Контакт

Региони

Новогодишни пакетчиња за социјално ранливите и згрижувачки семејства, како и за децата на бранителите во Прилеп

Објавено пред

Традиционално како и секоја година, градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, по повод новогодишните и божикните празници во вторникот посети повеќе семејства од социјално ранливите категории, како и семејства кои згрижуваат деца од населбата Варош и заедно со Дедо Мраз им поделија новогодишни пакетчиња.

„Во текот на овој период до Божикните празници ќе бидат посетени повеќе социјални семејства во градот и населените места, со што покрај пакетчиња за најмладите на овие семејства ќе им бидат доделени и социјални пакети од страна на локалната самоуправа. Ова е практика која ние како локална самоуправа ја спроведува веќе години наназад. Исто така за Нова година никогаш не се заборавени децата кои се сместени во згрижувачките семејства тука во населбата Варош каде секоја година доделуваме новогодишни пакетчиња заедно со Дедо Мраз. До крајот на годината ќе продолжиме со доделување на новогодишни пакетчиња и на други ранливи категории на граѓани“, истакна Марјан Ристески, градоначалник на Прилеп.

„Благодариме на локалната самоуправа и градоначалникот што секоја година не посетуваат пред почетокот на празниците, овие новогодишни колетчиња, како и социјалните пакети многу ќе ги израдуваат нашите дечиња“, рекоа претставниците на семејствата од социјално ранливите категории, како и семејствата кои згрижуваат дечиња и на сите им посакаа да среќни празници.

Новогодишни пакетчиња во зградата на локалната самоуправа им беа поделени и на дечињата од бранителите, учесници во конфликтот од 2001 година.

„Вообичаено како и секогаш по повод Нова година и Божик локалната самоуправа на чело со градоначалниот Марјан Ристески ни доделуваат новогодишни пакетчиња за најмладите и во мое име и името на сите бранители им се заблагодарувам за овој чин и на сите им ги честитам претстојните празници“, рече Марјан Михајлоски, претседател на организацијата на резервни офицери во Прилеп.

Градоначалникот Ристески на денешните предновогодишни средби ги покани дечињата во сабота на 31 декември да присуствувата на на дневно-забавната програма на плоштадот во центарот на Прилеп каде ќе настапат „Јунаците од бајките“ од народниот театар „Војдан Чернодрински“ и познатата музичка група Нокаут.

Ристески, исто така, упати и покана до сите прилепчани да присуствуваат на вечерната програма по повод Нова година која ќе започне во 22,30 часот со настапот на познатите музички имиња Белинда и Шило, а веднаш по спектакуларниот огномет, ќе следува настапот на популарното диџијско трио „The Mode“./крај/мф/мт

Македонија

Филипче: Со модуларната болница и Велес добива современо опремен инфективен центар

Објавено пред

Министерот за здравство Венко Филипче денеска беше во посета на ОБ Велес каде е пуштена во употреба модуларната болница, во која веќе од следната недела ќе почнат да се примаат пацинети. Ова е уште еден од 19-те модуларни центри кои се поставуваат во 16 општини низ државата, со цел зголемување на капацитетите на инфективните одделенија. Модуларниот центар во Велес е со површина од околу 700 м2 и капацитет од најмалку 47 болнички легла. Освен во Велес, досега целосно се завршени девет модуларни центри во Гевгелија, Струмица, Кичево, Струга, Куманово, Гостивар, Штип. До крајот на месецот треба да заврши изведбата и опремувањето на центрите во Охрид, Кавадарци, Битола, Прилеп, Тетово, Дебар, болницата во Козле. Дополнително, во Ресен ќе се почне со изведба на модуларната болница која треба да биде готова во месец март.

„Модуларната болница во Велес е поставена во близина на инфективното одделение за кое се планираше реконструкција но тие планови запреа токму поради ковид кризата. Болница ќе добие најсовремен рентген апарат, кој се користи во современите ургентни центри, како и апарат за ехо дијагностика. Опремата ќе пристигне за некој ден и болничкиот капацитет ќе може да се користи. Со овие апарати може да се врши тријажа“, рече Филипче.

