Контакт

Спорт

Брозовиќ возел пијан и поминал на црвено, казна од полиција, но и од Интер

Објавено пред

Играчот од среден ред на Интер, Хрватот Марсело Брозовиќ остана без возачка дозвола и без џипот вреден 300.000 евра откако во Милано поминал на црвено.

Полицајците виделе што направил фудбалерот, го запреле, а тогаш установиле дека прекршокот го направил во алкохолизирана состојба, со 0.6 промили алкохол во крвта.

Возачката дозвола му е одземена на 6 месеци, а привремено останал и без автомобилот со кој го сторил прекршокот.
Брозовиќ добил казна и од неговиот клуб. Од Интер го казниле Хрватот со 100.000 евра, но постоеше и можност тренерот Антонио Конте да го исфрли од екипата на следниот меч. Сепак, се чини дека последниов дел од казната нема да се случи.

Брозовиќ во алкохолизирана состојба зад воланот бил фатен и во татковината, за Божиќ 2016 година. Тогаш му биле измерени 0.87 промили, а автомобилот го возел без возачка дозвола.

View this post on Instagram

💣

A post shared by Super]Kralj[tata]BroZ (@marcelo_brozovic) on Nov 10, 2019 at 5:11am PST©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барселона „десеткувана“ пред мечот на сезоната

Објавено пред

Тренерот на Барселона, Кике Сетиен има големи проблеми со составот пред вечерашниот дуел ос осминафиналето во ЛШ против Наполи, на „Ноу Камп“. Шпанските медиуми јавуваат дека Каталонците ќе бидат ослабени со неиграњето на десетина фудбалери.

Последниот од играчите кои нема да играат на реваншот е Дембеле кој цела сезона се мачи со повреди.

Најголемиот удар за Каталонците е секако неиграњето на Серхио Бускетс, Самуел Умтити и Артуро Видал.

Сепак, позитивно е што на теренот се враќаат Антоан Гризман и Клемент Ленгле.

За мечот против Наполи конкурираат дури 8 јуниори, меѓу кои најпознати се Рики Пуи и Ансу Фати.

Од друга страна, Џенаро Гатузо има неколку неизвесни фудбалери – Манолас, Максимовиќ и Инсиње.

Првиот дуел од осминафиналето во Неапол, пред пандемијата на коронавирусот заврши 1-1, а реваншот е вечерва од 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најдобрата сцена по синоќешниот дуел на „Итихад“, легендите сами на терен

Објавено пред

Манчестер Сити е во четвртфинале, Реал се враќа во Мадрид со празни раце по синоќешниот нивни дуел на „Итихад“.

По мечот, камерите на празниот стадион забележаа топ сцена, тренерите на двете екипи, легендите Зинедин Зидан и Пеп Гвардиола покрај теренот, во опуштен неколкуминутен разговор.

Двајцата тренери заедно имаат освоени 5 титули во ЛШ, ривали на теренот, но нивното пријателство е бесценето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо утеха за елиминација на Јуве бара во рекордот – 37 гола сезонава

Објавено пред

Јувентус ги заврши европските натпревари сезона, Лион не дозволи Роналдо и дружината да влезат меѓу осумте најдобри во оваа чудна, корона – сезона во ЛШ.

Сепак, утеха на Португалецот може да му биде што стана играч со најмногу голови во една сезона во историјата на „Старата дама“.

Вечерва Роналдо ги постигна најпрво 36-тиот, а подоцна и 37-миот гол оваа сезона, со што го собори 95-годишниот рекорд на Ференц Хизрез.

Од овие 37 гола, ЦР7 14 ги постигнати од белата точка. Зад неговото име оваа сезона стојат запишани и 7 асистенции.

Лани, во првата негова сезона во „црно-белиот“ дрес имаше учинок од 28 гола и 11 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија45 минути

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет13 часа

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет14 часа

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет14 часа

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет16 часа

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Топ17 часа

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија19 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет19 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет21 час

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија21 час

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија21 час

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија22 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет22 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет23 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет23 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет1 ден

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет1 ден

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет1 ден

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион2 дена

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Досие