Контакт

Политика

СДСМ тврди дека се направени институционални пропусти за бактеријата листерија

Објавено пред

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија тврди дека се направени институционални пропусти за бактеријата листерија и прашува дали надлежните задоцниле со ракцијата по првиот сметен случај.

„Дали најавата од министерот за здравство за кривична пријава против непознат сторител, за последиците од бактеријата листерија, е панична ограда од пропусти кај надлежните државни институции?Дали можеби има задоцнување во реакцијата на надлежните од појавувањето на првиот случај? Четири жртви од бактеријата, како што се тврди, навистина е аларм. Но, зошто се молчело, по првиот случај со смртоносни последици? Оттогаш се поминати месец и половина, коишто однесоа уште три човечки животи, меѓу кои и на новороденче. Кој се знаел што се случува?“, праша во сабота на прес конференција Гоце Чакароски, член на Централниот случај на најголемата опозициска партија.

 

Тој прикажа документ, односно Информација за пријавени заразни заболувања со докажан причинител листерија, во периодот јуни – јули.

 

„Информација е подготвена е од Секторот за превенција и контрола на заразните заболувања, Одделение за следење и надзор над заразните болести.Од Информацијата произлегува дека се почнува со еден случај во март, еден во мај, а зголемување на бројот на заболени е регистрирано од 1-ви јуни. Во Информацијата стои дека Институтот за јавно здравје алармирал на невообичаено голем број докази, за присутност на бактеријата во случаи со смртоносни последици, во краток временски период. Не е наведено кога и кого алармирал, и дали и кој требало да реагира“, рече Чакароски.

 

Но, додаде Комисијата за заразни болести се состанала на 10-ти јули и тогаш, тоа значи пред повеќе од две недели, се донесени заклучоци кои упатуваат на сомнеж за затајување на надлежноста на институциите.

 

СДСМ прашува кои се институциите до коишто бил испратен овој документ и дали е постапено по него?

 

„СДСМ изразува загриженост за начинот на реагирање на повиканите органи за вакви ситуации. Бараме одговори и одговорност од државните институции, наместо формални најави за кривични пријави, кон непознат сторител“, истакна Чакароски.крај/мф

 

Македонија

Мицкоски од Чаир: Нема место за криминалците во политиката

Објавено пред

Нема место за криминалците во политиката, доаѓа обнова, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој заедно со носителот на втората изборна единица, Владо Мисајловски, ја посетија општина Чаир. При средбата со граѓани Мицкоски посочи дека има уште малку до 15 јули, денот кога ќе победи обновата.

„Денешниот говор ќе го почнам со реченица што ми ја кажа еден мој пријател пред два дена, а кој не е од Македонија, живее надвор ,инаку е родум тука. Вели: ‘Христијан, Зоран Заев за граѓаните во Македонија е вистински кошмар, но затоа е најдобриот и најсладок сон за некои соседи’. И тоа е така драги пријатели. Затоа што кај Зоран Заев и СДСМ граѓаните на Македонија и самата Македонија се на дното на приоритетите. Нему му се поважни други работи, поважни му се сите оние лични агенди кои е одлучен да ги турка на сметка на честа и достоинството на граѓаните во Македонија, без разлика на нивниот етнички состав, без разлика на нашите етнички и верски различности“, нагласи Мицкоски.

Мицкоски додаде дека, за жал, граѓаните на Република Македонија секогаш се наоѓаат на дното на приоритетите на Зоран Заев и на оваа влада предводена од СДСМ.

„Матрицата на СДСМ без исклучок е составена од четири чекори. Првиот чекор е онаа лага кажана со раката на срцето, главата налево или надесно, малку за жицата, малку за времето, малку за семето итн. И ќе каже неколку лаги со цел да ги добие симпатиите на гласачите и на народот. За волја на вистината, СДСМ веќе 18 години нема победено на парламентарни избори, ќе потсетам 18 години, така ќе биде и сега на овие избори. На овие 18 години ќе додадеме 4, па ќе бидат 22 години. Од тука доаѓа и вториот чекор, а тоа е национално понижување, национален срам. Третиот чекор од таа нивна матрица без исклучок е грабеж и криминал, масовен грабеж и масовен криминал. И конечно последниот чекор, тие го заробуваат обвинителството, судството. Обвинителството е заробено за да се пресметаат со политичките неистомисленици, противници. А, судството за да можат да се амнестираат за некоја неправда направена од минатото“, истакна Мицкоски.

