Контакт

Региони

Невладини сектор – стоп на активностите за изградба на Луково поле и Бошков мост

Објавено пред

Неколку невладини организации од Дебар, Река и Скопјем како и здруженија на печалбари во Италија побараа веднаш да престанат работите околу реализацијата на Проектите Бошков Мост и Луково Поле  со цел да се заштити реката Радика и биодиверзитетот.

 

 

Исто така упатени се барања до надлежните институции да се заштити целосно националниот парк Маврово и да се прогласи под заштита на УНЕСКО, а Советот на општина Маврово Ростуше да донесе одлука да не се дозволи градба на хидроенергетски објекти на територијата на НП Маврово.

 

Проектите Луково Поле и Бошков мост не се економски проекти бидејќи штетата кои тие ја причинуваат е многу поголема, беше нагласено на средбата

 

На средбата е нагласено дека здруженијата говорат во име на народот и во име на заштитата на животната средина во најзападниот регион на Македонија. /крај/мн/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Општина Охрид апелира до граѓаните да пријават штети по невремето

Објавено пред

Од

невреме, Охрид

Општина Охрид апелира до сите граѓани да информираат за сите локации каде им е потребна помош и има поголемо задржување на вода или се направени поголеми оштетувања, за да може итно да се реагира. Граѓаните можат да пријават во Центарот за управување со кризи на телефонскиот број 195.

Од Општината велат дека по невремето што го зафати градот во текот на попладневните часови, екипи на ЈП „Охридски комуналец“ излегле на терен за да ги исчистат и санираат последиците.

Повеќе градови во земјава попладнево беа зафатени со невреме, а најмногу дожд до 16 часот наврна во Охрид, каде се измерени 28 литри на метар квадратен. Невремето кое започна нешто по 14:30 часот донесе обилен пороен дожд, град, грмежи и засилен ветер.

Прикажи повеќе...

Македонија

Панаѓур во Дебар поттикна протести кај локалните дуќанџии

Објавено пред

Од

Над стотина сопственици на продавници на мало попладнево во Дебар протестираа против отворањето на панаѓур на кој би се изложила конфенција и друга стока.

На протестот беше нагласено дека на панаѓурот, кој се планира да се отвори утре и да трае три дена, ќе се пласира стока од страна на тезгаџии од Скопје и други градови кои воопшто не плаќаат придонеси на државата, поради што, како што истакнуваат револтираните дуќанџии, имаат и пониски цени.

Еден од кординаторите на протестот, Фисник Амбари, изјави дека станува збор за диви продавачи на разна стока, кои три дена пред верскиот муслимански празник Курбан Бајрам, сакаат да пласираат стока во Дебар на диво, на панаѓур.

„Овој начин на продажба на стока е против нашите трговски интереси бидејќи ние, сопствениците на бутици и други продавници на мало во Дебар, плаќаме даноци и придонеси на државата. Ние реагираме и на организаторите, а тоа е локалната власт“, вели Амбари.

„Ние на културен начин нема да дозволиме влез на тезгаџиите во дворот на деветолетката во Дебар каде се планира да се одржи панаѓурот. Известена е и полицијата, а ние ги контролираме и сите влезови во дворот“, изјави Роланд Хаме.

Утре протестот ќе продолжи, а организаторите се децидни дека нема да дозволат почеток на панаѓурот.

К.М.

Прикажи повеќе...

Македонија

Со гасификацијата на Прилеп трошоците за загревање на јавните институции ќе се намалат 50 отсто

Објавено пред

Од

Општина Прилеп денеска организира средба со претставници на јавните институции од градот, а целта на средбата, како што информираат од Општината, е поуспешно извршување на подготвителните работи во функција на изработка на идејниот и основниот проект за изградба на секундарната дистрибутивна гасоводна мрежа.

На средбата присутните го искажаа своето мислење за потребите и оправданоста од имплементацијата на овој капитален проект, како и за спремноста на институциите да ги заменат постојните енергенси со природен гас, велат од Општината.

Надворешниот соработник за гасификација на Прилеп, Кирил Настески, посочи дека денешната средба е исклучително важна бидејќи јавниот сектор, заедно со индустријата и стопанството, ќе биде првиот корисник што ќе се приклучи на гасоводната мрежа.

„Овој сектор е интересен и затоа што Општината е надлежна да обезбеди услови за снабдување со природен гас и таа во следниот период ќе мора да изнајде начин за промена на енергенсот што сега го користат јавните институции, а тоа во најголем дел е нафтата. Освен што нафтата ја загадува животната средина, нејзината замена со природен гас ќе придонесе за намалување на трошоците од 50 отсто“, изјави Настески.

Како што напомена Настески, главниот транспортен гасовод наближува до Прилеп, а во првата фаза ќе бидат изградени околу 20 километри примарна градска мрежа, чија вкупна вредност ќе изнесува 4 милиони евра.

Гасот во Прилеп се очекува да стигне на почетокот на 2020 година, а во меѓувреме се работи на припрема на проектната документација, која ќе трае речиси 7 месеци.

Што се однесува до домаќинствата, во зависност од интересот и темпото на изградба на секундарната мрежа, тие на гасоводот ќе бидат сукцесивно приклучувани. Благодат од гасификацијата, како од еколошки така и од економски аспект, очекува и директорот на гимназијата „Мирче Ацев“, Диме Настески.

