Контакт

Спорт

Арсенал и Сити подготвуваат понуда за Иско, Ливерпул го сака Санчо

Објавено пред

Иско Аларкон (27), фудбалерот на Реал Мадрид најверојатно уште во јануарскиот преоден рок ќе го напушти Реал Мадрид.

Тој досега сезонава за Кралевите одигра само 170 минути, па ќе биде чудно ако во јануари не го напушти „Сантијаго Бернабеу“.

Оваа ситуацијата сакаат да ја искористат Манчестер Сити и Арсенал кои се најсериозни кандидати да го доведат Шпанецот во своите редови, пишува „АС“.

За Реал Иско има одиграно 281 меч со учинок од 48 гола и 52 асистенции.

Освен шпекулациите за можниот трансфер на Иско на Островот, уште една млада фудбалска надеж се поврзува со премиерлигаш.

Се работи за Санчо, играчот на Борусија Дортмунд за кого сериозно е заинтересиран европскиот шампион, Ливерпул.

Санчо нема откупна клаузула, па „милионерите“ може за неговите услуги да бараат колку што сакаат. Претпоставките се дека износот за младиот фудбалер нема да биде под 80 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сите фудбалери на Копа Америка ќе бидат вакцинирани, УЕФА не планира вакво нешто

Објавено пред

Јужноамериканската фудбалска конфедерација (ЦОНМЕБОЛ) потврди дека ќе има достапни 50.000 кинески вакцини за КОВИД-19 за имунизација на сите фудбалери пред Копа Америка ова лето.

Јужноамериканскиот шампионат се оддржува од 13 јуни до 10 јули во Аргентина и Колумбија, и ќе учествуваат само 10-те традиционални репрезентации: Бразил, Аргентина, Колумбија, Чиле, Венецуела, Еквадор, Уругвај, Парагвај, Перу и Боливија.

Кинеската фарамецвтска компанија „Синовак“ ги донира потребните вакцини.

„Ова е најдобрата вест за јужноамериканскиот фудбал. Ја поздравуваме солидарноста и поддршката од ‘Синовак’, компанија која сфаќа дека фудбалот е клучен за економијата, културата и физичкото и менталното здравје“, изјави претседателот на ЦОНМЕБОЛ, Алехандро Домингез.

УЕФА досега ги отфрлаше сите предлози за задолжително вакцинирање на Европското првенство, кое стартува на 11 јуни, со Македонија како една од земјите учесници.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал не се суеверни – патуваа во Ливерпул на 13-ти, ќе бидат сместени во хотелот „Титаник“

Објавено пред

Реал Мадрид имаат освоено 13 европски титули, бројка која оттогаш не им донесе многу среќа – Кристијано Роналдо си замина тоа лето, а „кралевите“ беа елиминирани од Ајакс и Манчестер сити следните две сезони.

Но „кралевите“ очигледно не се суеверни, откако полетаа за Ливерпул на вторник 13-ти, ден кој во голем дел од Европа се смета за несреќен, а покрај тоа, решија да престојуваат во хотелот „Титаник“, a мечот ќе го играат на истиот ден на кој се одбележува 109-годишнината на трагичното потонување на бродот со исто име во 1912 година.

Уште црна мачка да им претрча пред „Енфилд“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Судиска љубов! Хауард Веб се ожени со Бибијана Штајнхаус!

Објавено пред

Поранешниот фудбалски судија од Премеир лигата, Хауард Веб се оженил со својата долгогодишна девојка, германската фудбалска судијка Бибијана Штајнхаус за време на интернационалната пауза минатиот месец.

„Се земавме за време на интернационалната пауза и многу сме среќни. Поради короната, Хауард и јас моравме да го направиме овој чекор сами, како двојка. Не беа дозволени ниту докази. Секако, нема ниту меден месец“, вели Штајнхаус за „Билд“.

49-годишниот Веб беше дологодишен судија во Премиер лигата и главен судија во финалето на Светското првенство во 2010 година, додека 42-годишната Штајнхаус беше прва судијка во Бундеслигата, а сега работи на ВАР-системот во Германија. Веб се пресели во Германија откако се разведе со својата прва сопруга Кеј, со која има три деца.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија3 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија5 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија6 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија9 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија10 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа11 час

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија12 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ12 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа13 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет14 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија14 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет14 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион15 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа15 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет16 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион1 ден

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет1 ден

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ1 ден

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија1 ден

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Досие