќи промовирале насилство кон жени

Јутуберот Стефан Лазаров и новинарот Драган Павловиќ-Латас седнаа на обвинителна клупа поради интервјуто преку кое, според Обвинителството, се промовирало насилство...

Македонија16 часа

Ковачевски: Со заштитени идентитетски одредници сме рамноправна членка на НАТО, трасираме пат кон ЕУ

Да се биде подготвен да се брани безбедноста, значи да се чува мирот. Затоа, НАТО е меѓународна безбедносна организација и...

Економија16 часа

Директорката на ММФ со мрачни прогнози за светската економија: „Ризикот е голем, сè е на стаклени нозе“

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, предупреди дека глобалната економија се соочува со ризици за финансиската стабилност...

Македонија16 часа

(Видео) Ветинг на судии само со меѓународна поддршка, услови министерот Лога

Без меѓународна поддршка, министерот за правда, Кренар Лога, не планира да спроведе ветинг (проверка) во судството. Тој рече дека Македонија...

Македонија17 часа

(Видео) Приведени 18 навивачи по инцидентите на натпреварот „Вардар“ – „Пелистер“ во Аеродром

Полицијата приведе 18 навивачи по инцидентите во салата „Јане Сандански“, каде што имаше дерби во Првата македонска ракометна лига меѓу...

Свет18 часа

Нуклеарната актовка е секогаш кај Путин: во Европа расте загриженоста од оружјето на рускиот претседател

Најавата на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија предизвика загриженост во цела Европа. Оружјето што Путин го...

Европа18 часа

(Видео) Шест девојчиња загинаа во несреќа во Америка – телата пронајдени покрај превртеното возило

Шест девојчиња загинаа, а други две лица се повредени во судир на меѓудржавниот пат во Тенеси. До превртеното возило биле...

Свет19 часа

Драматична сцена во авион во САД: патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откога сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет19 часа

Хаос на улиците во Израел: демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел, Исак Херцог, ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството по...

Свет19 часа

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансира две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров,...

Домашен1 ден

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија1 ден

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт1 ден

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет1 ден

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион2 дена

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...