Контакт

Региони

Одложено уривањето на Мостот на желбите во Охрид

Објавено пред

Уривањето на Мостот на желбите кај месноста Потпеш во Охрид, што беше најавено за среда, е одложено и ќе се реализира по завршување на летната туристичка сезона, соопшти Општина Охрид.  

До процесот на уривање, надлежните служби ќе работат на изнаоѓање решение за зголемување на  безбедноста на минувачите на постоечкиот мост.

 

Општинскиот инспекторат изготви решение за уривање на Мостот на желбите, кој е дивоградба и претставува опасност за граѓаните. Утринава беше планирано уривањето, но е одложено поради летната туристичка сезона која е во тек. 

 

„Остануваме на ставот дека мостот мора да се отстрани, и тоа ќе се реализира по завршувањето на летната туристичка сезона“, изјави Никола Милески од Локалниот инспекторат.

 

Сопствениците на мостот и мештаните заедно со стручни служби и претставници од локалниот инспекторат се повикани на итен состанок во Секторот за урбанизам со цел во најскоро време да се изнајде техничко решение за подобрување на безбедноста на мостот до крајот на летната сезона.

 

Жителите од  Месната заедница Стар град  ја поздравија одлуката за одлагање на уривањето на Мостот на желбите и се надеваат дека најавената пешачка патека што треба да се гради и која ќе ја поврзува населбата Лабино со градското пристаниште ќе биде многу побезбедна за минувачите.

 

Проектот за пешачката патека е во тек и е на Министерството за транспорт и врски во соработка со Општина Охрид.

 

Инаку, Мостот на желбите е  пуштен во употреба  на 8-ми септември 2009 година и е донација од поранешниот бизнисмен Велија Рамковски. Објектот е дивоградба, изграден е без проект, без надзор додека се градел и нема технички прием пред да се предаде во функција, а од неодамна на мостот е дограден уште еден нелегално изграден крак, соопшти Општината./крај/мф/сд

 

 

Македонија

Општина Охрид почнува со реализација на проектот „Ваш реонски општинар“

Објавено пред

Општина Охрид почнува со реализација на проектот „Ваш реонски општинар“. Со проектот локалната власт се доближува до граѓаните со цел да се овозможи на лице место да се примаат забелешки за комуналните проблеми со кои тие се соочуваат, да се увиди состојбата на самото место, односно самата улица и да се постапи по сите забелешки кои се во надлежност на Општина Охрид.

Со овој проект градот Охрид е поделен на 5 реони при што точно се дефинирани границите на секој реон. За секој реон ќе бидат одговорни по двајца вработени во локалната самоуправа кои преку теренски активности и средби со граѓаните ќе прибираат информации за сите нивни проблеми и потреби. Преку веб-страницата на Општина Охрид и на телефонски број 072 800 705 охриѓани ќе можат да воспостават непосреден контакт со реонскиот општинар и ќе можат да договараат средби на местото каде што е посочен комуналниот проблем.

Прикажи повеќе...

Македонија

Побеле Брегалница, Бочварски вели дека е пронајден изворот на загадувањето

Објавено пред

Реката Брегалница пред Штип попладнево целосно побеле и од неа започна да се шири непријатна миризба.Во текот на денот, на лице место излезе екипата на крим техника од Полициската станица-Штип и членовите на Здружението на спортски риболвци „Брегалница 2011“- Штип за да земат мостри од реката. Тие бараат на терен да излезат и инспекторите од Државниот инспекторат за животна средина за да откријат кој стопански субјект ја направил хаваријата.

Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, на Фејсбук вечерва соопшти дека е пронајден изворот на загадување.

„Би сакал да ги информирам граѓаните дека заедно со претставници на риболовното друштво и неколку загрижени граѓани лично бев на терен и го пронајдовме изворот на загадувањето во реката Брегалница, во еден од превозниците во Дирекцијата за Технолошки индустриски развојни зони – ТИРЗ. Повикав надлежен инспектор и крим полиција кои веќе се на лице место. Калкулации не смее да има! Секој мора да ја сноси одговорност за своите постапки!“, напиша тој.

Според него, денешната слика од коритото на река Брегалница е крајно вознемирувачка и побара да бидат изречени најстроги казни за сторителите.

На социјалните мрежи попладнево се споделуваа фотографии од вознемирени граѓани, кои коментираат дека не е првпат реката Брегалница да биде загадена од отпадни хемикалии, но првпат се случило да добие бела боја.

Прикажи повеќе...

Македонија

Порибување на Стрежевското Езеро со крап и пастрмка

Објавено пред

Во присуство на министерот за земјоделство Трајан Димковски, градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска, директорот на ЈП „Стрежево“ Методија Граматковски и претставници од релевантни институции од областа на земјоделието, денес се изврши порибување на Стрежевското Езеро со прастрмка и крап.

Министерот Димковски посочи дека значењето на хидросистемот Стрежево е огромно за пелагонискиот регион, бидејќи покрај наводнувањето на околу 5.000 хектари земјоделско земјиште, се изведуваат и други дејности, меѓу кои и производство на сопствена риба.
„Од овој систем се снабдува со сирова вода системот за водоснабдување на градот Битола, а се произведува електрична енергија во четири мали хидроцентрали. Акумулацијата Стрежево како дел од овој систем, претставува рекреативна зона каде во убавата природа уживаат жителите на околните места, но и спортските риболовци. Концесијата за управување со водите на езерото од минатата година е во надлежност на ЈП Стрежево. Тие ја оправдуваат довербата и се грижат за рибниот фонд, управување и стопанисување со акумулацијата. Јавното претпријатие со сопствени средства обезбеди подмладок од 6000 единки, кои денеска заедно го пуштивме во овие води“, рече Димковски.

Градоначалничката Петровска истакна дека денешната активност потврдува дека не само што користиме од природата, туку умееме и да враќаме назад кон неа.

„Во оваа прилика сакам да упатам честитки до раководството на ЈП „Стрежево“ и директорот Граматковски за исклучителната успешност во изминатиот период. Соработката со Општина Битола е одлична и она на кое што заедно работиме е разгледување на можностите за користење на технолошка вода во рамките на самиот град“, посочи Петровска.

Порибувањето се реализираше во близина на браната „Стрежево” и Шахтниот преливник на акумулацијата “Стрежево”, со сопствени финансиски средства со подмладок од крап (1000 единки, со единечна маса од 50-800 грама) и пастрмка (5000 единки, со единечна маса од 10-70 грама).

„Денес го реализиравме порибувањето на места кои се најпогодни според стручните лица, за опстанок на младата риба.Чинот на порибување подразбира набавка на специфициран порибителен материјал, негов транспорт во адекватни контролирани услови од репроцентарот до предвидената локација и безбедно испуштање во риболовната вода”, рече директорот на ЈП „Стрежево“, Методија Граматковски.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија3 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија4 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет5 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет5 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија5 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет5 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија5 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет6 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет6 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет6 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет17 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија24 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија24 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија24 часа

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија1 ден

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија1 ден

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион1 ден

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија1 ден

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Досие