Контакт

Скопје

Беќаровски за загаденоста: Добро што елката не ги мами децата да прошетаат до плоштад

Објавено пред

Добро што елката не ги мами децата да прошетаат до плоштад, вели д-р Нико Беќаровски, од Универзитетската клиника за токсикологија, укажувајќи на загаденоста на воздухот вечерва и на опасноста на која се изложени децата поради високото ниво на ПМ10 честичките.

dobivaj vesti na viber

„Секое лошо, за добро е“, додава тој во објава на социјалните мрежи, споделувајќи фотографија од мерење направено пред неколку часа.

Како што претходно објави „Макфакс“, според податоците на апликациите за мерење на квалитетот на воздухот, во скопските населби  ПМ10 честичките се далеку над дозволените граници.

Високо ниво на загаденост е регистрирано и во Струмица, Охрид, Тетово, Кичево, Кавадарци и Велес.

 

Скопје

Машинскиот факултет го прослави 65-годишниот јубилеј со голем настан

Објавено пред

На 19.06.2024 Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ го прослави 65-годишниот јубилеј со голем настан кој ја истакна неговата богата историја и придонес во оваа област.

dobivaj vesti na viber

Ректорката на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ заедно со проректорите, професорите на Машинскиот факултет и останатите вработени на факултетот, како и партнери од индустријата се собраа да го одбележат овој јубилеј размислувајќи за децениската академска извонредност и придонес во научната област во Република Северна Македонија. Прославата имаше клучни говори од истакнати алумни и индустриски лидери, а настанот, исто така, послужи како платформа за откривање на идните иницијативи насочени кон одржување на наследството на извонредност на факултетот и поттикнување на следната генерација инженери.

Како дел од одбележувањето на јубилејот, тимот од студенти од Машинскиот факултет направија промоција на проектот „Формула студент“ под името MES Racing кој е основан првенствено на Машинскиот факултет, а моментално вклучува и членови од Факултетот за електротехника и информациски технологии. Тим од амбициозни студенти од Машинскиот факултет го започнаа овој проект за дизајнирање на болид за Формула 1, покажувајќи ја нивната инженерска моќ и иновативност. Проектот не само што ги предизвикува нивните технички вештини, туку и ги поттикнува способностите за тимска работа, решавање проблеми и управување со проекти. Овој потфат, поддржан од професорскиот кадар како и индустриски советници, претставува значаен чекор во нивното образовно патување. Овој храбар проект е доказ за посветеноста на студентите и посветеноста на факултетот за негување на иновативни таленти.Меѓудругото, во рамки на прославата, се одржа и промоцијата на дипломирани и магистрирани машински инженери од претходната учебна 2022/2024 година, како и доделувањето на наградите на првите 10 дипломирани студенти со најдобар просечен успех.

На ден 19.06.2024 во Новата зграда на Машинскиот факултет се одржа иновативниот студентски натпревар под името Team3Win спонзориран од престижната автомобилска компанија ADAC Automotive. Со цел инспиративна соработка помеѓу индустријата и академијата, ова спонзорство има за цел да го премости јазот помеѓу теоретското знаење и практичната примена, обезбедувајќи им на студентите непроценливо искуство преку решавање на реални проблеми од индустријата. Преку оваа иницијатива, на студентите од Машинскиот факултет (МФС) и Факултетот за информатички технологии (ФИНКИ) им се дава пристап до напредни ресурси, менторство од искусни професионалци и финансиска поддршка за развој на најсовремени проекти кои се движат од одржливи дизајни на возила. Ова партнерство не само што го подобрува образовното искуство на студентите, туку го поттикнува и духот на иновативноста и претприемништвото, подготвувајќи ја следната генерација инженери да се справат со предизвиците на автомобилската индустрија. Посветеноста на компанијата за поддршка на образованието и поттикнување на нови таленти ја нагласува нејзината посветеност на технолошкиот напредок и развојот на заедницата, создавајќи динамична синергија која им користи и на студентите и на поширокото инженерско поле.

На овој ден, Европското здружение на студенти по индустриско инженерство и менаџмент ESTIEM LG Skopje во соработка со PwC North Macedonia организираа обука во чест на 65 годишното постоење на Машинскиот Факултет во Скопје, со наслов: “ИТ ревизија, Кибернетичка безбедност и Вештачка Интелигенција+Важноста на внатрешната контрола“.

