Контакт

Спорт

Игуан го сочува реномето на Реал

Објавено пред

Реал е повторно на врвот од Ла Лига со 29 бодови пред Барселона со 28, откако во Хихон и покрај бледа игра, по пехот на домашниот голман да испеа да оствари минимална победа од 1:0 против Спортинг

Гостувањето на „кралевите“ во Хихон се покажа како едно од најтешките во досегашниот тек од сезоната. Аргентинскиот напаѓач во 82. минута од самата гол линија успеа да го совлада домашниот голман Хуан Пабло кој невнимателно ја одби топката до Гонзало Игуаин откако Карим Бензема шутираше во него со глава по центаршутот од десната страна што го упати Хуан Рамос.Колку Реал беше во неделата навечер далеку од својата препознатлива игра оваа сезона, сведочи и тоа што веќе во следната минута по неговото водство им дозволи на домаќините да создадат голема шанса да изедначат. Но за среќа по нив, на голот го имаат Икер Касољас кој неколкупати во текот на мечот имаше интервенции со кои спречи вкупно три сигурни гола на 17-от Спортинг. Инаку ова беше првиот меч на кој Жозе Мурињо заради црвениот картон што го доби во Копа дел Реи беше казнет со два меча отсуство од клупата на својот тим. Целиот меч протече во тензична атмосфера за што придонесе и бледото издание на мадриѓаните што ги подгреа надежите на домашните дека мора да ја искористат шансата и да го совладаат нерасположениот кралски клуб. Таквите очекувања на крајот предизвикаа и нервоза кај играчите на Спортинг па при крајот на мечот Кристијано Роналдо го искористи тоа наседнувајќи го Ботиа да заработи црвен картон. Петоплсираната Севиља исто така имаше лош ден и буквално во последните секунди ја совлада домашна Сарагоса која е на дното од табелата со само една победа, и тоа на гостински терен. Гостите од Севиља дојдоа во водството со голот на Луиш Фабијано во 29. минута а домашните изедначија во 53. минута преку Бертоло, победата на Севиља и’ ја донесе Неградо во 90.минута. Во последниот меч од 11-то коло Валенсија го совлада Хетафе со 2:0, со головите на Тино во 8. и Наваро во 63. минута и со овие три бода се проби на четвртата позиција, благодарејќи на подобрата гол-разлика, инаку со Севиља и двете екипи имаат по 20 бодови. . Херкулес со пресврт успеа на домашен терен да го совлада Реал Сосиедад кој поведе во 16. минута со погодокот на Гриезман. Ветеранот Давид Трезеге кој летово го напушти Јувентус една година пред истекот на договорот и без надомест дојде во малиот сиромашен Херкулес, го постигна својот петти првенствен гол во 47. минута а пет минути подоцна Дренте ги доведе домаќините во водство од 2:1 што беше и конечен резултат. Со оваа победа Херкуелс се искачи на 13. место со 12 освоени бодови. Дуелите Мајорка – Депортиво и Расинг Сантандер – Еспањол завршија без победник и без голови.Малага во борбата на клубовите кои се надеваат на опстанок во Примера го совлада Леванте со голот на Елисеу во 64. минута. Малага сега има 10 бодови и е 16-та а Леванте остана со осум бодови и падна на 19-та претпоследна позиција..©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Спогодбено се разделија Арсенал и Папастадопулос

Објавено пред

Арсенал спогодбено се раздели со Сократис Папастадопулос. Грчкиот фудбалер, од почетокот на сезоната, не е во плановите на Микел Артета.

Сократис во 2018 година беше едно од првите засилувања на Унаи Емери. Тогаш тој пристигна во слободен трансфер од Борусија Дортмунд. Сега на идентичен начин ќе замине од Арсенал.

Медиумите шпекулираат дека тој кариерата ќе ја продолжи во Ла Лига, интерес за него покажале двата клуба од Севилја (Бетис и Севилја).

Во меѓувреме Сократис ја одбил понудата од Џенова, меѓутоа италијанските медиуми тврдат дека „грифоните“ не се откажале и дека подготвиле нова понуда.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Лева го предводи тимот на годината на УЕФА

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА), објави како изгледа идеалниот тим на 2020 година, во изборот на навивачите. Во гласањето учествувале 6 милиони посетители на интернет страницата на УЕФА.

Во формација 4-2-3-1, овој тим го предводи Роберт Левандовски, кој претходно од УЕФА и ФИФА беше прогласен за играч на годината.

Мануел Ноер (Баерн) – Џошуа Кимих (Баерн), Вирџил ван Дајк (Ливерпул), Серхио рамос (Реал), Алфонсо Дејвис (Баерн) – Тијаго Алкантара (Баерн/Ливерпул), Кевин Де Брујне (Ман. сити) – Нејмар (ПСЖ, Лионел Меси (Барселона), Кристијано Роналдо (Јувентус)- Роберт Левандовски (Баерн).

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимпијакос тргна по потписот на Стефан Ристовски

Објавено пред

Олимпијакос е последниот клуб со кој се поврзува македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски. Десниот бек, сигурно ќе го напушти Спортинг, до крајот на преодниот рок, прашање е само која ќе биде негова следна дестинација.

Ристовски, сезонава е отпишан во Спортинг, неколку месеци неговото име се поврзува со неколку клубови: Динамо и Спартак од Москва, Брага, Фиорентина, а сега во редот застана и грчкиот великан, Олимпијакос.

За услугите на Ристовски бил заинтересиран тренерот на Олимпијакос, Педро Мартинс. Планот на клубот од Пиреа е да го донесе Ристовски на позајмица до крајот на сезоната, а потоа да го откупи неговиот договор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет1 час

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија1 час

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија2 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет5 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет5 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија6 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ6 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет7 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет8 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија8 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет20 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет21 час

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија22 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија22 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија23 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија1 ден

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Досие