Контакт

Свет

Откриен нов сој на коронавирус

Објавено пред

Научниците се загрижени поради појавата на нова варијанта на коронавирус во јужна Франција.

Откритието дојде откако 12 пациенти во истиот регион беа позитивни, а нивните тестови покажаа „нетипична комбинација“.

Експертите се сомневаат дека случајот можеби дошол од Камерун, бидејќи првото заразено лице пристигнало од патување од таа земја. Тие рекоа дека идентификувале 46 мутации во оваа варијанта која го добила името Б.1.640.2.

Неговото присуство први го открија експерти на „IHU Mediterranee Infection“ во Марсеј. Претходно овој месец тие на својот Твитер објавија дека откриле нова варијанта кај пациенти со ковид.

Она што ја прави варијантата поопасна е нејзината способност да се репродуцира поради бројот на мутации што ги има во однос на оригиналниот вирус. Останува да видиме во која категорија ќе спаѓа оваа нова варијанта.

Франција објави 219.126 нови инфекции во саботата, со што стана шестата земја во светот што надмина вкупно 10 милиони регистрирани случаи на ковид.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Австриски медиуми: Од Балканот во земјата ни пристигнаа илјадници случаи на корона

Објавено пред

Австрија деновиве се соочува со рекорден број заразени со коронавирус. Бранот на омикрон варијантата, според некои австриски медиуми, е влошен поради илјадници случаи на увоз на коронавирусот од странство, главно од Балканот.

Во првата календарска недела од оваа година, по Божик и Нова Година, веќе имало експлозија на корона меѓу луѓето кои се враќале во Австрија: во споредба со претходната недела со 1.771 случај поврзани со патување, бројот се искачил на 4.917 во прата календарска недела од оваа година. Тоа е зголемување за речиси три пати.

Исто така, бројката останла висока и во втората календарска недела со 4.278 нови случаи.

Според официјалните податоци, најмногу случаи на заразени се увезени од Босна, односно 1.611 во првата недела од јануари и 822 во втората.

По неа следи Србија со 959 во првата недела и 540 во втората. На трето место е Унгарија со 748, односно 121 случај.

Следат повратниците од Турција (147 во првата недела, 403 заразени во втората), Романија (161 и 295) и Хрватска, од кои во првата недела се регистрирани 180 нови инфекции, но во втората недела од јануари имало голем скок на 579 случаи.

Австриската влада сака да го спречи увозот на инфекцијата со нови правила за примена на ковид сертификатите. Од 1 февруари, времетраењето на важноста на сертификатите за вакцинација во Австрија ќе се промени. Потврдата за прва серија на вакцинација – која се состои од две вакцини или закрепнување плус една вакцина – ќе важи само 180 дена.

Сертификатот за дополнителна вакцинација – добиен по три примени вакцини или опоравување плус две дози ќе важи 270 дена.

Австријците веќе во понеделникот воведоа правило дека без дополнителни тестирања во земјата можат да влезат оние кои примиле трета доза од вакцината, односно опоравени од ковид со две дози од вакцината. Останатите мора да направат ПЦР тест ако не сакаат да бидат ставени во карантин.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин ќе го запознае Џјинпинг со деталите од преговорите со НАТО

Објавено пред

Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џјинпинг, за време на претстојните разговори во Пекинг ќе посветат посебно внимание на руско-американскиот дијалог, гаранциите за безбедност и стратешка стабилност во Европа, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Верувам дека добар дел од разговорите ќе се искористи за размена на мислења за актуелни меѓународни прашања. Разговорите ќе опфатат приказна за стратешката стабилност во Европа, безбедносни гаранции што ги бара Русија, дијалог меѓу Русија и САД, како и Русија и НАТО, и приказна за регионални прашања. Агендата е огромна – изјавил Песков, пренесува ТАС С.

Путин беше во Кина неколку пати во изминатите 20 години, но поради пандемијата на корона вирусот, немаше реципрочни посети на лидерите на двете земји во последните две години.

Џјинпинг ќе присуствува на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пекинг на 4 февруари, каде што ќе се појави и рускиот претседател Владимир Путин.

Прикажи повеќе...

Свет

Рекорден број на заразени во Русија

Објавено пред

Во Русија се регистрирани 98.040 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е рекорден број осми ден по ред, додека сојот омикрон продолжува да се шири, соопшти денеска кризниот центар.

Во извештајот се наведува дека 673 лица починале од Ковид-19 во претходните 24 часа.

Вчера официјално имаше 88.816 заразени, а денешната бројка претставува голем скок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет3 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет4 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет4 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија18 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет20 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија21 час

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ2 дена

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија2 дена

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ2 дена

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија2 дена

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Досие