Контакт

Спорт

Четири милиони евра го делат Пандев од преселба во Наполи!

Објавено пред

Италијанските медиуми пренесуваат дека 4 милиони евра го делат Горан Пандев од преселба во редовите на Наполи

dobivaj vesti na viber

Екипата на Наполи во последните неколку дена стана главен фаворит за потписот на македонскиот интернационалец, Горан Пандев.Италијанските весници пред два дена објавија дека од Наполи доставиле понуда до Лацио, но подоцна тоа беше негирано од претседателот на бјанкочелестите, Клаудио Лотито.Сепак, тој порача дека е подготвен за преговори, но ги советуваше своите колеги да не ги користат медиумите и да му се јават доколку посакуваат некој негов фудбалер.Агентот на Горан Пандев, Карло Палавично, вчера изјави дека тој се уште не стапил во контакт со претставници на Наполи, но не ја исклучи можноста за транасфер на Македонецот во Неапол.Според последните информации на медиумите од Италија, Наполи не се откажува лесно од Горан Пандев и нови преговори помеѓу двата клуба ќе има многу наскоро.Corriere del Mezzogirono објави дека 4 милиони евра го делат Горан Пандев од преселба во Наполи.Претседателот Де Лаурентис е подготвен да одвои 10 милиони евра за напаѓачот чиј договор истекува за една година, но неговиот колега од главниот град побарува 14 милиони евра за услугите на Пандев.Медиумите од Италија претходно цврсто го поврзуваа Македонецот со преселба во Јувентус, но управата на бјанкочелестите негираше дека се во преговори за трансфер на Пандев, а Јуве во моментов е насочен кон друга цел, младиот напаѓач Џузепе Роси.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Леви: Згрешив што ги донесов во Тотенхем Антонио Конте и Жозе Мурињо

Објавено пред

Претседателот на Тотенхем, Даниел Леви вели дека направил „грешка“ што ги ангажирал Жозе Мурињо и Антонио Конте како менаџери на лондонскиот клуб, посочувајќи дека со новиот прв чоовек, Ејнџ Постекоглу клубот се враќа „кон своите корени“.

dobivaj vesti na viber

Во март, поранешниот тренер на Јувентус и Интер, Конте стана вториот трофеен тренер кој си замина од Тотенхем во период од помалку од три години, откако пред две години Мурињо доби отказ иако беше донесен како замена за успешниот и популарен Маурисио Почетино.

„Јас сакам да освојуваме титули како сите други навивачи на клубот. Фрустрацијата од тоа што не победуваме и притисокот од некои играчи беа елементи кои беа неизбежни, и затоа сметавме дека мораме да потрошиме пари, да донесеме големо тренерско име. Со Маурисио имавме многу добри времиња, бевме блиску до титулите, но поминувавме низ тежок период и ја сменивме стратегијата. Решивме да донесеме трофеен менаџер и го направивме тоа двапати. Тоа се грешките од кои научивме. Тие двајца се одлични тренери, но можеби не се за овој клуб. Ние сакаме да играме на одреден начин и затоа Ејнџ е вистински човек за нас“, вели Леви.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси пак контра ПСЖ: Од сите кои го освоивме СП само јас не добив признание од мојот клуб

Објавено пред

Лионел Меси очигледно не поминал среќни две сезони во Пари Сен-Жермен, откако сега го обвинува францускиот клуб дека не добил признание од својот клуб за освојувањето на Светското првенство.

dobivaj vesti na viber

Меси, конечно, ја предводеше Аргентина до мундијалската титула во Катар во декември, освојувајќи го единствениот трофеј кој му недостасуваше во кариерата. Тој беше прогласен за најдобар играч на турнирот откако постигна гол во сите рунди од шампионатот, вклучувајќи два во финалето против Франциј.

„Јас бев единствениот фудбалер кој не доби признание од својот клуб, за разлика од сите други 25 соиграчи“, вели Меси.

Аргентинецот доби почесен шпалир од неговите соиграчи по враќаањето во тимот по 10-дневната пауза, но официјално од клубот не доби никакво признание. Аргентинските медиуми тврдат дека тој сакал да го донесе трофејот од СП на „Паркот на принцовите“, но клубот се плашел од реакцијата на Килијан Мбапе и другите француски фудбалери.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Уште ова го немавме видено – Џорџо Кјелини со луд обид за „ножички“

Објавено пред

Порнешниот капитен на Јувентус, Џорџо Кјелини можеби има 39 години, но очигледно уште ужива во фудбалот, откако на меч за неговиот Лос Анџелес ФЦ се обиде да даде гол со ножички на мечот со Сент Луис СЦ.

dobivaj vesti na viber

На 0:0 во второто полувреме, дефанзивецот имаше прекрасен обид, кој на крајот заврши во рацете на поранешниот голман на Борусија Дортмунд, Роман Бирки.

