Контакт

Спорт

Младиот тренер добива примамлива понуда – клупата на Тотенхем

Објавено пред

Младиот 38-годишен фудбалски тренер, Един Терзиќ, би можел ова лето да седне на клупата на премиерлигашот Тотенхем, пишуваат германските и англиските медиуми.

Терзиќ, кој сезоната ја почна како помошник на тренерот Фавр во Борусија Дортмунд, во текот на сезоната доби можност да ги предводи „милионерите“. Шансата ја искористи – со Борусија избори пласман во ЛШ идната сезона, а го освои и Купот на Германија.

Сега се шпекулира дека тој може да ја наследи функцијата на Жозе Мурињо кај лондонскиот тим.

Инаку, Терзиќ кариерата како тренер ја почна како асистент на Славен Билиќ, има искуство во Англија бидејќи работеше во Вест Хем.

Освен во Тотенхем, неговото име се споменува и како тренер на Њукасл, односно Кристал Палас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Марсело останува во Реал

Објавено пред

Марсело и наредната сезона ќе го носи дресот на Реал Мадрид, објави „Марка“. Во текстот со наслов „Не мрда никаде“, се наведува дека Бразилецот изразил желба да остане во клубот до истекот на договорот, кој истекува во јуни 2022 година.

Марселона, минатата сезона, кај Зинедин Зидан го загуби местото во стартната постава. На позицијата лев бек, најмногу натпревари одигра Ферлан Менди, се очекува францускиот бек да биде прв избор и на новиот тренер Карло Анчелоти.

Марсело има годишна плата од 10 милиони евра. Оваа сума, бидејќи се работи за играч кој има 34 години, на Мрсело не може да му ја понуди ниту еден друг клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Швеѓани ќе и судат на Македонија против Австрија

Објавено пред

Андрес Екберг од Шведска ќе биде главен судија на натпреварот Македонија-Австрија на Европското првенство. Македонија, на големите натпреварувања, ќе дебитира во недела од 18 часот, на стадионот во Букурешт.

Екберг го носи знакот на ФИФА од 2013 година, во кариерата ја деле правдата на 72 меѓународни натпревари.

На Екберг ќе му помагаат сонародниците Мехмет Кулум и Штефан Халберг, а четврти судија ќе биде Сергеј Карашев од Русија. Главен во ВАР-собата ќе биде Германецот Бастијан Данкерт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Започнува ЕУРО 2020

Објавено пред

Долгоочекуваното Европско првенство во фудбал ќе започне вечерва, во Рим, со натпреварот помеѓу Тирција и Италија. Борбата за континенталната титула, која ја брани Португалија, оради пандемијата на коронавирусот беше одложена за една година. ЕУРО 2020 ќе се игра во контролирани услови, со делумно исполнети трибини во 11 европски градови.

Покрај во Рим, натпревари на ЕП ќе се играат во Амстердам, Глазгов, Лондон, Букурешт, Баку, Будимпешта, Минхен, Санкт Петербург, Севилја и Лондон. На Вембли, во Лондон ќе се одигра завршницата, полу-финалните натпревари и финалето на 11.јули.

Македонија прв пат во својата историја ќе биде учесник на едно ЕП. Покрај Македонија, дебитант на европските првенства е и Финска.

А група: Италија, Турција, Швајцарија, Велс
Б група: Белгија, Данска, Финска, Русија
Ц група: Холандија, Украина, Австрија, Македонија
Д група: Хрватска, Шкотска, Чешка, Англија
Е група: Шведска, Шпанија, Полска, Словачка
Ф група: Франција, Португалија, Германија, Унгарија

Најголеми шанси за титулата, сопред букмејкерите, има репрезентацијата на Франција. Французите се актуелни шампиони, за ЕП ќе бидат посилни за Карим Бензема кој по шест години се врати во националниот тим.

Зад Французите се Англичаните, најмногу порадфи фактото дека завршницата се игра во Лондон. Потоа следуваат Португалија, Германија, Белгија, Италија и актуелните светски вице-шампиони, Хрватите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија16 минути

Тим на македонската полиција ќе се грижи за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое за прв пат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството...

Македонија1 час

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија2 часа

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија2 часа

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ4 часа

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет4 часа

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет5 часа

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија5 часа

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија6 часа

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Македонија6 часа

Макрон: Лично сум вклучен да се најде решение со Бугарија

Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, време е да се конкретизира без да се губи...

Спорт17 часа

Пандев: Знаеме дека сите навивачи живеат со нас!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во интервју за МТВ пред стартот на Европското првенство, вели дека сите во...

Свет20 часа

Затворска казна за Французинот што му удри шлаканица на Макрон

Судот во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон на...

Македонија23 часа

Нови 18 заболени и еден починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 8,...

Регион1 ден

Европската комисија: Западен Балкан да се стрпи за слободно патување во ЕУ

Европската комисија го поздравува напредокот на земјите од Западен Балкан во однос на епидемиолошката состојба и вакцинацијата, но вели дека...

Македонија1 ден

РТС: Бајден со лидерите на ЕУ ќе разговара и за интеграциите на Македонија и Албанија

Западен Балкан ќе биде една од темите на средбата на американскиот претседател, Џо Бајден, со лидерите на ЕУ следната недела...

Македонија1 ден

Русија протера македонски дипломат од Москва

Русија прогласи дипломат од македонската амбасада во Москва за персона нон грата, во знак на одговор поради протерувањето на рускиот...

Македонија1 ден

Нема место за дивоградбите во Охридскиот Регион, порача евроамбасадорот Гир

Амбасадорот на ЕУ во земјата, Дејвид Гир, порача дека нема место за дивоградбите на крајбрежјето на Охридското Езеро и треба...

Македонија1 ден

Охрид му ја врати на српското собрание оградата од вила „Билјана“

Oградата од вилата „Билјана“ во Охрид денеска му е вратена на српското собрание, по повеќе од шест децении. На примопредавањето...

Топ1 ден

Еден возач осомничен дека ја предизвикал сообраќајката на „Првомајска“ во која загинаа две лица, престигнувал на полна линија

Судот му определи мерки на претпазливост на еден од возачите учесници во тешката сообраќајка што се случи завчера на булеварот...

Досие