Контакт

Региони

Невладини сектор – стоп на активностите за изградба на Луково поле и Бошков мост

Објавено пред

Неколку невладини организации од Дебар, Река и Скопјем како и здруженија на печалбари во Италија побараа веднаш да престанат работите околу реализацијата на Проектите Бошков Мост и Луково Поле  со цел да се заштити реката Радика и биодиверзитетот.

 

 

Исто така упатени се барања до надлежните институции да се заштити целосно националниот парк Маврово и да се прогласи под заштита на УНЕСКО, а Советот на општина Маврово Ростуше да донесе одлука да не се дозволи градба на хидроенергетски објекти на територијата на НП Маврово.

 

Проектите Луково Поле и Бошков мост не се економски проекти бидејќи штетата кои тие ја причинуваат е многу поголема, беше нагласено на средбата

 

На средбата е нагласено дека здруженијата говорат во име на народот и во име на заштитата на животната средина во најзападниот регион на Македонија. /крај/мн/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Се гради минарето, се руши Чинарот – охриѓани бараат да сопре дивеењето во градот

Објавено пред

Здружението на граѓани за заштита и афирмација на културните вредности „Совест“ – Охрид апелира до надлежните да ја спречат дивоградбата на плоштадот Чинар во Охрид.

Во продолжение интегрално го пренесуваме соопштението:

„Охриѓани акламативно ќе се согласат дека Чинарот е единствениот и посебен симбол на градот кој безрезервно ги обединува граѓаните на нашиот град. Тој вековит симбол на градот вчера беше нападнат од ‘напредните’, кои за нас од ЗГ ‘Совест’ лепат етикети за тие непречено да го поведат градот во светлата ни иднина. Наспроти тоа рушење на најстариот жител на Охрид, на неколку десетици метри се гради новиот симбол на Охрид – 32 метри високо минаре на Алипашината џамија.

И покрај сите наши укажувања, дописи до сите надлежни институции, претставки до Јавното обвинителство, прес-конференции, ТВ-ебати и трибини, минарето продолжува да се гради – треба ли да потсетуваме дека тоа е надвор од сите законски одредби и дали има елементарна потреба од таква градба.

Во обид нашиот гласот да допре до најповиканите, се обративме и до премиерот, кој ни возврати, цитираме: „Има реакција. И тоа што се гради не е минарето. Знае градоначалникот и се преземаат дејствија“. Ајде да му веруваме на премиерот, но што да правиме со нашите очи кои секојдневно го гледаат растежот на минарето. И колку време им треба на надлежните да реагираат на ова насилство што се врши врз Охрид и охриѓани.

Ние од здружението „Совест“ немаме дилеми (впрочем, и најголемиот број охриѓани) дека правдата и вистината се на наша страна. Но, само потсетуваме дека задоцнетата правда е еднаква на неправда не само за денешната туку и за следните генерации охриѓани. Затоа, уште еднаш апелираме до совеста на сите што можат и треба да ја спречат оваа дивоградба, да си ја завршат својата работа, за да не му остават лузни на градот, кои никогаш нема да се залечат“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Креативност, традиција и мајтап на карневалот „Прочка 2019“ во Прилеп

Објавено пред

Во пријатна атмосфера, со многу сонце, извонредна посетеност на улиците и поддршка од прилепчани, но и многубројни  туристи – љубители на карневали, кои што денеска беа во Прилеп, измина „Прочка 2019“.

На карневалот продефилираа бројни маски, поединечни и групни, со учесници од разни возрасти, од многу градови од Македонија, но и од странство: Бугарија, Турција, Грција, Србија, Хрватска.

Особена убавина на денешниот карневал дадоа членовите на Здружението на лица со интелектуална попреченост „Порака“ со маската „Цветна алеа“. Весело, разиграно, со смеа и забава, уживање и размена на позитивна енергија, профедилираа маските пред организаторите, гостите од ФЕКК-Европа и оценувачката комисија.

„Денеска Прилеп ужива, весели и расположени граѓани се излезени во центарот на градот, заедно го прославуваме меѓународниот карневал „Прочка 2019“. Денеска низ градот ќе продефилираат бројни поединечни и групни маски, од земјава и странство. А, освен конвенционалниот начин, имаме нови модерни содржини во карневалот со „Статуа фест“, присуство на улични артисти на многу места во градот, зголемувајќи го уживањето во овој колоритен спектакл“, рече градоначалникот Илија Јованоски, во својата изјава за медиумите пред самиот почеток на карневалот „Прочка“.

