Контакт

Спорт

Попов очекува добар настап во Амстердам

Објавено пред

Во пресрет на натпреварот со Холандија, од квалификациите за светското во 2010 во Јузна Африка, многу најави и очекувања во таборот на нашата селекција.

Горан Попов, кој во моментов настапува за прволигашот Херенвен, во Холандија, во пресрет на натпреварот на Амстердам Арената, проговори за дел од квалитетот на „Лалињата“.”Кога со екипата на Херенвејн последен пат настапивме на Амстердам Арена, јас бев целосно убеден дека можеме да го победиме Ајакс, иако досега Херенвен беше без триумф на тој стадион. Нормално целта ја постигнавме што беше големо изненадување, но не и за мене бидејќи верував во квалитетите на мојот тим. Лично се надевам дека и со нашата репрезентација може за првпат да победиме на Амстердам Арена. Најважно е сепак да не загубиме. Холандија е тим од светска класа, со светски ѕвезди што нас треба да не мотивира, никако да не плаши. Добро е што поголем дел од играчите веќе настапија тука и ја имаат почувствувано величенствената атмосфера. Во отсуство на Руд ван Нистелрој мислам дека нападот не е на исто ниво, но сепак мораме да бидеме внимателни, да ја играме нашата игра како и на претходните три квалификациски средби и со малку среќа да дојдеме до поволен резултат.” – изјави Попов за официјалната интерет страна на македонската фудбалска организација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дангубиќ нов играч на Баерн

Немања Дангубиќ (25), доскорешниот кошаркар на Црвена ѕвезда, кариерата ќе ја продолжи во редовите на германскиот шампион Баерн Минхен.
Поранешниот репрезентативец на Србија, во Минхен, повторно ќе соработува со тренерот Дејан Радоњиќ.
Поранешниот игра…

Објавено пред

Немања Дангубиќ (25), доскорешниот кошаркар на Црвена ѕвезда, кариерата ќе ја продолжи во редовите на германскиот шампион Баерн Минхен.

Поранешниот репрезентативец на Србија во Минхен повторно ќе соработува со тренерот Дејан Радоњиќ.

Поранешниот играч на Вршац и Мега минатата сезона во Евролигата имал просек од 6,7 поени и 3,4 скока по натпревар. Поради повреда, претходната сезона Дангубиќ ја заврши во февруари.

Со доаѓањето на Дангубиќ, Баерн ја зголеми српската колонија, од претходно играчи на германскиот првак се Стефан Јовиќ, Милан Мачван и Владимир Лучиќ.

Инаку, Дангубиќ е драфтуван и во НБА-лигата. Во 2014 година тој е избран од страна на Сан Антонио Спарс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Тие се професионалци во „крадење“ време и паѓање

Тренерот на Наполи Карло Анчелоти по ремито 0:0, во Белград против Црвена ѕвезда, во првиот меч од првото коло во Ц-групата, во Лигата на шампионите, рекол дека резултатот не е негативен, но дека неговиот тим морало да победи.
Неколку пати на прес конф…

Објавено пред

Тренерот на Наполи, Карло Анчелоти, по ремито 0:0, во Белград против Црвена ѕвезда, во првиот меч од првото коло во Ц-групата во Лигата на шампионите рекол дека резултатот не е негативен, но дека неговиот тим морало да победи.

Неколкупати на прес-конференцијата Анчелоти ја пофалил одбрaната на Црвена ѕвезда и неколкупати повторил дека му е жал што неговиот тим не победил. Искусниот тренер рекол и дека очекувал дека ќе има малку фудбал кога мечот влегол во самата завршница.

„Неизбежно беше тоа што се случи, да нема вистински фудбал во последните 15 минути. Ја гледав Црвена ѕвезда многупати, тие се професионалци во ‘крадењето’ време и во паѓањето. Судијата некогаш паѓаше на тие финти. Меѓутоа, тоа не беше проблемот, ние не постигнавме гол, а требаше да го направиме тоа“, рекол Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Фирмино со едно око ги крена Ливерпул, Звезда дебитираше со реми (видео)

Роберто Фирмино за малку ќе останеше без око во текот на викендот, но тоа не му пречеше од клупата да биде „џокерот“ на Јирген Клоп за 3:2 победа над фаворизираните Пари-Сен Жермен во најинтересниот меч од првиот ден на новата сезона во Лигата на шампи…

Објавено пред

Роберто Фирмино за малку ќе останеше без око во текот на викендот, но тоа не му пречеше од клупата да биде „џокерот“ на Јирген Клоп за 3:2 победа над фаворизираните Пари-Сен Жермен во најинтересниот меч од првиот ден на новата сезона во Лигата на шампионите. Во истата група Ц, Црвена звезда првиот настап во групната фаза на ЛШ го комплетираше со реми без голови против Наполи.

Даниел Стариџ и Џејмс Милнер од пенал ги поставија домаќините во удобна позиција, пред Томас Муние да им даде надеж на „светците“, за Мбапе да стапи на сцена во финишот на мечот.

Стариџ своето враќање во првиот состав на Ливерпул го искористи во 30-тата минута, откако по додавањето на Енди Робертсон со глава го совлада Алфонс Ареола, а само шест минути подоцна Хуан Бернат го фаулираше Вајналдум и Милнер беше сигурен до белата точка. Муние во 40. минута ја искористи грешката на Робертсон за да го совлада Алисон, и кога изгледаше дека Ливерпул му зеде „скалп“ на фаворитот, Килијан Мбапе се најде на вистинското место во 86. минута.

Сепак, тука беше Роберто Фирмино, кој влезе на 20 минути пред крајот на мечот и во 92. минута го постигна победничкиот гол за „црвените“.

