Контакт

Спорт

На повидок меч Леснар – Нелсон

Објавено пред

Откако Брок Леснар лесно ја загуби светската титула во мечот со Кејн Веласкез кога беше нокаутиран и понижен, неговите менаџери бараат начин како најбрзо да се врати на врвот во ултимејт фајтниг. Поради тешкиот нокаут од Веласкез, Леснар мора да паузира најмалку 60 денови, па по лекарските прегледи ќе се знае кога повторно ќе може да се врати на рингот. Но тоа мора да е атрактивен меч за да може што поскоро да дојде во прилика да се бори да ја врати титулата.Една варијанта беше Франк Мир, кој го нокаутира Мирко Кро Коп Филиповиќ, но ова би бил трет нивни дуел, што и не е некоја голема мамка за публиката. Најверојатната варијанта е дуел со Рој Нелсон. И Нелсон моментално не излегува во ринг поради  казна за повредите кои му ги нанесе на Шејн Карвин кој што по мечот со Нелсон мораше да оди на операција на вратот и грбот.Дфоколку оваа спектакуларна борба се договори, најбргу тоа може да се случи во првата половина на 2011 година. Дотогаш овие двајца модерни гладијатори само ќе ги потпалуваат страстите преку телевизиски препирки. крај/макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса предводена од Де Јонг сврза четири победи во низа

Објавено пред

Барселона стигна до 2:0 победа на гостувањето кај Елче, за нивна четврта победа во низа во шпанската Ла лига, за да се вратат на третото место на табелата.

Човек на одлука беше Холанѓанецот Френки де Јонг во 39. минута од мечот, кога во последна секунда спречи автогол на Диего Гонзалез сместувајќи ја топката во мрежата во последните сантиметри пред голот. Ова е петти гол на Де Јонг оваа сезона, со што ја помина бројката од 4 гола постигнати во пет сезони со Ајакс. Де Јонг ја продолжи одличната форма со асистенција на Рики Пуиг во 90-тата минута за потврда на триумфот.

Со победата, Барса се врати на третото место на табелата со 37 поени, три помалку од Реал Мадрид на второто место, и далечни седум зад лидерот Атлетико Мадрид, кои вечерва играат со Валенсија.

ЛА ЛИГА, 20.КОЛО

Осасуна – Гранада 3:1

Елче – Барселона 0:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Левандовски влезе во клубот 500, нова победа на Баерн

Објавено пред

Роберт Левандовски стана четвртиот активен фудбалер со 500 постигнати голови покрај Златан Ибрахимовиќ, Кристијано Роналдо и Лео Меси, откако уште еднаш беше стрелец за Баерн при 0:4 победата на гости кај „фенерџијата“ Шалке.

Левандовски сега има апсолутно неверојатни 23 гола во 18 кола во Бундеслигата, и стана првиот фудбалер во историјата на германската лига кој постигнал гол на осум последователни гостувања.

Томас Милер го отвори резултатот на „Велтинс арената“ во 33. минута, по што Левандовски стрелаше во 54. минута за осигурување на победата, пред Милер (88.) и Давид Алаба (90.) да го комплетираат убедливиот триумф на Баварците. Баерн е прв со 42 поени, сега дури 7 пред РБ Лајпциг по нивниот пораз од Мајнц вчера, додека Шалке се последни со 7 поени, десет поени под зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи дадоа гол за 9 секунди, па загубија во Верона!

Објавено пред

Верона по шест порази во низа против Наполи, стигна до 3:1 победа над тимот на Џенаро Гатузо, и покрај тоа што гостите поведоа по неверојатни 9 секунди на „Марк’Антонио Бентегоди“.

Ирвинг „Чаки“ Лозано по грешката на Федерико Димарко, даде гол по само 9 секунди од стартот на мечот, што претставува трет најбрз гол во историјата на Серија А. Наместо овој добар старт да го надополнат, Верона прво израмни во 34. минута токму преку Димарко, за во 62. минута Антонин Барак да направи целосен пресврт за 2:1 водство за Верона, пред Матија Ѕакањи во 79. минута да стави точка на натпреварот. Елиф Елмас доби мала шанса во 83-тата минута кога исходот веќе беше одлучен.

Наполи се шести со 34 поени, додека Верона сега е на деветтото место со 30 поени.

Џенова, пак, со 1:0 го победи Каљари и го турна клубот од Сардинија во зоната за испаѓање. Матија Дестро го постигна единствениот гол по 10. минути игра, а од 62. минута шанса доби и македонскиот капитен Горан Пандев. Со победата, Џенова прави малку простор до зоната за испаѓање – тие се 16-ти со 18 поени, додека Каљари сега се на 18. место со 14 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија4 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион5 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Регион5 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион7 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет8 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион8 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет9 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион9 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет9 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион23 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ24 часа

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет1 ден

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ1 ден

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет1 ден

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија1 ден

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ1 ден

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ1 ден

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија1 ден

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Досие