Тој се заблагодари за посетата на претставниците на ФЕКК – Европа. „Карневалите во Прилеп, Кавадарци и Струмица, формирањето на ФЕКК-Македонија, го развиваат алтернативниот туризам во земјата. Конкретно денеска во Прилеп присуствуваат преку 1 000 гости од земјава и странство, а в година ќе имаме сигурно уште многу поголем број учесници и гости, со кои градот прераснува во туристичка карневалска дестинација“, вели градоначалникот Јованоски.

И според претседателот на здружението „Прилепски мечкари“, Ванчо Георгиев во Прилеп расте карневалскиот туризам. „Имаме голем број посетители кои не се дел од организацијата, туку се туристи коишто уживаат од повеќе градови, а доаѓаат од Грција, Бугарија и Србија. Ова е впрочем крајната цел на карневалот, да има што поголем број граѓани коишто ќе уживаат следејќи ја манифестацијата.Тука се присутни и делегациите на ФЕКК од Европа, вип гости, коишто имаат свој голем придонес за овој карневал“, истакна Ванчо Георгиев.

Прилеп е еден од позначајните членки на ФЕКК на Европа, а од Македонија, како што вели претседателот Ларс Алгел.„Многу е убаво да си овде, прв пат сум бил во 2008, бев и минатата година. Времето овој пат е многу убаво. Убавото е што карневалот ги поврзува луѓето. Многу сум горд што сме поканети како официјална федерација и мило ми е“, изјави Ларс.

„Многу ми е мило што сум во Прилеп, има многу народ на улиците, многу сонце, преубаво е се. Ова ме потсетува на карневалите во нашата држава“, вели Марион Хирхе, претставник на ФЕКК од Германија.

Оценувачката комисија во состав: Габриела Шукуроска, Хилда Црнеска, Лилјана Неделкоска, Рубин Белчески и Благоја Атанасоски, ја имаат најтешката задача да ги изберат најдобрите. Наградите на најдобрите ќе им бидат врачени на вечерната забава што Општина Прилеп заедно со здружението „Прилепски мечкари“ ја организира за сите учесници на ова карневалско издание. Освен кај граѓаните карневалот предизвика огромен медиумски интерес. Бројни екипи на националните медиуми го следеа ова издание, кога карневалот одбележува 18 години традиција на успешно постоење и развој.

Содржините на манифестацијата завршуваат утре со посен ручек во манастирот „Свети Ѓорѓија“ каде што здружението „Прилепски мечкари“, како потомци на некогашните касапи во Прилеп кои ја носеле истоимената маска со децении, го означуваат почетокот на долгите велигденски пости.

Прикажи повеќе...

Македонија

„За чиста околина“, „Да си подадеме рака“ – дел од пораките на детскиот карневал во Прилеп

Објавено пред

На вториот ден од детскиот карневал „Прочка 2019“, децата и нивните наставници од прилепските основни училишта и градинките настапија со 15 групни и поединечни маски, каде најмладите ја покажаа својата детска креативност во пренесувањето на пораки преку маски.

„Ние сме чувари на планетата земја“, „За чиста околина“, „Еколошка цветна пролет“, беа дел од маските со кои децата порачаа дека сите треба да се грижиме за животната средина. Инвентивноста на дечињата се покажа и преку маските „Да си подадеме рака“, „Витаминки шејк“, „Деца на сонцето“ и преку другите маски со кои на прилепчани им го разубавија денот и го направија посебен детскиот карневал „Прочка 2019“.


Градоначалникот Илија Јованоски, изразувајќи го личното задоволство од вчерашниот прв ден на „Прочка 2019“, кога во Центарот за култура „Марко Цепенков“ беа презентирани над 1.000 рачно изработени маски од страна на децата и нивните наставници од основните и средните училишта од Прилеп, го најави денешниот детски карневал и новитетот на годинешниот карневал, а тоа се уличните перформанси на уметниците од „Статуа Фест“.

„Денеска дефилираат младите до 14 години и тоа учениците од основните училишта и од детските градинки од нашиот град. Мислам дека посетителите ќе уживаат во денешните поединечни и групни маски, а уште повеќе што покрај овој конвенционален и редовен дел од овој карневал, ќе имаме и нов модерен дел каде што уметниците од нашиот град изведуваат улична уметност, вклучувајќи ги тука и „Статуа Фест“ кои ќе изведуваат интерактивна улична уметност со граѓаните. Јас се надевам дека ќе победат најдобрите учесници од денеска и сакам да го отворам денешниот дел од карневалот на општо задоволство на сите посетители и на сите наши гости. Сите заедно ќе уживаме во денешната претстава.“, изјави градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски.

 

Претседателот на здружението „Мечкари“ и коорганизатор со Општина Прилеп на карневалот „Прочка 2019“, Ванчо Георгиев потенцираше дека веќе се пристигнати гостите на карневалот од Турција и Бугарија.

Наставничката Весна Арсиќ од основното училиште „Блаже Конески“, рече дека како и секоја година, така и годинава со нетрпение го очекуваат карневалот „Прочка“, бидејќи скоро 2 месеца таа и нејзините ученици работеле на кореографијата и на маската.

„Оваа година нашето училиште ќе се претстави со групната маска „Мадагаскар“. Преку оваа маска и преку животот на ликовите од цртаниот филм, сакаме да порачаме дека не постои ниту една причина и никој којшто може да си земе за право да ни ја скрати слободата, па и правото на избор доколку не направиме прекршок. Затоа сите да играме, да пееме, да се радуваме, да мислиме позитивно, бидејќи животот е игра, животот е песна“, додаде Арсиќ.

Утре ќе се случува главното карневалско дефиле на „Прочка 2019“, каде посетителите ќе уживаат во поединечните и групните маски од Турција, Србија, Бугарија, Хрватска и од повеќе градови од Македонија.

Имињата на наградените на годинешниот карневал „Прочка 2019“ ќе ги соопшти жирито на карневалот, во состав: Благоја Атанасоски, Габриела Николоска, Хилда Црнеска, Рубинчо Белчески и Лилјана Неделкоска. Соопштувањето на победниците и доделувањето на наградите ќе биде утре во ресторанот „Ла Каса Гранде“ во 21 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Пожарот на Скопска Црна Гора се шири

Пожарот на Скопска Црна Гора, на местото наречено Влајингроб, што избувна пред неколку часа, се шири. На терен интервенираат противпожарни...

Свет11 час

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица. Станува збор за триесет и...

Топ14 часа

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат...

Македонија15 часа

Кај „Чинарот“ во Охрид се ѕида со одобрение за поставување урбана опрема

Општина Охрид ги одобрила градежните активности на плоштадот Чинар во Охрид, каде што минатата недела охриѓани алармираа за нова дивоградба....

Македонија15 часа

(Видео) Премиерот со премногу овластувања во новата агенција за разузнавање, реагираат експертите

Една од главните забелешки на експертската јавноста на јавната расправа за формирањето на новата агенција за разузнавање која ќе ја...

Свет16 часа

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет18 часа

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија19 часа

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија20 часа

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ20 часа

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет21 час

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион22 часа

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Свет22 часа

Владата на Нов Зеланд поддржа построги закони за оружје

Премиерот на Нов Зеланд, Јакинда Ардерн, изјави дека владиниот кабинет ги поддржал измените на законот за оружје, по терористичкиот напад...

Регион1 ден

Грчката полиција: Брентон Тарант престојувал на Крит и Санторини

Грчката полиција соопшти дека осомничениот за нападите во двете џамии во Нов Зеланд, Брентон Харисон Тарант престојувал на грчките острови...

Избори 20191 ден

Силјановска: Да ја спречиме еколошката катастрофа во Охрид и Струга

„Македонијо, време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга“, порача кандидатката за претседател, Гордана...

Свет1 ден

Масовен погреб за жртвите од авионската несреќа, во земјата спуштени празни ковчези

Илјадници граѓани и членови на семејствата се собраа на заедничкиот погреб за жртвите на настраданите во недамнешната авионска несреќа во...

Избори 20192 дена

Пендаровски: Мојот концепт е за напред, а на Силјановска е за назад

Заедничкиот кандидат за претседател на нашата држава Стево Пендаровски по посетата на Охрид, попладнево се сретна и со граѓаните во...

Крвав четврток2 дена

Првпат во Македонија притворот се гарантира со гаранција, реагираат адвокатите на обвинетите за 27 април

Адвокатите на обвинетите за настаните од 27 април реагираат на определувањето притвор за нивните клиенти, бидејќи, како што пишуваат, судот...

Македонија2 дена

(Видео) Арсовски: Шилегов ќе ги труе скопјани со опасен отров од странство

Петре Шилегов нема намера да се откаже од труењето на скопјани, истакна денеска на прес-конференција Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој...

Регион2 дена

Вучиќ за упадот во РТС: Нема да дозволиме насилство, наидоа на тврд орев

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска напладне се обрати пред српската јавност во однос на вчерашните случувања, кога дел од демонстрантите...

Досие