Контакт

Спорт

Тандемот Лу-Ла го искачи Интер на врвот во Серија А

Објавено пред

Интер го искористија киксот на Милан притви Специја и со победата над Лацио од 3:1, се искачија на челната позиција во Серија А. Херојот на Интер е Ромалу Лукаку кој постигна два гола и асистираше за третиот гол на Интер. Интер со бод предност ќе го чека градското дерби со Милан наредниот викенд.

Интер, одигра тактички беспрекорно. Им ја оставија топката на противничките играчи, а своите шанси и бараа во контра-нападите. Три такви им донесоа три гола.

Првиот гол го постигна Лукаку од пенал во 22.минута. На пеналот му претходеше фаулот што го направи Хут врз Лаутаро Мартинез.

Во финишот на првиот дел, снаодливиот Лукаку повторно го совлада Реина. ВАР потоа го потврди 16.гол на Белгиецот во сезоната. Лукаку на листата на најдобрите стрелци се израмни со Кристијано Роналдо.

Лацио продолжи со својата игра и во вториот дел, ја плетеа мрежата околу голот на Хандановиќ, без конкретни закани. Во 61.минута, по еден слободен удар, со многу среќа погоди Ескаланте.

Само три минути подоцна, Лауатро го постави конечниот резултат. Пеколна контра изведе Лукаку, претрча 50 метри, а потоа му асистираше на партнерот од нападот, кој лесно ја спроведе топката во не бранетата мрежа.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Почина легендарниот фудбалер и тренер Златко Крањчар

Објавено пред

Легендарниот хрватски фудбалер и тренер, Златко Цицо Крањчар, починал утрово на 65.годишна возраст, објави „Вечерњи лист“. Крањчар, починал по кратка и тешка болест во Клиночк-болничкиот центар Меркур.

Крањчар како фудбалер, во периодот од 1973 до 1991 година, настапувал за Динамо Загреб, Рапид Виена и Сенкт Полтен. За овие три тима одиграл 582 натпревари, постигнал 257 гола. Во сезоната 1981/82, со Динамо стана шампион на Југославија.

За репрезентацијата на поранешна Југославија одиграл 11 натпревари, на кои постигнал три гола, додека за Хрватска одиграл два натпревари и постигнал еден гол.

По завршувањето на фудбалската, ја започнал тренерската кариера, водел 20 клубови и репрезентации, вклучувајќи ги Динамо, Ријека и НК Загреб, со овој тим во 2002 година стана шампион на Хрватска. Бил селектор на Црна Гора и и У-23 селекцијата на Иран.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ го стигна Федерер – 310 недели е на чело на АТП-листата

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ја почна 310. недела на челната позиција на АТП-листата. Српскиот тенисер го израмни рекордот на Роџер Федерер, а од наредниот понеделник тој ќе стане апсолутен рекордер.

Новак Ѓоковиќ првпат во кариерата стана светски број 1 на 4 јули 2011 година. Потоа уште четири пати се враќаше на првото место. Шестпати во кариерата годината ја завршувал на првото место, овој рекорд го дели со својот идол Пит Сампрас.

Како светски број 1, Ѓоковиќ има скор од 387 победи и 53 порази вклучувајќи 117 победи и 30 порази против ривалите од топ-10.

На првата позиција Ѓоковиќ има 12.030 поени, на второто место е Рафаел Надал со 9.850.

Во топ-10 се Данил Медведев, Доминик Тим, Роџер Федерер, Стефанос Циципас, Александар Зверев, Андреј Рубљов, Диего Шварцман и Матео Беретини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дебакл на Вориорс во ЛА, Јанис ги среди Клиперси

Објавено пред

ЛА Лејкерс ставија крај на серијата од четири порази со убедливиот триумф над Голден стејт Вориорс 117:91. Милвоки во дербито ги победија ЛА Клиперс 105:100, а Бостон Слетикс во драматичен финиш ја извлекоа победата над Вашингтон Визардс 111:110.

Актуелните шампиони го декалсираа Голден стејт Вориорс и се вратија на второто место во Западната конференција. Лејкерси, на полувреме го решија прашањето околу победникот, а во третата четвртина имаа предност и од 35 поени.

Леброн Џејмс, на теренот мина само 24 минути, постигна 19 поени и беше најефикасен во својот тим. На спротивната страна се истакна Ерик паскал со 18 поени, Стеф Кари одигра лош натпревар, погоди пет од 13 обиди, постигна 16 поени.Бостон Селтикс со поените на Џејсон Тејтум постигнати на пет секунди до крајот на мечот, славеа над Вашингтон со 111:110. Тејтум со 31 поен ги предводеше Селтикс, на спортивната страна Бредли Бил застана на 46 поени. Ова е 11 натпревар, од почетокот на сезоната, на кој Бил постигнува најмалку 40 поени, а неговиот тим не успеа да победи.

Во дербито, Милвоки, предводени од Јанис Адетокумбо, славеа над ЛА Клиперс со 105:100. Јанис мечот го заврши со 36 поени, 14 скока и четири блокдаи. Грчкиот репрезентативец постигна 17 поени во последната четвртина.

Кај Клиперси се истакнаа Каваи Ленард со 25 и Серж Ибака со 15 поени, 12 од нив во третиот период кога Клиперси го анулираа двоцифрениот минус.

Резултати:

Сакраменто-Шарлот 126:127
Минесота-Феникс 99:118
Хјустон-Мемфис 84:133
Мајами-Атланта 109:99
Детроит-Њу Јорк 90:109

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека доколку сакале можеле да сокријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 час

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите ширум Германија од денес ги отвораат салоните денес по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање...

Свет2 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе започнат во средината на март во САД,...

Топ2 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет3 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија4 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет13 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион14 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија18 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија18 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија20 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ23 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 дена

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија2 дена

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија2 дена

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Досие