Контакт

Спорт

Англиска цензура за Јирген Клоп

Објавено пред

Ливерпул, без комплетната одбрана, без капитенот и најдобриот стрелец, синоќа успеа да забележи убедлива победа над Лестер (3:0). „Црвените“, заедно со Тотенхем, се лидери во Премиер лигата.

По натпреварот, Јирген Клоп, имал монолог, кој бил вперен кон телевизиските куќи. Менаџерот на Ливерпул е огорчен од бројот на повредите со кои се соочува неговиот, но и другите клубови. Тој смета дека распоредот е пренатрупан. Виновници, според него, се носителите на телевизиските права. Телевизиите инсистирале да се играат сите натпревари и натпреварувањата на клубовите и репрезентациите.

Клоп во изјавата за „Скај спорт“ директно ги посочил „БТ спорт“. Неговиот монолог не можеле да го видат гледачите во Англија. Неговите зборови допреле до светот благодарение на американската телевизија Ен-би-си.

„Знам дека ТВ-куќите не се грижат за тоа, тоа е проблемот. Доколку не се договорите вие и „БТ спорт“, ние сме готови. Доколку продолжиме да играме в среда и в четврток навечер во европските и репрезентативните натпреварувања, а потоа в сабота и в недела на пладне во Премиер лигата, не сум сигурен дека сезоната ќе ја завршиме со 11 здрави фудбалери. Знам дека се грижите за ова и тоа е проблем“, рекол Клоп.

Тој не ја исклучува можноста, сегашната состојба да остави долгорочни последици по фудбалот.

„Ова не го зборувам само во името на Ливерпул, туку и во името на сите фудбалери. Зборувам во името на играчите што треба да ја претставуваат Англија на Европското првенство. Чинам дека викендов се повреди Сака во Премиер лигата, тој претходно во една недела одигра три натпревари за Англија“.

„Ни зборуваат да ги ротираме играчите. Кои играчи? Само деца ни останаа“, рекол огорчениот Клоп.

На крајот открил што е она што најмногу му пречи.

„Доколку некој уште еднаш ми ги спомне ТВ-правата, тогаш навистина ќе полудам. Треба да се почитуваат потпишаните договори со ТВ-куќите, но тие не се направени, ниту потпишани за корона-сезона. Мораме да се приспособиме на новата ситуација. Зборуваме со маски, животот се смени, не се сменија само договорите со телевизиите. На секој приговор тие одговараат: ‘Тоа е наше, нема да отстапиме’. Молам?“, го завршил монологот Клоп, кој бил цензуриран во најголем дел од планетата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Артета за Озил: Беше важен играч за Арсенал, но не играше

Објавено пред

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета, прв пат се огласи во јавноста по заминувањето на Месут Озил. Шпанецот смета дека спогодбениот раскин на договор бил најдобра опција за фудбалерот и клубот. Озил, кариерата ќе ја продолжи во Фенербахче.

Десет месеци, Озил, беше во немилост кај тренерот Артета, кој на почетокот на новата сезона не го пријави за настап во Премиер лигата и Лига Европа. Јасно е дека по седум и пол години и четири освоени трофеи во ФА купот, разделбата на Озил со клубот не беше пријателска.

„Од многу причини ситуацијата беше тешка. Позната е историјата на неговиот случај. Како почна и како се одвиваше. Тој беше исклучително важен играч за Арсенал, играч со големо влијание, но не играше и не беше со тимот. Тоа беше тешко за двете страни. Сакаша да игра, а ние не можевме да му го овозможиме тоа. Само на ваков начин можеше да биде решена целата ситуација“, рекол Артета.

Фенербахче е петтиот клуб во кариерата на Озил. Светскиот првак со Германија, претходно настапуваше за Шалке, Вердер и Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аргентинец ќе го наследи Зидан

Објавено пред

Позициите на Зинедин Зидан во Реал Мадрид се сериозно разнишани по синоќешната сензационална елиминација од Алкојан, во Купот на Шпанија. Реал и со играч повеќе на теренот не успеа да го елиминира членот на Терцера.

„Марка“, медиум кој секогаш е добро информиран за случувањата на „Сантијаго Бернабеу“, тврди дека Зидан ќе замине по завршувањето на сезоната, иако во текстот не се исклучува можноста тој да добие отказ и во текот на сезоната, доколку тимот не успее да го врати на вистинскиот курс.

Аргентинските медиуми, пишуваат дека наследникот на Зидан ќе пристигне од Јужна Америка. Станува збор за најдобриот тренер на овој континент, Марсело Гаљардо. Од 2014 година, Гаљардо, со Ривер Плејт, два пати го освои Копа Либертадорес.

Гаљардо како тренер работел и во Национал од Монтевидео. Кариерата како играч ја градел во Ривер, Ди-си јунајтед, ПСЖ и Монако.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кристал палас го потврди трансферот на Матета

Објавено пред

Кристал палас на социјалните мрежи го потврди трансферот на напаѓачот Жан-Филип Матета.

Фудбалерот, реден во 1997 година, кариерата ја почнал во Шатору, а потоа играл за Ле Авр и Лион. Матета во Кристал палас пристигна од Мајнц. Со клубот од Лондон тој потпишал договор до јуни 2022 година.

Кристал палас не објави финансиски детали од трансферот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Собранието го изгласа Законот за попис

По 19 години во април ќе се одржи попис на населението во земјава. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија43 минути

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Свет1 час

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ),...

Македонија1 час

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија2 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија3 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија3 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа4 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет4 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија5 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет16 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет18 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет19 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија19 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт21 час

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија21 час

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија21 час

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет22 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија22 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија23 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Досие