Контакт

Спорт

Жан Клод Кили задоволен од инспекцијата во Сочи

Објавено пред

Прославениот француски скијачки ас од шеесетите години, Французинот Жан Клод Кили, во својство на претседател на комисијата на Меѓународниот олимписки комитет за координација на Зимските олимписки игри изврши инспекција на текот на градежните работи во Сочи, домаќин на ЗОИ во 2014 година.

Прославениот француски скијачки ас од шеесетите години, Французинот Жан Клод Кили, во својство на претседател на комисијата на Меѓународниот олимписки комитет за координација на Зимските олимписки игри изврши инспекција на текот на градежните работи во Сочи, домаќин на ЗОИ во 2014 година.Кили изрази задоволство од завршените работи кои засега течат по план и предупреди дека така треба да се продолжи за да не дојде до евентуално пробивање на поставените рокови.Сочи во моментот е најголемото руско градилиште, а Русија за изградба на комплексите одвои 200 милијарди рубли или околу пет милијарди евра. /крај/макфакс/м.н.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси подготвува монструозна понуда за „единицата“ на Милан

Објавено пред

Голем дел од европските фудбалски гиганти веќе започнаа со плановите за летни засилувања, па и лондонски Челси тргна во таа насока. „Сините“ се во потрага по нов голман.

Кепа Аризабалага беше прешкртан уште додека менаџер на тимот беше Френк Лампард. Го замени Едуард Менди кој дојде од француски Рен, но новиот стратег на „сините“ сака уште поголемо име меѓу стативите.

Управата на клубот се сложила со ставот на Германецот и одобрила доведување на младиот голман на Милан, Џанлуиџи Донарума.

Сите влијателни италијански медиуми денеска пишуваат за „монструозниот договор“ кој Челси го подготвил за првата „единица“ на „Росонерите“.

Милан прави се Донарума и во иднина да остане на „Сан Сиро“ за налето да не го загубат како слободен играч.

Информациите се дека Челси подготвува договор со 10.5 милиони фунти годишна плата за Италијанецот.

Во приказната за Донарума е вклучен и ПСЖ кој секако може да понуди голема сума за да го привлече на „Паркот на принцовите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Гори Белград – Црвена Звезда слави роденден!

Објавено пред

Навивачите веќе подолго време не се на трибините, но приврзаниците на белградска Црвена Звезда редовно им покажуваат на фудбалерите дека се тука, со нив.

Популарните „Делии“ по повод 76-тиот роденден на клубот низ цел Белград поставија димни бомби со бојата на клубот.

Црвена Звезда својот 76-ти роденден го дочека како шампион на Србија во фудбал и во кошарка, но и европски тим во двата споменати спорта.

Еве како изгледаше тоа:

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајгер Вудс ништо не се сеќава, а судот не дозволил да му земат крв за анализа

Објавено пред

Десетина дена по сообраќајната несреќа во Калифорнија испливаа нови детали за околностите под кои легендарниот голфер Тајгер Вудс (45) излета од патот, удри во дрво и се преврте со своето возило.

Шерифот на округот вели дека Судот не им одобрил да испитаат дали Вудс имал алкохол и дрога во крвта при несреќата. Воздушните перничиња му го спасиле животот, а пожарникарите морале да го сечат лимот за да го извлечат од возилото. Голферот имаше тешки скршеници на потколениците кои се стабилизирани со метална шипка. За среќа, избегната е ампутација, но останува отворено прашањето дали голферот во иднина ќе може професионално да се натпреварува.

Тајгер Вудс беше во безсознание по несреќата, а прв напомош му пришол случаен минувач.

„Замениците на шерифот го прашале возачот како се случил судирот. Возачот рекол дека знае и дека не се сеќава на возењето. Повторно во болница го прашале за судирот и повторно рекол дека на ништо не се сеќава“ стои во полицискиот записник.

Од црната кутија на автомобилот на Вудс ќе се дознае какви биле перформансите на возилото и кои се потенцијалните причини за несреќата по која голферот нема да биде кривично гонет затоа што не било дозволено да се истражи дали бил пијан или дрогиран додека бил зад воланот.

Уште во 2017 година Тајгер бил уапсен поради возење во пијана состојба, а тогаш во крвта му биле пронајдени траги од лековите „амбиен“ и „викодин“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

Европската Унија блокираше пратка од вакцината на „Астразенека“ за Австралија

Европската комисија и Италија ја блокираа испораката на вакцината на „Астразенека“ во Австралија, бидејќи производителот не ги исполнил своите обврски...

Свет1 час

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет3 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија5 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија6 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија7 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион9 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија10 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија10 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа10 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија11 час

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет22 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија1 ден

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија1 ден

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија1 ден

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Досие