„Како добро вино“, коментираа од неговиот поранешен клуб Јувентус на социјалните мреи.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион30 минути

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија51 минута

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Топ1 час

Тинејџер со украдено возило усмртил жена на тротоар во Скопје и побегнал

Обвинителството бара притвор за 18-годишник од Скопје кој на 30 август во период од половина час украл автомобил, прегазил пешак...

Македонија2 часа

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија8 часа

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...

Македонија8 часа

„Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Европа се соочува со голема јавно здравствена криза бидејќи речиси сите Европејци живеат во области со опасни нивоа на загаденост...

Топ9 часа

(Видео) На Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени 10 дрвокрадци

На 19 и 20 септември, на местото наречено Рамно на планината Скопска Црна Гора, во заедничка акција на Одделот за...

Македонија9 часа

ЦУК: Сите 18 пожари на отворено се изгаснати

Пожари на отворено утрово нема – сите 18 се изгаснати, според информациите од Секторот за операции и координација во Центарот...

Македонија11 часа

Османи пред Советот за безбедност на ОН: Постои закана и самиот мултилатерализам да стане жртва на руската агресија

Во својство на претседавач со ОБСЕ, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, се обрати пред Советот за безбедност на...

Свет11 часа

(Видео) Полицијата во Венецуела ја врати контролата врз затвор со кој управуваа криминалци

Властите во Венецуела ја вратија контролата над најпознатиот затвор во Венецуела, „Токорон“, кој беше целосно под контрола на криминалци. Околу...

Европа11 часа

Руски воздушен напад врз Киев, седум ранети, меѓу нив и девојче

Руските сили рано утринава извршија воздушен напад врз Киев, соопштија властите во главниот град на Украина. Во објава на „Телеграм“,...

Европа11 часа

Полска објави: Повеќе не испраќаме оружје во Украина

Конфликтот меѓу Полска и Украина вчера дополнително ескалира. Полска повеќе не испраќа оружје за Украина, изјави полскиот премиер во интервју...

Македонија1 ден

Задолжително носење маски во здравствените установи, препорачува Комисијата за заразни болести

Задолжително носење маски во здравствените установи, оваа препорака ја донела Комисијата за заразни болести по денешниот состанок, информира портпаролот на...

Македонија1 ден

Собранието изгласа: ќе се формира анкетна комисија за случајот на Онкологија

Пратениците во Собранието со 82 гласа „за“ донесоа одлука за формирање анкетна комисија за скандалот со лекови на Клиниката за...

Македонија1 ден

Пензионерите на протест побараа минималната пензија да биде 18.000 денари и линеарно покачување

Пензионерите од повеќе градови во државата, денес, по повод Меѓународниот ден на пензионерите – 20 Септември, излегоа на протест пред...

Економија1 ден

Бектеши: Од наредната недела намалени цени на пијалаците

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, на својот фејсбук-профил информира дека цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци ќе се намалат...

Македонија1 ден

Мицкоски бараше измени на Кривичниот законик, но се откажа оти се оддалечи од Груeвски, тврди ДУИ

Демократската унија за интеграција будно ја следи големата загриженост во редовите на ВМРО- ДПМНЕ и длабоките поделби што се појавуваат...

Македонија1 ден

Напади врз Бугари и клубови, етикетирање на Бугарите како фашисти – Европската комисија против расизам со извештај за Македонија

Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕКРИ) при Советот на Европа го објави својот извештај за Македонија, притоа во делот...

Македонија1 ден

Мицкоски до Груевски: Жалам што се одлучи да правиш јавна пародија, за Македонија не смее да има пазар и договори под маса

По јавните преписки меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и поранешниот претседател на оваа партија, Никола Груевски, Мицкоски повторно со...

Економија1 ден

Од денеска гарантирани пониски цени на одделни прехранбени производи, Бектеши најави проширување на листата

Од денеска до 30 ноември издвоени прехранбени производи во маркетите ќе се продаваат за најмалку 10 отсто пониски цени отколку...