Контакт

Спорт

Реми на македонското дерби, три црвени картона на Железарница

Објавено пред

Работнички и Шкенидија одиграа без победник 1:1 во дерби натпреварот од 14-то коло во Првата македонска фудбалска лига. На „Филип Втори“, Работинчки поведе со голот на Фернадо од пенал уште во 5-та минута

Истиот играч во 71-та минута поради вторито жолт картон беше исклучен. Шкендија со играч повеќе ирамни во 84-та минута преку Мустафи. Бурен натпревар одиграа Металург и Напредок, победија гостите со 1:2. Металург натпреварот го заврши со тројца фудбалери помалку одткако во 3, 26 и 35 минута беа исклучени Ејупи, Демири и Богдановиќ. Головите за екипата од Кичево ги постигнаа Михајловски и Најдовски, за Металург од пенал погоди Кралевски. Актуелниот шампион Ренова очекувано го совлада Вардар, мрежата на „црвено-црните“ се тресеше четири пати. Стрелци на головите со кои Ренова освои три бода беа Емини, Нухи, Емрулаи и Исмаили. Брегалнца освои вредни три бода со победата над Тетекс. Стрелец на единствениот гол беше Новаков од пенал. Во Битола, Пелистер го совлада фаворитот Турново со 2:0. Единствениот меч во ова 14-то коло кој заврши без голови се одигра во Кратово, бодовите ги поделија Силекс и Скопје. По 14-то коло на врвот на табелата се Шкендија и Ренова со по 25 бода, Металург и Тетекс имаат по 23, Турново има 22, а Напредок 21 бод. Долниот дел од табелата го предводи работнички со 20 бодови, следуваат Скопје, Силекс и Брегалница кои имаат по 19 бода, на дното се Пелистер со 8 и Вардар со 6 бодови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Аргентинец ќе го наследи Зидан

Објавено пред

Позициите на Зинедин Зидан во Реал Мадрид се сериозно разнишани по синоќешната сензационална елиминација од Алкојан, во Купот на Шпанија. Реал и со играч повеќе на теренот не успеа да го елиминира членот на Терцера.

„Марка“, медиум кој секогаш е добро информиран за случувањата на „Сантијаго Бернабеу“, тврди дека Зидан ќе замине по завршувањето на сезоната, иако во текстот не се исклучува можноста тој да добие отказ и во текот на сезоната, доколку тимот не успее да го врати на вистинскиот курс.

Аргентинските медиуми, пишуваат дека наследникот на Зидан ќе пристигне од Јужна Америка. Станува збор за најдобриот тренер на овој континент, Марсело Гаљардо. Од 2014 година, Гаљардо, со Ривер Плејт, два пати го освои Копа Либертадорес.

Гаљардо како тренер работел и во Национал од Монтевидео. Кариерата како играч ја градел во Ривер, Ди-си јунајтед, ПСЖ и Монако.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кристал палас го потврди трансферот на Матета

Објавено пред

Кристал палас на социјалните мрежи го потврди трансферот на напаѓачот Жан-Филип Матета.

Фудбалерот, реден во 1997 година, кариерата ја почнал во Шатору, а потоа играл за Ле Авр и Лион. Матета во Кристал палас пристигна од Мајнц. Со клубот од Лондон тој потпишал договор до јуни 2022 година.

Кристал палас не објави финансиски детали од трансферот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо плаќа 950.000 евра за репрезентативец на Курасао

Објавено пред

Динамо Загреб и Левски од Софија го договориле трансферот на репрезентативецот на Курасао Најџел Роберта.

Динамо за трансферот на 22-годишниот напаѓач ќе издвои 950.000 евра. Бугарските медиуми, објавија дека преговорите помеѓу двата клуба траеле речиси еден месец и дека наскоро се очекува трансферот да биде официјално потврден.

Роберта, кариерата ја започнал во академијата на Феенорд, играл за сите младински селекции на Холандија, според „Трансфермаркт“, неговата вредност на фудбалскиот пазар изнесува 1.300.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Свет48 минути

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ),...

Македонија48 минути

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија2 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија3 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија3 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа3 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет4 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија5 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет16 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет18 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет19 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија19 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт20 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија20 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија21 час

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет22 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија22 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија23 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет1 ден

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Досие