Контакт

Политика

Аџиев повторно предложен за претседател на Комисијата за верификација на фактите

Објавено пред

На седница на Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата во средата беше предложен новиот состав на Комисијата за верификација на фактите според кој на претседателската позиција повторно се предвидува да седне Томе Аџиев, а за негов заменик е предложен Асан Љума.

Претседателот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, Зоран Илоски, соопшти дека на конкурсот што го објавило Собранието се пријавиле 32 кандидати.

 

Од нив за членови на Комисијата предложени се Новица Велјаноски, доктор на правно историски науки, Вецко Здравески, магистрант по политички науки од Кичево, Предраг Димитровски дипломиран новинар од Скопје, Игор Лазаровски, дипломиран шумарски инженер од Скопје, Сашко Јанев секретар на општина Неготино и магистрант по историја, Даут Даути новинар од Скопје, Шпенди Винца дипломиран социолог од Струга, Ристана Лалчевска дипломиран правник, Линко Бејзаровски политоколог од Пласница.

 

Доколку предлог одлуката биде изгласана од членовите на Комисијата, таа ќе се најде на дневен ред на единаесетата собраниска седница која е закажана за среда./крај/мф/ап

Македонија

Заев на средба со пензионери во Кисела Вода: Пензиите ќе растат уште повеќе

Објавено пред

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со носителката на кандидатската листа во изборната единица 1, Мила Царовска денеска се сретна со пензионери од Општина Кисела Вода.

Во разговорите тој истакна дека за три години Владата предводена од СДСМ покажа целосна грижа за највозрасните граѓани, а преку чесните и одговорни политики на СДСМ, пензиите пораснаа за речиси 1.800 денари и просечната пензија денес изнесува 15.500 денари.

Тоа, додаде тој, е мотив да продолжиме со уште поголема и подобра грижа за пензионерите во следните 4 години.

„ Денес, пензискиот фонд е стабилен, загарантирани се пензиите на сегашните но и на идните пензионери. И во следните 4 години пензиите ќе продолжат да растат. До 2021 година најниските пензии ќе пораснат за најмалку 21 отсто, а минималната пензија ќе изнесува 10.700 денари“, посочи Заев, повикувајќи ги граѓаните да излезат на 15 јули и на безбедно гласање да заокружат број три за да продолжи напредокот и да не ризикуваат преку негласање да се врати режимот кој само земаше пари од граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Стојаноска: По 15 јули се обврзуваме на проекти во културата и дигитализација на културното наследство

Објавено пред

Носителката на изборна единица 6 на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“ Дафина Стојаноска денеска заедно со кандидатот за пратеник од Гостивар, Фуркан Чако ја посетија познатата куќа на Чаковци во Гостивар.

„ Претпладнево заедно со кандидатот за пратеник од Гостивар, Фуркан Чако ја посетивме познатата куќа на Чаковци во Гостивар. Оваа прилика сакам да ја искористам и да ги пренесам реакциите на моите сограѓани турци кои што деновиве ми се пожалија на тоа дека нивните роднини од гурбет како и нивните луѓе кои што треба да отпатуваат во странство заради работа не можат тоа да го сторат поради хаосот кој што владее во министерството за надворешни работи. Дури има случај едни да тргнат на пат и од половина пат да бидат вратени, токму затоа моите сограѓани не се задоволни од оваа власт бидејќи не успеа да се справи со короната односно со здравството како и со економијата и со дипломатијата“, нагласи Стојаноска.

Стојаноска дададе дека додека другите партии условуват се закануваат или излегуваат со препакувани работи во предизборието ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова се обврзува на мерки и проекти кои што ќе важат подеднакво за сите без разлика на партиска или етничка припадност.

„ И додека едни партии сега излегуваат со исти препакувани лаги додека други партии се закануваат со војни или даваат си некакви предизборни услови ВМРО- ДПМНЕ во програмата Обнова се обврзува на мерки и проекти кои што ќе важат подеднакво за сите, ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на обнова за сите без разлика на партиска или етничка припадност“, кажа Стојаноска.

Стојаноска истакна дека по 15-ти јули се обврзува на поттикнување и унапредување на културата на припадниците на заедниците во Македонија, како и континуирана заштита и валоризација на материјалоното културно наследство и дигитализација на културното наследство.

Носителката на изборна единица 6 на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“ Стојаноска ги повика граѓаните на 15-ти јули да гласаат за бројот 14 за обнова и повеќе за секого.
Затоа на 15-ти јули бројот 14 е избор за повеќе за секого, избор за обнова избор за исправена Македонија-заклучи Стојаноска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Откриена болеста син јазик кај 12 грла овци во Македонски Брод и Кичево

Објавено пред

Агенцијата за храна и ветеринарство ја потврди појавата на болеста син јазик кај 12 грла овци во две одгледувалишта – во село Грешница (општина Македонски Брод) и во село Свињиште (општина Кичево), откако претходно беше пријавено од надлежно ветеринарно друштво за сомнеж на болеста кај овци и кози на територија на двете општини.

АХВ спроведе епидемиолошко испитување во овие региони, при што беа земени примероци од сомнителните животни и извршени лабораториски испитувања од страна на Факултетот за ветеринарна медицина.

Сточарите на кои ќе им бидат одземени животните кај кои ќе биде потврдено присуство на болеста ќе бидат обесштетени. Официјалните ветеринари на Агенцијата за храна и ветеринарство ќе бидат присутни на терен и ќе ја следат состојбата со болеста во овие региони.

Стручните служби на АХВ ветеринарство ја пријавија болеста во Системот за нотификација на болестите кај животните на Европската Унија (ADNS) и во WAHIS-системот на Светската организација за здравствена заштита на животните – ОИЕ.

Болеста син јазик не е зооноза, односно таа не се пренесува и не е опасна за луѓето, но, сепак, не треба да се консумира месо од заболено животно. Станува збор за вирусно заболување кај домашните и дивите преживари (овци, кози и говеда). Синиот јазик се пренесува единствено преку каснување од инсекти (мушички) од видот Culicoides, во периодот на нивна активност (април- ноември), особено во услови на висока температура и влажност. Болеста не се пренесува од животно на животно, преку контакт.

Во нашата земја, присуството на болеста е последен пат евидентиран во 2015 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија2 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија2 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија3 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија3 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија4 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет5 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ5 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ6 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион6 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија7 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет8 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија9 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија9 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија9 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија20 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија21 час

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија23 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија23 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија1 ден

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Досие