Контакт

Спорт

Црн ден за Шпанците на АО

Објавено пред

Во Осминафиналните дуели на отвореното првенство на Австралија настапија тројца Шпанци и сите тројца беа поразени. Вториот носител Роже Федерер го победи Томи Робредо со 6:3, 3:6, 6:3, 6:2. За пласман во полуфиналето Федерер ќе игра против победникот од дуелот меѓу Енди Родик и Станислас Вавринка.Третиот носител Новак Ѓоковиќ без загубен сет со 6:3, 6:4, 6:0, извојува лесна победа над Николас Алмагро, и во четвртфиналето ќе игра против Томаж Бердик (6) кој што го победи и третиот Шпанец Фернандо Вердаско (9) со 6:4, 6:2, 6:3. /крај/макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

УФЦ: Мурадов со спектакуларен нокаут во американското деби (видео)

Објавено пред

Махмуд Мурадов, пуленот на Флојд Мејведер Јуниор, имаше спектакуларно американско деби во УФЦ, нокаутирајќи го Американецот Тревор „Хот сос“ Смит во првиот меч на УФЦ ДЦ во Вашингтон.

Узбекистанецот Мурадов, кој нема пораз од 2016 година, ја забележа својата 13-та победа едноподруго, завршувајќи го Смит со одлична комбинација која заврши со летање на штитникот за заби на Американецот.

„Ова беше првиот, но не и последниот меч во САД. Среќен сум што го забележувам првиот нокаут во УФЦ“, вели Мурадов, кој стана првиот ММА фајтер во менаџерската компанија на Мејведер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Не можевме да ги сопреме брзите Џејмс, Рашфорд и Марсијал

Објавено пред

Пеп Гвардиола признава дека англискиот шампион Манчестер сити не успеал да се снајде со брзината на напаѓачите на Манчестер јунајтед во болниот 2:1 пораз во градското дерби.

Јунајтед постојано ја покажуваа „мааната“ во тактиката на Сити со контранапади, по што стигнаа до 2:0 водство во првите 30 минути игра. Маркус Рашфорд постигна гол од пенал, а Антони Марсијал доби одлична топка од Даниел Џејмс, и Гвардиола признава дека тие биле незапирливи.

„Мене ми се допаѓаше како играше мојот тим, иако дозволувавме малку повеќе простор тие да играат. Знаев дека се брзи со Џејмс, Марсијал и Рашфорд, но тие понекогаш се невозможни да се контролираат. За жал, не можевме да го одиграме мечот како што треба, но ми се допаѓа играта на мојот тим. Можеби никој не се согласува со тоа, но мене ми се допаѓа“, вели Гвардиола.

Сити, кои се на третото место во Премиер лигата сега заостануваат 14 поени од Ливерпул и гостуваат на Арсенал во следниот меч. Со овој пораз, Сити имаат најмалку поени по 16 натпревари откако пристигна Гвардиола, но тој не е изненаден.

„Се случува. Понекогаш не победувате, а другите се подобри од тебе. Нормално е да не победуваш постојано. Најважно е да не се предадеме. Можеби следната сезона ќе бидеме подобри“, изјави Гвардиола.

Јунајтед докажа дека Манчестер е се уште „ѓаволски“ град (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Сари: Кога ќе добиеш таков црвен картон, сè се менува

Објавено пред

Италијанскиот шампион Јувентус го загуби првиот меч оваа сезона, откако Лацио со 3:1 ги совлада на „Олимпико“, но тренерот Маурицио Сари вели дека причината за ова е „погрешниот“ црвен картон кој го доби Хуан Квадрадо.

Тимот на Сари поведе со голот на Кристијано Роналдо, а по израмнувањето на Луиз Фелипе, Квадрадо доби црвен картон за дуел со Мануел Мацари кога тој беше во шанса за гол. Судијата Микаел Фабри прво му даде жолт картон, но по консултацијата со ВАР реши да го смени во црвен и Сари вели тоа било клучно Лацио да стигне до првата домашна победа над „бјанконерите“ од 2003 година.

„Не се согласувам дека тоа беше јасна ситуација за гол, бидејќи топката не одеше таму. Жолтиот картон беше вистинската одлука, но останува фактот дека направивме грешка што се донесовме во таква позиција. Црвениот картон смени сè. Но, и покрај поразот, гледам подобрување на мојот тим“, вели Сари.

Лацио од друга страна имаат седум победи во низа и се на само пет поени зад лидерите Интер и тренерот Симоне Инзаги вели дека тимот, кој последен пат беше шампион пред 20 години, мора да биде амбициозен.

„Сега сме во одлична форма и мораме да бидеме амбициозни, бидејќи пред шест недели никој не веруваше во нас. Уживаме во победата која не ја остваривме 16 години, во меч во кој се сеќавам бидејќи бев на клупата“, вели Инзаги.

Јуве се сопна на „Олимпико“, Лацио му направи услуга и на Интер (видео)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион14 часа

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија18 часа

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија19 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија22 часа

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија23 часа

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија1 ден

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ1 ден

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет1 ден

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет1 ден

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет1 ден

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија1 ден

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија2 дена

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија2 дена

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија2 дена

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија2 дена

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија2 дена

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија2 дена

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија2 дена

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Досие