Прикажи повеќе...

Скопје

Без струја делови од Ѓорче Петров, Бутел и Илинден

Објавено пред

ЕВН Македонија АД известува дека денеска без електрична енергија ќе останат делови од општините Ѓорче Петров, Бутел и Илинден.

dobivaj vesti na viber

– во периодот од 09.00 до 12.00 часот, корисниците од село Волково дел од улицата 102, куќите кон патот за село Орман во општина Ѓорче Петров;

– во периодот од 09.00 до 11.00 часот, корисниците од дел од улицата Радишанска лево (улица Бел Камен) во општина Бутел;

– во периодот од 09.00 до 15.00 часот, корисниците од дел од село Мршeвци во општина Илинден.

Прикажи повеќе...

Скопје

Општина Карпош ѝ забележува на полицијата за слабата реакција за тепачката во Злокуќани и на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Објавено пред

Општина Карпош реагира на соопштението на Министерството за внатрешни работи по повод тепачката во Злокуќани, а потоа и на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

dobivaj vesti na viber

За какви луѓе станува збор, покажува фактот што се охрабриле да направат нова физичка пресметка во Клиничкиот центар токму онаму каде што граѓаните и тие самите одат на лекување и бараат помош од тие установи, коментира Општина Карпош и додава:

„Локалната самоуправа е на став дека кон овие насилници во бруталната пресметка незапаметена за нашата општина органите за спроведување ред и мир не реагираа соодветно на степенот на бруталноста, насилството и употребата на разни остри помагала и оружје во овој немил настан. Општина Карпош смета дека доколку одговорот на полицијата во првата пресметка во Злокуќани била пропорционална на тежината на инцидентот, нема да се случела тепачката на Клиничкиот центар, дотолку што повеќето од овие насилници ѝ се познати на полицијата со години. За какви луѓе станува збор, покажува фактот што се охрабриле да направат нова физичка пресметка на Клиничкиот центар токму онаму каде што граѓаните одат на лекување и бараат помош од тие установи. Раководството на Општината во повеќе наврати укажуваше на надлежните државни органи дека кон овие луѓе треба да се настапи бескомпромисно и одлучно да бидат санкционирани во согласност со законот, во спротивно нивната бруталност добива замав и го претвора Злокуќани во нивна забранета зона, која се шири како рак рана кон Бардовци и Влае 1“, се вели во реакцијата на Општина Карпош.

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично дело насилство според член 386 став 6 во врска со став 3 и став 1 од Кривичниот законик.

На 18 јуни пред Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ осомничените во група ја загрозиле сигурноста и извршиле грубо насилство врз едно лице.

По претходна физичка пресметка помеѓу членови на две семејства во Злокуќани, оштетениот со семејството на Ургентниот центар чекале лекарска помош за син му.

Во дворот на клиниките пристигнале и осомничените. Физички го нападнале оштетениот удирајќи го по главата и телото со клоци и тупаници, но и со метални шипки, дрвени палки и други предмети. Со ударите му нанеле тешки телесни повреди – фрактури на носната коска и на ребрата, а кај другите присутни предизвикале чувство на загрозеност, несигурност и страв, соопшти Обвинителството.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за сите петмина осомничени бидејќи постои опасност од бегство, можност да влијаат врз сведоците и оштетените, но и да го повторат делото.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт31 минута

ФФМ од Даку побара да и се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија2 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија3 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт4 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет4 часа

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија4 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија5 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ16 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија19 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија19 часа

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија1 ден

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...

Европа1 ден

Американски војник осуден во Русија на речиси четири години затвор

Руски суд осуди американски војник на три години и девет месеци затвор под обвинение за кражба и закана со убиство,...

Свет1 ден

Шефот на НАТО за посетата на Путин на Северна Кореја: Загрижени сме

НАТО е загрижен за поддршката што Русија би можела да ја даде на севернокорејската ракетна и нуклеарна програма, изјави шефот...

Македонија2 дена

Топлотен бран во Македонија: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни...