Контакт

Спорт

Победа на мета на истрага на УЕФА

Објавено пред

Европскатa фудбалска унија, ја обвини прилепска Победа, претседателот на клубот и еден играч од тој тим, дека наместиле меѓународен натпревар

Еден ден претходно, УЕФА во францускиот град Нион соопшти дека ќе поднесе тужба против “еден“ клуб поради местење натпревар.Според европската фудбалска унија, спорен е натпреварот меѓу Победа и ерменскиот клуб Пјуник, одигран на 13 јули 2004 година во Прилеп. На тој меч Пјуник победи со 3:1. Како што е соопштено, обвинението е базирано на извештаи добиени од кладилници, кои укажале на невообичаени кладби за тој меч, како и на изјави на сведоци.”Тоа е како рак за фудбалот, ако фудбалските средби се наместени и од претходно е познат резултато, тогаш зошто толкав интерес за оваа игра? ‘Купувањето на услугите’ на фудбалерите и судиите е еден од најголемите проблеми во фудбалот. Лошото е во тоа што исклучително тешко е да се докаже ‘местенката’.” – изјави претседателот на Европската фудбалска куќа, Мишел Платини Дисциплинската комисија на УЕФА случајот ќе го испита на 17 април, годинава.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алегри: Роналдо му дава на Јуве предност во ЛШ

Објавено пред

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри е свесен дека со Кристијано Роналдо во тимот има предност во Лигата на шампионите, но вели дека победата над Атлетико Мадрид нема да дојде само бидејќи Португалецот е во тимот.

Роналдо беше најзвучното засилување во летниот преоден рок откако реши да дојде во Торино од Реал Мадрид, со главна цел да се донесе трофеј од Лигата на шампионите на „старата дама“. 34-годишниот петкратен освојувач на „Балон дор“ има 19 гола во 24 настапи во Серија А и Алегри знае дека со него тимот е посилен пред мечот со Атле на „Ванда метрополитано“ во среда.

„Не се работи за обврска за нас, но Лигата на шампионите е наша цел. Морате да играте и да бидете среќен. Со Роналдо во тимот имаме предност, но целиот тим треба да ги одигра овие важни натпревари. Роналдо е најдобар на светот и со него имате поголеми шанси за победа, но таа не доаѓа автоматски“, вели Алегри.

Италијанскиот стручњак исто така е внимателен за опасноста која ја претставува тимот на Атлетико, кој одигра две финалиња од ЛШ во последните пет години и имаше само пофални зборови за тренерот Диего Симеоне.

„Атлетико се организиран тим со фантастична одбрана. Му честитам на Симеоне, кој завршуваше и завршува фантастична работа“, додава Алегри.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Шифрин се врати на победите во Светскиот куп (видео)

Објавено пред

Микаела Шифрин продолжи каде што застана во Светскиот куп во алпско скијање кога триумфира на трката во паралелен слалом во Стокхолм.

Во првата трка по Светското првенство во Оре, каде што Шифрин освои злато во слалом и (изненадувачки) во супер-џи, Американката се намачи пред финалето со две трки да ја победи Кристина Гајгер. Ова дојде откако 23-годишната Шифрин ја победи Швеѓанката Ана Свен-Ларсон за само 0,01 секунда во полуфиналето. Свен-Ларсон беше подобра од сонародничката Фрида Хансдотер за третото место.

Во машката трка Швајцарецот Рамон Ценхаузерн стигна до својата прва победа кога во финалето го совлада домашниот фаворит Андре Мирер, кој не ја заврши втората трка. Ценхаузерн претходно го победи сонародникот Даниел Јуле во полуфиналето, а Јуле потоа загуби од Австриецот Марко Шварц во малото финале.

Марсел Хиршер, кој загуби од Ценхаузерн во четврт-финалето, останува лидер во генерален пласман пред трките во Банско, Бугарија, в петок.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Осака загуби во првиот меч по отпуштањето на тренерот, заврши во солзи!

Објавено пред

Наоми Осака призна дека огромното внимание што ѝ беше посветено по фантастичниот раст на нејзината игра, но и изненадувачката разделба со тренерот Саша Баин, биле фактор во поразот во нејзиниот прв меч по Австралија опен.

Во првиот меч како светска тенисерка број 1, Осака направи низа грешки пред да загуби со 6:3/6:3 од Французинката Кристина Младенович во првото коло на Дубаи опен. Инаку, Младенович немаше победа во 2019 пред овој турнир.

„Не можев да ги блокирам реакциите од смената на тренерот и овој меч е резултат на тоа. Сега тоа е веста и малку е тешко за мене бидејќи луѓето се ѕверат во мене и тоа не на убав начин“, изјави Осака низ солзи по мечот.

Осака во Дубаи беше придружувана од тренерот на Јапонската тениска федерација, Масаши Јошикава, кој ја познава од јуниорските денови.

„Мислам дека луѓето не сфаќаат во каква позиција сум бидејќи пред една година не бев ниту блиску до топ-10. Луѓето не ме забележуваа и тоа ми одговараше“, додава Осака.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Седум деца на сириски бегалци изгореа во пожар во Канада

Седум деца од исто семејство загинаа во пожар кој зафати куќа во источниот град Халифакс во Канада, соопшти полицијата. Words...

Европа3 часа

(Видео) Полицијата во Марсеј застрела маж што избол четири лица на улица

Француската полиција застрела маж во центарот на Марсеј кога тој пробол четири лица на прометна улица во градот. Нападот, според...

Македонија3 часа

Ѝ се слоши на обвинетата Стефановска – судењето за „Титаник 2“ одложено

Од 11 до 18.30 часот, со две паузи, траеше денешното рочиште за предметот на СЈО, „Титаник 2“. Денеска требаше да...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија5 часа

Апелација в четврток ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

Апелациониот суд в четврток на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Имаме четири до шест кандидати, ама не сакаме да се истрчуваме

Премирот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, рече дека сѐ уште е рано по средбите со Африм Гаши од Беса...

Крвав четврток7 часа

Игор Југ: За да си ги спасат своите задници и банкарски сметки, наместија невини луѓе да спијат во затвор

Политичките елити што беа директни и индиректни творци на 27 април се осмелија да одредуваат за вината на обвинетите во...

Македонија7 часа

Ставот на Адеми појак од оној на Заев: Ќе се преиспитуваат само одбиените проекти од скандалозниот конкурс за култура

По обелоденувањето на скандалозниот конкурс на Министерството за култура, каде што бројни проекти кои со години наназад ја обележувале македонската...

Македонија7 часа

Мијалков: Секој ден сме на судење

Несогласување и високи тонови помеѓу обвинетите и обвинителите на СЈО за тоа дали денеска да продолжи судењето на случајот „Титаник...

Македонија8 часа

Првиот братучед на градоначалникот Наумоски вработен во Централен регистар

Мирослав Наумоски, прв братучед на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, пред 2 месеца бил вработен во Централен регистар на...

Македонија9 часа

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија10 часа

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија10 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија11 час

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток11 час

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток11 час

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ12 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет12 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија13 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет13 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет14 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Досие