Контакт

Спорт

Федерер имал успешна операција, ќе го пропушти Лејвер-купот

Објавено пред

Роџер Федерер, 20-кратниот гренд слем шампион, потврди дека ќе го пропушти Лејвер-купот во Бостон откако беше на успешна операција на коленото.

Швајцарскиот ветеран се бори со повредите последните две години и во август беше на нова операција на коленото за повредата што ја доби при настапот на Вимблдон, но најави дека не ја завршува кариерата и дека ќе се врати на АТП-турнејата во 2022.

Тој сигурно нема да игра во Лејвер-купот, турнир на кој тој е делумен организатор и во кој игра Европа против остатокот од светот.

„Навистина сум разочаран и ќе ми недостигаат момците, тимскиот дух и фановите. Беше прекрасно во Женева, Прага и во Чикаго и ќе ги гледам мечевите на телевизија“, вели 40-годишниот Федерер.

Следното издание на Лејвер-купот ќе се одржи во Лондон во „О2 арената“ и Федерер најави дека ќе биде таму.

Спорт

Лошото прво полувреме му пресуди на Пелистер против Ним

Објавено пред

Еурофарм Пелистер имаше катастрофално прво полувреме во кое постигна само шест гола пред домашната публика, за на крајот да загуби со 21:26 (6:15) од францускиот Ним во првиот меч од Европската лига на ЕХФ.

Стипе Мандалиниќ беше најефикасен за Пелистер со 7 гола, додека Елмир Граѓан додаде 5, додека за Ним, кои се сметаат за еден од фаворитите во групата Д во Европската лига, Мохамед Хишам Санад заврши со 7 гола.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-22631-37701”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Сити го здроби Бриж, Спортинг со голема победа во Истанбул

Објавено пред

Манчестер сити без мака со 1:5 славеше на гостувањето во Белгија кај Клуб Бриж за барем привремено да се искачи на првото место во групата А во Лигата на шампионите, а Спортинг го остави Бешикташ на нула поени кога на гостувањето во Истанбул победи со 4:1.

Тимот на Пеп Гвардиола беше доминантен на гостувањето во Белгија иако им беше потребен половина час за првиот гол кога Фил Фоден имаше фантастична асистенција до Жоао Кансело во 30. минута за прв гол. Ријад Марез во 43. минута од мечот од пенал зголеми на 0:2 пред во второто полувреме првин Кајл Вокер да постигне убав гол во 53. минута по асистенција на Де Брујне пред 19-годишниот Кол Палмер да го постигне својот прв гол во Лигата на шампионите во 67. минута од мечот. Најдобриот напаѓач на Бриж, Ханс Ванакен, во 81. минута го постигна утешителниот гол за домаќините пред Ријад Марез да стави точка на натпреварот во 87. минута.

На „Водафон парк“ во Истанбул, пак, Уругваецот Себастијан Коатес во 15. минута го донесе Спортинг во водство, Бешикташ врати преку Кајл Ларин во 24. минута, но гостите до крајот на полувремето вратија со два гола – прво Коатес само три минути подоцна го врати водството пред Пабло Сарабија од пенал во 44. минута да зголеми на 1:3. Паулињо во 89. минута ја потврди катастрофата на Бешикташ.

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ

ГРУПА А

Клуб Бриж – Манчестер сити 1:4

Пари Сен-Жермен – РБ Лајпциг 21 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1462-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ц

Бешикташ – Спортинг Лисабон 1:4

Ајакс – Борусија Дортмунд 21 ч

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1464-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore
Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер вели дека погрешно го разбрале за Рашфорд

Објавено пред

Оле Гунар Солскјер мораше да ја дообјасни својот коментар до Маркус Рашфорд за „фудбалот да му биде приоритет“ седејќи покрај англискиот напаѓач на прес-конференција пред мечот од Лигата на шампионите.

Рашфорд даде гол во својот прв меч оваа сезона кога влезе 25 минути при 4:2 поразот од Лестер, но во англиските медиуми главна тема беше коментарот на Солскјер дека Рашфорд, покрај своите кампањи за борба против детската сиромаштија, мора да се фокусира и на фудбалот.

Сега тој вели дека медиумите намерно направиле голема работа од еден мал коментар.

„Првин да го тргнеме слонот од собата. Сите се гордееме за тоа што го направи Маркус. Вие направивте наслови од еден мал коментар и не сакав фокусот да биде на тоа“, вели Солскјер.

Солскјер: Дојде време Рашфорд да се фокусира на фудбалот

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија5 часа

Регистрирани нови 472 случаја на коронавирус, починаа 8 лица

Денес се регистрирани 472 нови лабораториски позитивни случаја на коронавирус, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19 од...

Македонија5 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија7 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија8 часа

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија9 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија9 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија10 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија11 час

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија12 часа

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија12 часа

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа15 часа

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион15 часа

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет15 часа

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија1 ден

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија1 ден

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија1 ден

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија1 ден

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија1 ден

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија1 ден

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Досие