Контакт

Спорт

Новиот болид Ферари ќе го претстави на 3. февруари

Објавено пред

Скудерија Ферари, новиот болид, со кој ќе се натпреварува во првенството на Формула 1, во сезоната 2012, ќе го претстави на 3. февруари.

Скудерија Ферари, новиот болид, со кој ќе се натпреварува во првенството на Формула 1, во сезоната 2012, ќе го претстави на 3. февруари. Шефот на тимот Стефано Доменикали, објави дека промоцијата на новиот болид ќе се случи во просториите на Ферари во Маранело. Ферари, зад себе остави една разочарувачка сезона, во која Фернандо Алонсо победи на само една трка, со новиот болид од тимот се надеваат дека ќе бидат конкурентни во борбата со Ред Бул за двете титули – во конкуренција на возачи и конструктори. Првиот тест на патеките новиот болид ќе го има на 6. февруари во Херез. Новата сезона во Формула 1 ќе започне на 18. март, со трката за ГН на Австралија.   крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Снајдер по стапките на Робен, му здосади фудбалската „пензија“

Објавено пред

Медиумите во Холандија денеска објави информација дека нивниот легендарен фудбалер, Весли Снајдер се враќа на теренот, иако веќе е во фудбалска „пензија“.

Информациите се дека тој веќе тренира во петтолигаш, со аматерски тим, а наголемо преговара со Утрехт. Сепак, засега најголем проблем му е физичката подготовка.

Се сеќаваме на фотографиите од пред неколку месеци на кои Снајдер се појави со вишок килограми.

Весли Снајдер има 36 години, роден е токму во Утрехт, а по завршувањето на кариерата често можеше да се забележи на трибините на овој прволигаш.

Снајдер, кој заедно со нашиот Горан Пандев ја подигна шампионската титула во ЛШ со милански Интер под посебна програма ќе тренира до 27 јули, а потоа ќе се знаат неговите планови.

Кариерата ја започна во Ајакс, потоа играше за Реал Мадрид, Интер, Галатасарај и Ница.

Во 2018 година премина во Ал Гарафи по што ја заврши играчката кариера.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брозовиќ возел пијан и поминал на црвено, казна од полиција, но и од Интер

Објавено пред

Играчот од среден ред на Интер, Хрватот Марсело Брозовиќ остана без возачка дозвола и без џипот вреден 300.000 евра откако во Милано поминал на црвено.

Полицајците виделе што направил фудбалерот, го запреле, а тогаш установиле дека прекршокот го направил во алкохолизирана состојба, со 0.6 промили алкохол во крвта.

Возачката дозвола му е одземена на 6 месеци, а привремено останал и без автомобилот со кој го сторил прекршокот.
Брозовиќ добил казна и од неговиот клуб. Од Интер го казниле Хрватот со 100.000 евра, но постоеше и можност тренерот Антонио Конте да го исфрли од екипата на следниот меч. Сепак, се чини дека последниов дел од казната нема да се случи.

Брозовиќ во алкохолизирана состојба зад воланот бил фатен и во татковината, за Божиќ 2016 година. Тогаш му биле измерени 0.87 промили, а автомобилот го возел без возачка дозвола.

View this post on Instagram

💣

A post shared by Super]Kralj[tata]BroZ (@marcelo_brozovic) on Nov 10, 2019 at 5:11am PST

Прикажи повеќе...

Спорт

Нови бонусни акции во „Спорт лајф“

Објавено пред

„Спорт лајф“ подготви два нови бонуса за онлајн обложувачите. Со Welcome бонусот до 6.000 денари ќе им посака добредојде на корисниците кои првпат уплаќаат депозит за онлајн обложување, додека на оние кои веќе го искористиле почетниот бонус, „Спорт лајф“ им овозможува нов месечен reload бонус од 50%, а во износ до 3.000 денари.

За активирање на акциските бонуси потребно е одигрување на најмалку три натпревари на онлајн тикет, со минимална квота по натпревар – 1,40 и минимален износ на онлајн тикетот/ите да е еднаков на износот од внесениот депозит.

По одигрувањето на целиот депозит, акцискиот бонус автоматски се додава на сметката на корисникот. Потоа, акцискиот бонус исто така треба да се искористи со одигрување на тикети по претходно наведните правила, во двојно поголем износ од добиениот бонус за да може да се најави исплатата на тикетот.

Минималниот износ на депозитот за онлајн обложување изнесува 300 денари.

Welcome бонусот важи од 22.6.2020 до 31.8.2020 и се однесува на првите 1.000 корисници кои ќе ги исполнат условите за добивање на бонусот. Сите детали за Welcome бонусот на „Спорт лајф“ можете да ги најдете ТУКА

Воедно, од 1 јули па сè до крајот на месецот сите регистрирани корисници на www.sportlife.com.mk кои веќе го имаат реализирано својот прв депозит на својата корисничка сметка ќе имаат право на Monthly Reload бонус до 50% од износот на депозитот, а најмногу до 3.000 денари. Имено, бонусот се доделува за првиот нов уплатен депозит во овој месец. Повеќе информации за добивање на овој бонус на „Спорт лајф“ можете да прочитате ТУКА

Со новите бонуси „Спорт лајф“ ја наградува лојалноста на играчите. Тие добиваат можност да играат повеќе, да добиваат повеќе и да ги откријат предностите на онлајн обложувањето на „Спорт лајф“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа4 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ4 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ5 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија5 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион5 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион5 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет6 часа

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет7 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион7 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија7 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија21 час

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија22 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ22 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија22 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет1 ден

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Досие