Контакт

Спорт

Бензема не реализира два пенали, но Реал Мадрид пак победи

Објавено пред

Реал Мадрид е на чекор до тотула во Ла Лига откако ја победи Осасуна на гости со 1:3. Само теорија има за ривалите кои се далеку зад „кралскиот тим“ бодовно, но набрзо и тоа треба да биде дефинитивно решено.

dobivaj vesti na viber

Реал Мадрид победи иако Карим Бензема вечерва не беше во елемент. Тој не успеа да реализира два пенали, откако домашниот голман Серхио Херера беше поуспешен. Сепак, трите бода отпатуваа за Мадрид.

Давид Алаба донесе предност за гостите во 12.минута, а израмни Анте Будимир една минута подоцна. Но, Марко Асенсио во 45.минута постигна втор погодок за Реал, а триумфот го завери Лукас Васкез во 96.минута.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ковач се врати во Бундеслигата

Објавено пред

Хрватскиот стручњак Нико Ковач ќе се врати во Бундеслигата, овојпат како тренер на Волфсбург.

dobivaj vesti na viber

„Волците“ и официјално потврдија дека од следното лето нивен тренер ќе биде поранешниот тренер на Ајнтрахт, Баерн и Монако.

„Јас сум дете на Бундеслигата, многу сум возбуден и мотивиран за новото поглавје во мојата кариера, за новиот почеток во Волфсбург“, изјави 50-годишниот, роден во Берлин, за клупската веб-страница.

Ковач го освои германскиот куп со Ајнтрахт во 2018 година победувајќи го Баерн, а потоа ја освои и „двојната круна“, како тренер на Баварците.

Сепак, тој не се покажа како најдобро решение во Минхен и доби отказ, а потоа беше тренер на Монако.

Прикажи повеќе...

Спорт

Перишиќ добил ултиматум од Интер

Објавено пред

Интер ја зголеми понудата за новиот договор на Иван Перишиќ. Фудбалерот се уште не се изјаснил да ли ќе ја продолжи соработката. Перишиќ оваа сезона беше еден од клучните играчи во освојувањето на Купот на Италија, второто место во првенството и пласманот во осминафиналето во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Неговиот договор со Интер истекува на 30. јуни и тој потоа ќе може да го напушти клубот како слободен играч без обесштетување.

Според италијанските медиуми, Интер ја зголемил понудата од 4,5 на пет милиони евра плус одредени бонуси. Перишиќ, во старт побарал фиксна плата од шест милиони по сезона и двегодишен договор.
Состанокот на неговиот менаџер со раководството на Интер траел околу еден час, а по неговото заминување, новинарите го прашаа дали Перишиќ ќе потпише нов договор.

Одговорот на менаџерот бил: „Ќе видиме“.

„Газета дело Спорт“ пренесува дека Интер му дал ултиматум на Перишиќ да ја соопшти одлуката до крајот на неделата. Истиот извор наведува дека 33-годишниот хрватски офанзивец има неколку понуди од други лиги, наводно од Челзи и Њукасл.

На состанокот менаџерот на Перишиќ им кажал на челниците на Интер дека добил понуда од шест милиони евра плус бонуси од клуб од странство и побарал повеќе време да размисли пред Перишиќ да ја донесе конечната одлука.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фетел на скутер бркал крадци низ Барселона

Објавено пред

Поранешниот светски шампион во Формула 1, Германецот Себастијан Фетел (34), бил жртва на грабеж во Барселона. Фетел крадците ги бркал на скутер.

dobivaj vesti na viber

Полицијата потврди дека четирикратниот светски шампион во нападот поминал без повреди, но разбојниците му го украле ранецот од автомобилот.

Грабежот се случил во центарот на Барселона пред хотелот во кој престојувал возачот на Астон Мартин за време на трката за ГП Барселона овој викенд.

Шпанските медиуми наведуваат дека Фетел го оставил отворен прозорец на својот автомобил, измамниците го искористиле тоа и му го украле ранецот.

Меѓутоа, Германецот тргнал со електричен скутер да ги лови разбојниците откако успеал да ја одреди локацијата на украдениот ранец со помош на слушалките што биле во него.

Фетел ги нашол слушалките ги нашол фрлени, а крадците успеале да избегаат.

Локалните медиуми објавија дека полицијата отворила истрага откако Фетел го пријавил грабежот.

Германецот во неделата на трката за ГН на Шпанија го освои 11. место, а моментално е на 14. место во генералниот пласман на Светското првенство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија2 часа

Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија3 часа

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија4 часа

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Свет4 часа

(Видео) Песочна бура го парализира Блискиот Исток

Во делови од Блискиот Исток, на жителите им е кажано да останат во своите домови, додека летовите се откажани поради...

Европа4 часа

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа6 часа

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа6 часа

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија6 часа

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија18 часа

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија18 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет19 часа

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија23 часа

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ1 ден

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа1 ден

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија1 ден

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа1 ден

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа1 ден

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет1 ден

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...