Контакт

Спорт

На повидок нов скандал во Серија А

Објавено пред

Италијанската фудбалска федерација бара докази за местење на натпреварот помеѓу Киево и Катанија одигран овој викенд а кој заврши 1:1.

Италијанската фудбалска федерација бара докази за местење на натпреварот помеѓу Киево и Катанија  одигран овој викенд а кој заврши 1:1.

Весникот „Ла Република“ објави дека федерацијата отворила истрага по  2,2 милиони евра во облози за натпреварот да заврши нерешено а натпреварот заврши нерешено.

Уште 241.308 евра биле уплатени на натпреварот да заврши 1:1 колку и што беше конечниот резултат во Верона.

Британскиот таблоид „Сан“ прв ја објави веста откако во англиските обложувалници ја забележале големата сума за тој посебен натпревар а и во Италија била забележано истото.

Киево дојде прв во водство во 13-та минута а Катанија изедначи на 1:1 кон крајот на натпреварот.

И двата тима се борат да останат во првата италијанска лига./кај/гол/сл©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Нејмар има чувствителни стапала затоа толку се `тркала` по теренот“

Објавено пред

Никој не може и не треба да го оспори квалитетот што го поседува фудбалерот на ПСЖ, Бразилецот Нејмар, но повеќето фудбалски фанови се иритирани од неговото превиткување по теренот по прекршок врз него.

Пред вчерашниот меч против Лајпциг во ЛШ, на кој токму Нејмар од пенал ги постави конечните 1-0 за „светците“, помошниот тренер во клубот, Унгарецот Золт Лоу објасни дека не се работи за актерство ниту пак за изнудување казна за противникот, туку за медицински феномен.

„Нејмар има неверојатно чувствителни стапала. Кога и да го удрат, чувствува екстремна болка“ рече Лоу за „Билд“.

Помошникот тренер објасни дека таквите реакции во комбинација со неговиот егоистичен стил на игра изнудуваат лутина кај навивачите.

„Тој е многу топла и отворена личност. Секако дека понекогаш изгледа арогантно поради тоа што го прави на теренот, но ако го фаулираат, во првата наредна прилика ќе се обиде да го издрибла токму тој играч. Тоа е неговиот одговор“ смета Лоу.

Нејмар од доаѓањето во Париз пред 3 години има доста проблеми со повреди, но во клупската кариера веќе постигна 248 гола надополнети со 156 асистенции на 413 настапи.

За „кариоките“ одиграл 103 меча и има 64 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман несакајќи открил колку ќе паузира Пике

Објавено пред

Фудбалерите на Барселона, во Киев, убедливо славеа над Динамо (4:0) во Лигата на шампионите. По мечот тренерите Мирчеа Луческу и Роналд Куман разговарале на неколку теми, без да знаат дека разговорот го снима една камера.

Куман несакајќи открил дека Џерар Пике ќе паузура околу пет месеци, поради повредата со која се здоби против Атлетико Мадрид.

„Го гледав вашиот натпревар со Атлетико, игравте добро, особено во првото полувреме“, му рекол Луческу на колегата Куман.

„Атлетико се брани добро, сјајни се во одбраната“, одговороил Куман.

„Сепак можевте да постигнете гол, имавте шанси“, дополнил искусниот романски тренер.

„Точно, но имаме големи проблеми со повредите. Ансу Фати нема да игра три месеци, Пике четири или пет месеци. На Серхи Роберто нема да можеме да сметаме два месеци“, рекол Куман.

Барселона наредниот меч ќе го одигра во Ла Лига, в недела на „Камп Ноу“ ќе гостува Осасуна.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИБА и НБА не му дозволиле на Дончиќ да игра за Словенија

Објавено пред

Претседателот на Кошаркарскиот сојуз на Словенија, Матеј Ерјавец, говорел за желбата на Лука Дончиќ да му помогне на националниот тим во квалификациите за Европското првенство. Во рамките на ноемврискиот балон, Словенија во Љубљана ќе игра против Украина и Унгарија.

Дончиќ желбата да игра за Словенија му ја соопштил и на сопственикот на Далас Маверикс, Марк Кјубан, меѓутоа проблемот настанал со ФИБА и НБА.

„Кога Лука Дончиќ реши да ни се стави на располагање, ги вложивме сите напори тој да му се приклучи на националниот тим. За жал, наидовме на проблеми во ФИБА и НБА. Моравме да ја прифатиме ситуација. За разлика од нас, Дончиќ не отстапи од желбата. Лично се вклучи во процесот, се обиде да добие дозвола од својот тим, но ФИБА и НБА не попуштија“, рекол Ерјавец.

Во првите два квалификацски натпревара Словенија забележа победа и пораз, исто како и Украина, а Унгарија има две победи. Без победа во оваа група е репрезентацијата на Австрија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност,...

Македонија2 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Свет2 часа

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС....

Македонија4 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија5 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура6 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа6 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет7 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија7 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион7 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа8 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет8 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет8 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет9 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет9 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет9 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија21 час

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет21 час

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет22 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Досие