Во разговор со директорот на ОБ Велес, д-р Божидар Бојаџиев, министерот истакана дека болницата веќе две години на граѓаните од овој регион им овозможува здравствени услуги од областа на Ортопедијата за што граѓаните не мора да патуваат до Клиниката во Скопје. Министерот рече дека е потребно мало зајакнување во делот на опремата, најави и спојување на ЗД Велес со болницата по пример на друите градови во државата.

„Предноста би била во намалување на администерцијата и административните трошоци во рационализирањето на службата за Итна медицинска помош , како и максимална искористеност на сите возила кои сега припаѓаат на две институции. Секако тоа е бенефит за вработените кои може да дежураат во делот на болницата и дел од лекарите од болницата посебно младите општи лекари да може да работат во Службата за Итна медицинска помош. Тој систем таму каде што го имплементиравме одлично заживеа, дава одлични резултати и сето тоа во интерес на пациентите“, рече министерот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заврши изградбата на монтажната болница во Велес

Објавено пред

Модуларниот центар при инфективниот оддел на Општата болница во Велес набргу ќе биде пуштен во функција, информираат од Министерството за здравство.

Од таму додаваат дека се работи за уште еден од 19-те модуларни центри што се поставуваат во 16 општини во државата со цел зголемување на капацитетите на инфективните одделенија.

„Модуларниот центар во Велес е со површина од речиси 700 квадратни метри и капацитет од најмалку 47 болнички легла и следните функции: клинички услуги за тријажа и процена на здравствената состојба на лицата што влегуваат во установата, прием и регистрација, тестирање и дијагностика, вклучувајќи лабораторија, рентген и ЕХО-дијагностика, безбедно чување и дистрибуција на лекови за пациентите, како и административни и простории за персонал, сместени во чистата зона“, се наведува во соопштението на Министерството.

Во него се додава дека досега целосно се завршени девет модуларни центри – во Гевгелија, Струмица, Кичево, Струга, Куманово, Гостивар, Штип, Велес и во Охрид.

„До крајот на месецот треба да заврши изведбата и опремувањето на центрите во Охрид, Кавадарци, Битола, Прилеп, Тетово, Дебар и болницата во Козле. Дополнително, во Ресен ќе се почне со изведба на модуларната болница, која треба да биде готова во март“, појаснуваат од Министерството.

Прикажи повеќе...

Македонија

Санација на депонијата „Русино“ од март

Објавено пред

Депонијата „Русино“ ќе се санира од март, а надзорот ќе го врши Државниот инспекторат за животна средина. На координативната средба, иницирана од Инспекторатот за животна средина со Центарот за развој на Полошкиот Плански Регион, Општината и Јавното комунално претпријатие во Гостивар, како и Регионалното претпријатие за управување со отпадот, формирано од сите општини во Полошкиот Регион, се договорија следните активности: интервентните мерки за контрола на исцедните води од депонијата и организациските подобрувања на приемот и отстранувањето на отпадот ќе се следат од Државниот инспекторат за животна средина. Изведбата на овие мерки и самиот надзор ќе почнат во текот на март. Пред да почнат работите Инспекторатот ќе ги добие на увид проектната документација и динамичкиот план за реализација на активностите за соодветно да се планираат редовните и вонредните надзори.

Координирана акција на државни и локални инспектори за мапирање на ѓубриштата по што градоначалниците на општините во Полошкиот Регион ќе добијат известување од Инспекторатот за да организираат чистење во согласност со законот. Државниот инспекторат за животна средина константно ќе има комуникација и со претставници на иницијативата „Стоп Русино“, со цел соработка и размена на информации со граѓаните за начинот и резултатите од спроведувањето на надзорот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија11 час

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија13 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ15 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет16 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија16 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија17 часа

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет17 часа

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија18 часа

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија19 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет1 ден

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија1 ден

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија1 ден

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија1 ден

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија1 ден

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија1 ден

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија2 дена

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија2 дена

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија2 дена

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија2 дена

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Досие