Контакт

Политика

ДИК го отфрли последниот приговор на СДСМ

Објавено пред

 

Со четири гласа „за“ и четири „против“, државната изборна комисија (ДИК) доцна вечерта во саботата го отфрли последниот приговор на СДСМ, кој се однесуваше на избирачкото место 2011 во општина Теарце во шестата изборна единица.

 

СДСМ бараше поништување на гласањето во ова избирачко место поради тоа што на почетокот на гласањето недостигало едно гласачко ливче, кое пак потоа било пронајдено во гласачката кутија, а исто така фалел и еден записник од местото. Со последната одлука ДИК ја заврши тридневната маратонска сесија којашто се одржа во тензична атмосфера и секојдневни протести пред просториите на ДИК од страна на членството и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Од вкупно 16-те поднесени приговори, по осум од СДСМ и движењето БЕСА, ДИК прифати само еден приговор од БЕСА и го поништи гласањето во едно избирачко место во Гостивар. За време на седницата на ДИК во петокот, СДСМ сами повлекоа уште два приговори. Она што сега следи е 24-часовен рок за поднесување на жалби од страна на политичките партии кои се учесници во изборите до Управниот суд, и потоа судот по нив треба да одлучи во следните 48 часа.

 

Опозицијата смета дека со прегласувањето на ова избирачко место може да се влијае врз изборниот резултат односно да ѝ одземе на ВМРО-ДПМНЕ еден пратенички мандат, за колку што е предноста во оваа изборна единица на владејачката партија пред СДСМ.

 

Во Изборната единица 6, победи ДУИ со 40.599 гласови кои му обезбедија 6 пратеници, а втора беше ВМРО-ДПМНЕ со 26.135 гласови кои носат 4 пратеници од оваа изборна единица, додека СДСМ доби 25.828 гласови и 3 пратеника. Но БЕСА, која е блиска опозициска партија со социјалдемократите освои 25.054 гласови, и исто така, 3 пратеника. По два мандата од „шестката“ освоија Алијансата за Албанците и ДПА.

 

Според прелиминарните конечни резултати кои ги соопшти ДИК, владејачката ВМРО-ДПМНЕ освоила 51 мандат, СДСМ – 49, ДУИ – 10, БЕСА – 5, Алијансата за Албанците – 3 а ДПА два пратенички мандати./крај/мф/бс

 

 

Македонија

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Објавено пред

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила да препорача укинување или намалување на рестриктивните мерки, точно 3 месеци откако беше утврден првиот случај на коронавирусот во земјава.

Тој рече дека препораките се правени во однос на последниве 14 дена, кога се гледа подобрување во однос на новорегистрираните случаи на коронавирусот.

„Во периодов од 14 дена имаме просечно од 10-40 случаи, што значи во просек на дневно ниво 20 случаи. Смртноста изнесува 1,1 случај на дневно ниво, што е многу подобро од земјите каде има десетици. Станува збор за намалениот морбидитет, морталитет кој ги следи европските и светски држави“, рече тој.

Караџовски рече дека во последниве 14 дена се направени речиси 1500 тестирања на 1 милион жители.

„Ако на почетокот ги следевме само лицата што имаат симптоми, алгоритамот сега e надграден и се проширува, како на пример тестирањето на вработените во градинките, а правиме напори да ги тестираме вработените во домовите за стари лица“, рече тој.

Во периодот што следува, ќе бидат тестирани здравствените работници, тaксистите, полицијата, армијата и за ова се предвидени 10.000 тестирања.

Во последниве 14 дена, рече Караџовски, од 2,7 отсто до 8,7 отсто од тестовите се позитивни на Ковид-19, што во просек изнесува 5,7 отсто, што е бројка која укажува дека треба да се намалат мерките.

„Кластерите се под контрола“, рече Караџовски, додавајќи дека нема новорегистрирани случаи, туку точно се знае кои се фамилиите и општините каде што има позитивни на Ковид-19 и лицата кои биле во контакт со нив се во изолација и во самоизолација, па оттаму можат и полесно да се следат.