Мицкоски оцени дека СДСМ единствено гледа за своите лични интереси и не се грижи како живеат македонските граѓани.

„Јас ви ветувам дека во првите 100 дена секој кој се огрешил пред законот, осрамотил пред граѓаните, без разлика дали е политички определен или неопределен, на онаа или оваа политичка партија, ќе одговара. Од прв до последен. Доста беше неправди, овој народ е уморен од криминалци, од натрапници во политиката“, вети Мицкоски.

Мицкоски за крај порача на граѓаните дека на 15 јули ќе победи обновата и со тоа доаѓаат и најдобрите четири години за Република Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Подобрените услови во здравството ги мотивираат лекарите во борбата против вирусот

Објавено пред

Во изминатите три години ги подобривме условите во над 30 јавноздравствени установи, a инвестицијата во Здравствениот дом во Тетово е еден од многуте примери за нашата посветеност во унапредување на здравствениот систем, рече претседателот на СДСМ во Тетово.

Како што нагласи тој, зголемени им се платите на лекарите специјалисти, на медицинските сестри, но и на помошно-техничкиот персонал во здравството.

„Со тоа го подигнавме нивото на здравствената заштита за пациентите и овозможивме подобри услови за работа за нашите здравствени работници, кои денес се целосно мотивирани во борбата против коронавирусот“, посочи Заев.

За следниот мандат тој најави уште повеќе инвестиции во здравството и уште подобар здравствен систем.

„Платите во здравството ги зголемуваме 40 отсто до 2024 година, односно по 10 отсто секоја година. 33 милиона евра вложуваме во одделенијата за интензивна нега, за нивна модернизација и набавка на современа опрема. Овде во Тетово набавуваме современа медицинска опрема за потребите на Ургентниот центар. Набавуваме и нови 70 возила за итната медицинска помош“, истакна лидерот на СДСМ додавајќи дека во заштитата на јавното здравје не смее да има компромиси.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пендаровски: Полигонот за вежби „Криволак“ е еден од нашите ресурси што можеме да му ги понудиме на НАТО

Објавено пред

Претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, ги посети припадниците на Армијата во армискиот полигон „Криволак“. Истовремено, Пендаровски изврши обиколка на инженерската единица која изведува инженерски работи во рамките на проектот за уредување на полигонот.

Одговорните команданти го информираа претседателот Пендаровски дека, почнувајќи пред 2 месеца, инженерскиот баталјон заедно со Канцеларијата за одбранбена соработка при Амбасадата на САД, реализира проекти за поправка на постојната патна инфраструктура, како и за обележување и пробивање траси за нови патни правци.

Исто така, одговорните на полигонот го информираа претседателот Пендаровски за тековните, како и за идните планирани активности во насока на инфраструктурно подобрување на „Криволак“, со систем обиколница и внатрешно поврзување со вкупна должина од 74 км, со подготовка за воспоставување влезови на полигонот од север, запад и од исток. Со новата инфраструктура, како што истакнаа претставниците на инженерскиот баталјон, ќе се зголеми мобилноста во рамките на полигонот, како и капацитетот за изведување вежби на ранг на други развиени земји.

Како 30-та земја членка на НАТО, Северна Македонија, како што рече претседателот Пендаровски, има што да им понуди на своите сојузници во алијансата.

„Полигонот за вежби „Криволак“, во кој изминатиот период се вложува многу со цел да се модернизира армискиот полигон, е еден од нашите ресурси што можеме да му ги понудиме на НАТО“, додаде претседателот Пендаровски.

При посетата на армискиот полигон „Криволак“ претседателот Пендаровски беше информиран и за претстојната вежба „Одлучен удар 21“, како и за интензивната соработка на нашата Армија со Канцеларијата за одбранбена соработка при Амбасадата на САД. Во рамките на таа соработка е и донацијата на материјали за изградба и поправка на патната инфраструктура на полигонот „Криволак”. Ова, како што истакна претседателот Пендаровски, е директна придобивка од членството на Северна Македонија во НАТО и соработката со САД како еден од нашите најголеми стратешки партнери.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија2 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија3 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ4 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија5 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет5 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион6 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион8 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет8 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион9 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ9 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија10 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион10 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија11 час

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион12 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија12 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион21 час

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион23 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион24 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет1 ден

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Досие