Во Белград пак, големото славје по враќањето на Звезда во европската елита, не беше прославено со победа, откако Наполи се покажа како цврст тим во одбраната и успеа да извлече реми без голови.

Во групата А, Борусија Дортмунд успеа да стигне до победа на гости кај Клуб Бриж благодарение на американскиот талент Кристијан Пулишиќ, кој имаше многу среќа во 85. минута од мечот, додека актуелните шампиони од Лига Европа, Атлетико Мадрид се вратија од гол негатива за 2:1 победа во Монако.

Во најнеатрактивната група Д од ЛШ, Галатасарај стартуваше со 3:0 победа над Локомотив Москва, додека Шалке и Порто одиграа 1:1.

Фото: ЕПА

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Клуб Бриж – Борусија Дортмунд 0:1

Монако – Атлетико Мадрид 1:2

ГРУПА Ц

Ливерпул – Пари Сен-Жермен 3:2

Црвена звезда – Наполи 0:0

ГРУПА Д

Галатасарај – Локомотив Москва 3:0

Шалке – Порто 1:1

Прикажи повеќе...

Најново

Вести3 минути

Ким Џонг-ун наскоро ќе отпатува во Сеул

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по состанокот со претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин изјави дека во наскоро планира да го...

Македонија25 минути

Ристиќ: Против полицајците кои ме приведоа ќе бидат преземени сите правни мерки

Актерката Ирена Ристиќ и нејзиниот адвокат Јанаки Митровски најавија дека против полицајците кои во саботата ја приведоа и ја одведоа...

Македонија38 минути

Заев во Вашингтон на покана од потпретседателот Пенс

Премиерот Зоран Заев патува за Вашингтон каде утре (20 септември) ќе има билатерална средба со американскиот потпретседател, Мајк Пенс. Како...

Daily news2 часа

Уставните судии ќе расправаат дали ќе ја прифатат иницијативата за стопирање на референдумот

Од денешната седница на Уставниот суд ќе зависи судбината на референдумот за договорот со Грција, кој треба да се одржи...

Македонија20 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев поради поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ  достави кривична пријава во Јавното обвинителство против премиерот Зоран Заев, поради јавен повик на поткуп при избори. Димитар Димовски,...

Култура21 час

(Видеоинтервју) Адеми: Нулта толеранција за корупцијата во културата, нови комисии на претстојниот конкурс

Строги и јасни критериуми по кои ќе одлучуваат новооформените комисии на претстојниот конкурс за проекти во културата, нулта толеранција за...

Топ22 часа

Камион удри во баба и внуче на пешачки премин на булевар Србија

Почина бабата која со внучето вчера беше прегазена на пешачки премин на булеварот Србија во скопската населба Аеродром, информира полицијата....

Македонија24 часа

,,Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд во Скопје продолжува рочиштето за предметот на СЈО со кодно име ,,Траекторија”, за провизиите за кинеските автопатишта....

Македонија1 ден

Хан до Мицкоски: Референдумот не е момент за политички игри

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му кажал дека референдумот не е партиски...

Свет1 ден

Флоренс направи невидена катастрофа, а допрва следат најголемите поплави во историјата

Ураганот Флоренс, и покрај тоа што ослабна, и натаму предизвикува огромни штети во американските сојузни држави Јужна и Северна Каролина,...

Економија1 ден

Државата ќе позaјми 50 милиони евра – утре со нив ќе врати стари долгови

Министерството за финансии објави дека денеска на домашниот пазар од банки и осигурителни друштва ќе побара заем од над 50...

Свет1 ден

(Видео) Јужнокорејскиот претседател пристигна на третиот самит со севернокорејскиот лидер во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател, Мун Џае-ин, пристигна во Пјонгјанг на третиот состанок оваа година со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. На меѓународниот аеродром...

Европа2 дена

Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив

Европската Унија сака да ја преземе одбраната на надворешните граници на одделни земји за да овозможи влез на мигранти, изјави...

Свет2 дена

(Видео) Пожар на паркинг пред шопинг-центар во Њујорк, над 20 повредени

Најмалку 21 лице се повредени во пожар што избувнал пред паркинг на шопинг-центарот „Кингс плаза“ во Њујорк. Локалните медиуми пренесуваат...

Свет2 дена

Русија и Турција се договорија да формираат тампон-зона во Идлиб

Русија и Турција се договорија да создадат демилитаризирана тампон-зона во сириската провинција Идлиб за да ги разделат владините сили од...

Daily news2 дена

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за...

Македонија2 дена

Актерката Ирена Ристиќ приведена па однесена во болницата во Бардовци оти чистела ѓубре пред Влада

Актерката и активистка Ирена Ристиќ со полициско комбе била приведена во полициска станица „Беко“ бидејќи, како што вели, чистела догорчиња...

Македонија2 дена

Ги уценувале со илјадници евра за да не објават текстови за Драган Даравелски и Минчо Јорданов

Во кривичниот суд во Скопје, повторно, од почеток почна судењето за случајот „Шпион“, кое го застапува специјалното јавно обвинителство. Во...

Свет2 дена

Милијардерот Марк Бениоф го купува магазинот „Тајм“

Списанието „Тајм“ повторно ја менува својата сопственичка структура, речиси осум месеци откако беше продадено на американската медиумска група „Мередит корпорејшн“....

Македонија2 дена

Американскиот секретар за одбрана допатува во Скопје, загрижен е за мешањето на Москва во резултатот на референдумот

Американскиот секретар за одбрана, Џејмс Матис, утринава слета на Меѓународниот аеродром  „Скопје“ и беше пречекан од министерката за одбрана, Радмила...

Досие