Во седум градови, според него, има од еден до тројца пациенти, а 5 градови се под надзор, каде што има по дваесетина кластери (Скопје – Чаир, Сарај и Гази Баба, Тетово, Куманово, Велес…)

„Поголем проблем ни е Тетово, но успеавме да ги локализираме кластерите и повеќето од лицата да ги ставиме во изолација“, рече Караџовски.

Тој вели дека голем проблем во сиот процес бил фактот што десетици лица се јавувале многу доцна на инфективните одделенија, па како последица на тоа настапила и смрт.

„Петнаесетина лица беа донесени на инфективните одделенија во терминална фаза, што значи дека дел од нив не се осмелувале веднаш да дојдат на преглед или да дојдат кога е предоцна“, вели Караџовски.

Тој рече дека државата се надминала себе во однос на навременоста и стручноста за справувањето со коронавирусот, им се заблагодари на сите членови од Комисијата за заразни болести и на сите здравствени работници. На граѓаните им препорача да не веруваат во лажните вести дека вирусот не постои и да ги почитуваат препораките за носење маска, држење физичка дистанца и редовно миење раце.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат мерките, бидејќи ако тоа не биде така, агонијата со вирусот ќе продолжи, а по неколку месеци, повторно ќе мора да се воведат рестриктивните мерки.

„Сега по три месеци ние на некој начин сме на една раскрсница, дали да продолжиме постепено да го враќаме животот во нормала, да се отвораат и угостителските објекти, бизнисите, постепено и границите, а притоа, граѓаните да ги почитуваат сите мерки кои што се пропишани од Комисијата за заразни болести. Или ако тие мерки не се почитуваат, оваа агонија со вирусот да продолжи понатаму, па по неколку месеци повторно да бидеме соочени со предизвик да воведуваме рестриктивни мерки“, рече Филипче.

Тој кажа дека сите граѓани се одговорни, мерките за носење на заштитни маски, дезинфицирање, дистанца, мора да се почитуваат бидејќи вирусот е тука.

„За жал до овој момент многу граѓани беа жртва и во ризик од граѓани кои овие мерки не ги почитуваа. Ние практично три месеци се справуваме со коронавирусот, неколку пати кажавме дека првата битка е добиена, но борбата ќе трае, ќе мораме да научиме да живееме со вирусот, но мора да се заштитиме. Сакам да кажам дека целосно сме подготвени да се носиме со ситуацијата. Очигледно е дека вирусот е тука и ќе биде тука, веројатно ќе чекаме вакцина и колективен имунитет, иако е тоа далеку. Да се почитуваат сите мерки, да се носат маските, да се дезинфицираат рацете, да се мијат. Сите сме одговорни“, додаде Филипче.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Објавено пред

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро се справила со коронавирусот и не дозволила да излезе од контрола.

„Ова не значи крај на кризата, ова значи поголема внимателност, носење маски, неверување во лажни вести. Оваа закана беше невидена претходно и никој не можеше да се подготви за вакви рестриктивни мерки. Не беше лесно ни за граѓаните ни за државата, но и покрај сето тоа успеавме од моментот на влезот на вирусот да преземеме мерки и во ниту еден момент вирусот не излезе од контрола“, рече Османи.

Тој рече дека денешните одлуки не се ад-хок решенија, туку се дел од подолгорочна стратегија на Владата.

Како позитивни примери тој го посочи Дебар, каде што веќе неколку недели нема ниту еден позитивен случај на Ковид-19, како и нормализирањето на кривата на заболени во Куманово.

Османи уште еднаш порача дека граѓаните сега ја носат својата одговорност за своето здравје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија48 минути

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија55 минути

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија1 час

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија1 час

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион6 часа

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија7 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија7 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија8 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија8 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија8 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет9 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа10 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион11 час

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа11 час

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија12 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион12 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет23 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија1 ден

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет1 ден

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Досие