Контакт

Спорт

Рамос го израмни рекордот на Буфон, сега го напаѓа светскиот рекорд

Објавено пред

Пет минути пред крајот на синоќешниот пријателски натпревар помеѓу Хомандија и Шпанија (1:1), Серхио Рамос уште еднаш го запиша своето име во историските книги. Рамос го запиша 176 настап за „црвената фурија“ и на вечната листа се израмни со уште една фудбалска легенда, Џанлуиџи Буфон.

Серхио Рамос и Буфон сега се Европејци со најмногу настапи за своите национални тимови.

Капитенот на Реал и Шпанија, за националниот тим дебитираше пред 15 години.

До светскиот рекорд од 184 натпревари, на Ахмед Хасан од Египе, го делат уште осум натпревари.

Рамос не е единствениот во светскиот фудбал кој го лови рекордот на Хасан. Репрезентативецот на Оман, Ахмед Мубарак има одиграно 179 натпревари за националниот тим, еден повеќе од Бадер Ал-Мутава од Кувајт.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кампацо и официјално стана играч на Денвер Нагетс

Објавено пред

Аргентинскиот кошаркар Факундо Кампацо официјално стана играч на Денвер Нагетс. Капмацо, во Денвер пристигна од Реал Мадрид. Со „кралскиот клуб“ тој два пати ја освоил Евролигата.

Кампацо, се појави на драфтот во НБА лигата во 2013 година, но тогаш не беше избран од ниту еден клуб. Една година подоцна тој стана член на Реал.

Во изминатите пет сезони одиграл 270 натпревари за Реал, на кои во просек бележел 8,6 поени, 4,5 асистенции и 2,2 скока.

За Аргентина одиграл 63 натпревари. Најголем успех со репрезентацијата му е освојувањето на второто место на СП во 2019 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон позитивен на коронавирусот

Објавено пред

Седумкратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, нема да вози на трката за Големата награда на Сахир. Британецот бил позитивен на вирусот Ковид-19. Се очекува неговиот тим Мерцедес, во најкус рок да објави кој ќе вози на патеката во Бахреин.

Хамилтон во неделата победи на трката за Големата награда на Бахреин. Поради коронавирусот, незивесен е неговиот настап и на последната трка во сезоната, Големата награда на Абу Даби.

Британецот ја обезбеди титулата за оваа сезона, тој има 131 поен повеќе од тимскиот колега Валтери Ботас.

Луис Хамилтон е третиот возач од почетокот на сезоната кој е заразен со коронавирусот, претходно заразени со вирусот беа Серхио Перез и Ленс Строл од Рејсинг Поинт. Перез поради вирусот не возеше во Силверстон, а Строл во Германија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Балотели има нов клуб?

Објавено пред

„Лошото момче“ на светскиот фудбал, Марио Балотели, се наоѓа пред трансфер во Васко де Гама. Балотели, од ре-стартот на сезоната нема клуб, откако го раскина договорот со Бреша.

„Овде тој би бил пречекан како да е Марадона“, рекол спортскиот директор на Васко де Гама, Фабио Кордела.

Тој дополнил дека, по Реал Мадрид, Васко де Гама е најтрофејниот клуб во светот и дека сите во клубот би сакале Балотели да игра за нив.

Бразилскиот клуб се уште не може да потпише договор со Балотели, поради што се договараат тој да остане слободен играч и со нив да потпише на 15.декември.

„Засега не можеме да го официјализираме трансферот, но преговараме, разменуваме мејлови. Се имаме договорено, останаа уште некои формалности. Се надевам дека до 15.декември ќе потпишем. На Васко му е потребен играч каков што е Балотели, а на Марио му е потребен клуб каков што е Васко де Гама“, заклучил Кордело.

Марио Балотели е поранешен играч на Интер, Манчестер сити, Ливерпул, Милан, Ница, Олимпик Марсеј и Бреша.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион1 час

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Свет3 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет3 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет3 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет3 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет4 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија4 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија12 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет14 часа

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Регион16 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија16 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет17 часа

Се самоуби телохранителот на Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши...

Свет18 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија22 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија22 часа

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа23 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија23 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија23 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија23 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Досие