„Речиси сите училишта се со застарени системи за загревање, кои трошат големо количество нафта, а ниту еколошкиот аспект не е на потребното ниво. Затоа, се надеваме дека меѓу првите институции што ќе бидат приклучени на гасоводната мрежа ќе бидат училиштата“, вели Настески.

Директорот на прилепската болница „Борка Талески“, Драги Богојески, очекува дека оваа институција ќе има значителен бенефит од замената на мазутот со природен гас, односно дека со воведувањето на гасификацијата болницата ќе заштеди големи средства при нејзиното затоплување.

„Ова е прва ваква средба, ние немаме направено некои детаљни пресметки за тоа колкава би била заштедата. Меѓутоа, во однос на количините мазут што ги трошиме на годишно ниво и во однос на енергетската ефикасност на гасот, за идниот период може да се пресмета колкава би била потрошувачката на гас и колкави би биле заштедите“, истакна Богојески.

Покрај евидентниот економски бенефит, додаваат од Општина Прилеп, употребата на природниот гас и развојот на гасификациониот систем во голема мера ќе придонесе и за намалување на емисијата на јаглероден диоксид, сулфурен двооксид и азотни оксиди во атмосферата, со што се заштитуваат природата и животната средина.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

Германски министер во посета на Аушвиц: Со тага и срам се поклонувам пред милиони жртви

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, го посети поранешниот нацистички логор на смртта, Аушвиц. Притоа тој рече дека со...

Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник
Македонија13 часа

„Ќе им се мочам у уста на ‘А1’“, ѝ вели Протоѓер на Јанкулоска

По паузата во кривичниот суд, продолжи објавувањето на бомбите во предметот „Титаник“. Досега, од 1.063 бомби, објавени се 219. Во...

Македонија14 часа

Полициските станици немаат бензин, му се жали Јанкулоска на Ставрески

Во телефонски разговор од 31 мај 2011 година, меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, ексминистерката му се жали на вицепремиерот...

Економија16 часа

Дизелот поскапува, бензините поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ бензините ќе поевтинат за половина денар, а цената на дизелот ќе се зголеми за половина денар,...

Регион16 часа

(Фото) Претепаната Британка во Сплит раскажува: Беше ужасно, нè заклучија во соба и почнаа да нè тепаат

Полицијата во Сплит потврди дека младата Британка била нападната за време на својот одмор во Сплит во хостелот во кој...

Македонија16 часа

Дерковски: Јанакиески може давал инструкции, но прашање е дали јас сум го послушал

Учествувам во избори уште од 1994 година и од секогаш сум соработувал со институциите, Јанакиески може да дава насоки, но...

Македонија18 часа

Претседателот на ДИК, Дерковски, во бомбите добива насоки од Јанакиески за денот на гласањето

Оливер Дерковски, сегашниот претседател на ДИК, го има во бомбите што се пуштаат во јавноста. Во еден од разговорите од...

Македонија18 часа

„Кажете дека брашното е канцерогено“, Јанакиески нарачувал инспекции во ромското маало во Струмица

Во кривичниот суд во Скопје продолжи пуштањето на бомбите во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Во неколку од разговорите...

Економија18 часа

Грција ја напушта европската програма за помош

Грција излезе од кризата и ја напушта европската програма за помош. По осум години економски реформи, кои беа под надзор...

Регион19 часа

Гром усмрти момче на плажа кај Сплит

Сплит и околината вчера ги зафати невреме во кое загина младо момче. Како што пренесуваат хрватските медиуми, момчето го погодило...

Свет20 часа

(Видео) Пукање врз Амбасадата на САД во Анкара

Врз Амбасада на САД во Анкара, околу пет часот по локално време, биле испалени неколку истрели од возило во движење....

Свет1 ден

Долг, сериозен и детален разговор помеѓу Путин и Меркел

Три часа траеа разговорите помеѓу лидерите на Русија и Германија, Владимир Путин и Ангела Меркел во Берлин. Портпаролот на рускиот...

Свет1 ден

(Видео) Два силни земјотресa од над шест степени ја погодија Индонезија

Индонезискиот остров Ломбок денеска го погодија два силни земјотресa, со јачина од 6,3 и 6,9 степени според Рихтеровата скала, а...

Регион1 ден

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и...

Свет2 дена

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците...

Регион2 дена

Запленети 247 килограми марихуана во близина на грчко-албанската граница

Грчката полиција во две одделни акции запленила 247 килограми марихуана внесена од Албанија. Во првиот случај во Неа Селефкиа, кај...

Економија2 дена

Во вторник ново задолжување од 6,5 милиони евра за да се вратат стари долгови

Во вторник, 21 август, Министерството за финансии од домашните банки ќе побара заем од 6,5 милиони евра. Станува збор за...

Свет2 дена

Нов силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според рихтеровата скала денеска го погоди индонезискиот остров Ломбок, соопшти американскиот геолошки институт....

Македонија2 дена

На Богородица и Табановце се чека од 15 до 30 минути за влез и излез од државата

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини Богородица и Табановце се...

Свет2 дена

Oд понеделник во Гана еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на ОН

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации...

Досие