Контакт

Спорт

Рома го победи шампионот, Интер победи во Бергамо, Имобиле го израмни рекордот на Игуаин

Објавено пред

Интер го освои второто место во Серија А. Во директен дуел за втората позиција фудбалерите на тренерот Антонио Конте, во Бергамо, ја победија Аталанта со 2:0. Интер победи со головите на Дамброзио и Ешли Јанг во првите 20 минути од натпреварот.

Во последното коло шампионот Јувентус, комбиниран тим, од Рома од забележа првиот пораз на домашен терен сезонава. Фудбалерите од Рим, со пресврт, победија со 3:1. Игуаин го постигна првиот гол на натпреварот, а потоа Рома одговори со три гола. Израмни Калиниќ, а серијата ја затвори Пероти со два гола.Наполи, во чии редови Елиф Елмас играше од 84 минута, го победи Лацио со 3:1. Фабијан Руиз го постигна првиот гол, а потоа израмни Чиро Имобиле. Напаѓачот на Лацио го постигна 36 гол и го израмни рекордот на Игуаин. Во второто полувреме Инсиње постигна гол од пенал во 54 минута, а во 93 минута конечниот резултат го постави Политано.

Милан славеше во дуелот со Каљари 3:0. Клаван го погоди својот гол во 11 минута, во 44 Ибрахимовиќ не реализираше пенал, но се исправи во 55 минута, а две минути подоцна Кастиљехо го постигна третиот гол.

Јувентус е шампион со 83 бода, еден повеќе од Интер, Аталанта и Лацио завршија со по 78 бода, Рома е на петтото место со 70, а четири бода помалку има Милан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Марк Спиц на 70 години го исполни предизвикот на Ледецки!

Објавено пред

Марк Спиц, легендарниот освојувач на седум златни медали на Олимпијадата во Минхен во 1972 година со своите 70 години го исполни предизвикот на американската пливачка Кејти Ледецки за пливање со чаша на главата.

Ледецки успеа да исплива цел базен со чаша млеко на главата, која потоа ја испи, а овој предизвик веднаш го прифатија голем број на пливачки легенди, како Австралијката Сузи О’Нил и Американецот Мат Гриверс.

Спиц, чиј рекорд од Минхен траеше до 2008 година кога Мајкл Фелпс освои осум злата, во својот домашен базен направи 10 удари со совршен баланс со чаша вода на главата.

 

View this post on Instagram

 

@katieledecky how’d I do…still got it?! #gotmilk #gotmilkchallenge

A post shared by Mark Spitz (@markspitzusa) on Aug 8, 2020 at 5:18pm PDT

Олимписки подвиг – Ледецки исплива цел базен со чаша млеко на главата!

Прикажи повеќе...

Спорт

Украински фудбалер мораше на „шиење“ на пенисот по удар со колено

Објавено пред

Украинскиот фудбалер на белгискиот Гент, Игор Пластун доби екстремно незгодна повреда, откако мораа да му го „шијат“ пенисот откако доби повреда по удар со колено од сопствен соиграч.

Дефанзивецот на Гент се судри со сопствениот голман Томас Камински во текот на мечот со Синт Труиден, а уште полошо по овој судир, топката стигна кај напаѓачот на ривалите, Факундо Колидио кој ја смести топката во мрежата за 2:1 победа на Синт Труиден.

29-годишниот Пластун, кој дојде во Гент од Лудогорец во 2018 за 500.000 евра, иронично претходно го постигна голот за неговиот тим.

Тој веднаш доби помош од медицинкиот тим на Гент, кои веднаш интервенираа покрај теренот, и признаа дека е среќа што не му била потребна пластична операција.

Повредата се случува на 1:50 од видеото.Прикажи повеќе...

Спорт

Врсаљко и Кореа се позитивни, другите фудбалери на Атлетико ќе патуваат

Објавено пред

Атлетико Мадрид потврдија дека нивните играчи од првиот тим, Анхел Кореа и Шиме Врсаљко се позитивни на корона вирус, но дека тестирањето покажале дека другите членови на тимот се негативни и ќе патуваат во Лисабон за завршницата на Лигата на шампионите.

Како резултат на овие позитивни резултати, биле направени тестови на целиот прв тим на Атлетико, но и на членовите кои требале да патуваат во Португалија и тие кои биле во близок контакт со фудбалерите.

„Првиот тим и членовите на тренерскиот тим беа на нови тестови во неделата, и нивните резултати се негативни“, објави клубот.

Според протоколот на УЕФА, доколку клубот има 13 достапни фудбалери од А-листата, мечот ќе се оддржи, што значи дека дуелот со РБ Лајпциг во четврток останува на програмата. Атле потврдија дека 21 членови на тимот, вклучувајќи ги фудбалерите од академијата на клубот, Алекс Дос Сантос, Ману Санчез, Рикелме и Тони Моја ќе патуваат во Португалија.

Двајцата позитивни на КОВИД-19 од Атлетико Мадрид се фудбалери!

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Падна либанската влада

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан. „Целата влада си поднесе оставка“, рече Хасан. Либанската влада падна...

Свет26 минути

(Видео) 13 лица повредени во пожар на бензинска пумпа во Русија

13 лица се повредени во пожар на бензинска пумпа во рускиот град Волгоград, јави АПА повикувајќи се на ТАСС. Според...

Свет2 часа

Бројот на заразени од коронавирус надмина 20 милиони

Бројот на луѓе што се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата...

Македонија4 часа

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван кому му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјата...

Македонија4 часа

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија5 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет7 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија7 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет8 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион9 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија9 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Во Пехчево, досега...

Свет20 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија20 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија21 час

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион24 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија1 ден

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет1 ден

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион1 ден

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Досие