Контакт

Спорт

Гејџи: Ќе се обидам на Хабиб да му ја скршам фацата

Објавено пред

Наредниот викенд, на УФЦ 254, ќе се случи долго очекуваната борба помеѓу Хабиб Нурмагомедов и предизвикувачот Џастин Гејџи.

„Влогот е голем. Оваа борба може да ми го смени животот. Да излезам и да победам: Тоа целосно го менува животот. Подготвен сум и можете да се обложите дека нема да испаднам пи..а“, рекол Гејџи во најава на борбата.

„Ќе излезам во рингот и ќе се обидам да му ја искршам фацата, ви ветувам дека ќе го направам тоа! Во моментов е многу тешко да се победи овој човек. Особено тоа важи откако почина неговиот татко, за луѓе какви што сме ние тоа е голема мотивација. Ќе биде максимално мотивиран, но јас верувам во себе, верувам дека можам да го победам“, заклучил предизвикувачот Гејџи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Балотели ќе игра во Серија Б

Објавено пред

Контроверзниот Марио Балотели сепак нема да ја продолжи кариерата во Бразил, тој како што тврди новинарот Џанлука Ди Марцио, ќе потпишр договор со Монца.

Монца е клуб чии соптвеник е поранешниот газда на Милан и поранешен премиер на Италија, Силвио Берлускони. Оваа сезона, Монца во Серија Б влезе со големи амбиции, пласман во елитната италијанска лига.

Ди Марцио објави дека Балотели, во текот на утрешниот ден, треба да ги мине лакрските прегледи, а потоа и да го потпише договорот.

Инаку, Балотели, изминатите две недели се поврзуваше со трансфер во бразилскиот великан Васко де Гама.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија победи во Велес

Објавено пред

Фудбалерите на Шкендија, во привот натпревар од 15.коло, забележаа гостинска победа од 2:0 над Борец.

Стрелци на головите за лидерот на табелата беа Ибраими од пенал во 25. и Дориев во 84.минута.

Борец не ги искористи своите шанси и периодите на добрата игра за да остане непоразен. Од таборот на домашниот тим имаат и промедби на судењето.

Шкендија на врвот има 33 поени, пет повеќе од Шкупи, додека Борец на четвртото место има 22 бода.

Останатите од 15.коло се играат утре од 13 часот: Вардар – Работнички, Пелистер – Шкупи, Струга ТЛ – Академија Пандев, Ренова – Силекс, Беласица – Македонија ЃП.

Фото/facebook.com/fcshkendija

Прикажи повеќе...

Спорт

Артета: Тотенхем заслужено се први во лигата

Објавено пред

Менаџерот на фудбалерите на Арсенал, Микел Артета, во пресрет на утрешното дерби против Тотенхем, истакнал дека противникот заслужено го држи првото место на табелата, во Премиер лигата.

Арсенал, од 14 место на табелата, ќе влезе во дербиот на северен Лондон, кое утре ќе се одигра на стадионот на Тотенхем.

„Тотенхем се први бидејќи го заслужија тоа. подобро се пласирани од нас, бидејќи постигнуваа добри резултати. Мораме тоа да го прифатиме. Сепак наша це е да ги освоиме бодовите и да ја намалиме разликата во однос на нив“, рекол Артета.

Дербито ќе го следат 2.000 навивачи, фанови на Тотенхем.

„Секако дека е подобро да се игра пред публика, без оглед на тоа колку глеачи ќе има. Не сметам дека тоа ќе биде некоја предност за Тотенхем. Навивачи ќе има и на нашиот стадион наредната недела“.

Дербито на северен Лондон утре ќе започне во 17.30 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Регистрирани 984 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11,...

Македонија2 часа

Маж од Дебар е нова жртва на измамниците со купопродажба на автомобили

Во последно време зачестени се кривичните дела – измами при купопродажба на патнички моторни возила. Четириесет и двегодишен маж од...

Македонија2 часа

Заев: Нема дилми во употребата на придавката „македонски“

Придавката „македонски“ е употреблива насекаде низ светот. Таа е идентитетска, и нема дилеми во нејзината употреба. Ова го изјави премиерот...

Македонија3 часа

Вкупно во Македонија се хоспитализирани 1.326 пациенти со коронавирус

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија4 часа

Се поставува модуларната болница во Гевгелија

Денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на објектите ќе започне во...

Топ4 часа

Две лица повредени во сообраќајна несреќа на Партизанска

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа помеѓу две возила што се случи на булеварот Партизански одреди, во близина на...

Македонија7 часа

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип. „Имајќи предвид...

Свет8 часа

Русија почна со вакцинирање на населението против коронавирус

Од утрово почна вакцинацијата против коронавирус во Москва со вакцината „Спутник 5“, со што Русија стана првата земја која го...

Македонија9 часа

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува едната страна да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија9 часа

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија10 часа

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија1 ден

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија1 ден

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија1 ден

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија1 ден

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа1 ден

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија1 ден

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија1 ден

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Досие