Контакт

Свет

Државата плаќа за неправедно апсење

Објавено пред

Над двесте илјади евра по човек, или по 25.000 евра

за секој поминат ден во притвор, плус затезна камата за последните две години,

побарале двајца прилепчани како надомест за нематеријална штета за осумте дена

неосновано задржување во притвор.

Министерството за правда преплавено со барања за

надомест на штета за незаконско лишување од слобода

Над двесте илјади евра по човек, или по 25.000 евра

за секој поминат ден во притвор, плус затезна камата за последните две години,

побарале двајца прилепчани како надомест за нематеријална штета за осумте дена

неосновано задржување во притвор. Поранешниот генерален директор на прилепскиот

Мермерен комбинат, Никола Стефков, и финансиската раководителка Лидија

Младеновиќ во пролетта 2000 година, само една недела по притворањето биле

пуштени на слобода и против нив била запрена истрагата за даночно затајување.

Оттогаш, па сў досега, значи цели пет години, трае нивната правна битка против

државата, во кои тие се обидуваат да добијат надомест за предизвиканите душевни

болки, страдање, како и повредата на угледот и честа. Со пресудата на

највисокиот судска инстанција, Врховниот суд, која е донесена на 26 ноември,

случајот со двајцата прилепчани конечно доби судски епилог

Гордана Дувњак

Над двесте илјади евра по човек, или по 25.000

евра за секој поминат ден во притвор, плус затезна камата за последните две

години, побарале двајца прилепчани како надомест за нематеријална штета за

осумте дена неосновано задржување во притвор. Поранешниот генерален директор на

прилепскиот Мермерен комбинат, Никола Стефков, и финансиската раководителкаиnbsp;

Лидија Младеновиќ во пролетта 2000 година, само една недела по притворањето

билеиnbsp; пуштени на слобода и против нив била запрена истрагата за даночно

затајување. Оттогаш, па сў досега, значи цели пет години, трае нивната правна

битка против државата, во кои тие се обидуваат да добијат надомест за

предизвиканите душевни болки, страдање, како ииnbsp; повредата на угледот и

честа.

Со пресудата на највисокиот судска инстанција,

Врховниот суд, која е донесенаиnbsp; на 26 ноември, случајот со двајцата

прилепчанииnbsp; конечно доби судски епилог. Државата, поточно Министерството

за правда е должно да им исплати по 200.000, односно 150.000; но не евра,

туку денари, бидејќи Врховниот суд проценил дека побараниот износ е енормно

висок. Претходно, и Апелациониот суд во Скопје ја преполовил првобитната сума

на четири милиони денари за Стефков, а 3 милиони денари за Милутиновиќ. Но,

врховните судии сметале дека второстепениот судиnbsp; направил погрешна процена

и оти претрпениот страв не може да биде посебна основа за утврдување надомест

на нематеријална штета.

Во образложението на тужбеното барање надомест,

двајцата невино притворени ги навеле околностите под кои биле лишени од

слобода, а особено условите во кои биле држени во истражен затвор.

Ексдиректорот Стефков на 14 април 2000 година бил на службено патување во

Скопје, кога пред наплатната рампа во Петровец било сопрено неговото возило од

службени лица на МВР, кои му ставиле лисици и го спровеле во СВР-Прилеп. Истиот

ден во канцеларијата на Милутиновиќ, како што се наведува во тужбата, насилно

влегле службени лица на МВР, кои со полициско возило ја однеле во полиција.

Тужителите сметаат дека поминатите 8 дена во притвор биле крајно недолични и

понижувачки, а дополнителен стрес за Милутиновиќ било и тоа што се наоѓала во

иста ќелија со женско лице притворено за дрога. Нивниот случај добил огромен

публицитет во медиумите, а во написите тие биле прикажани како криминалци, што

според нив, влијаело на целиот нивен натамошен живот, бидејќи им предизвикал

огромни проблеми, губење на работното место, како и големи непријатности за

семејствата.

Случајот со прилепските директори, за жал, не е

осамен.

Во Министерството за правда информираатиnbsp; дека

само по основа на неоправдано осудени лица, неосновано или незаконито

лишени од слобода, оваа година имаат добиено 63 барања. Во 2001 година тој број

изнесувал 49, во 2002 – 78,иnbsp; во 2003 биле поднесени 85 барања, а минатата

година била рекордна со 110 поднесоци за надомест на нематеријална штета.

Во ресорното министерствоиnbsp; нагласуваат дека до

лани предвидениот Буџет за оваа намена изнесувал само два милиона денари, што е

недоволно за надоместување на штетата на еден тужител, бидејќи има и такви кои

побаруваат и по пет милиони денари. Оваа година, износот во Буџетот за оваа

намена е зголемен на пет милиони денари, но иако вредноста е двојно зголемена,

средствата се недоволни.

"Министерството за правда не сака да прави

селективен пристап и доколку не се постигне спогодба со оштетната страна, тие

се упатуваат правдата да ја бараат пред надлежен суд", вели портпаролката

на Министерството за правда, Убавка Матовска. Таа нагласува дека стасуваат и

судски пресуди, но поради немање доволно средства доаѓа до присилна наплата од

сметката на Министерството, поради што се принудени да прават пренамени на

средства. Таму очекуваат дека до крајот на годинава ќе им бидат симнати од

сметка уште девет милиони денари.

Анализата на Министерството за правда покажала дека

постои голема неусогласеност во судската практика во поглед на пресудените

износи на средства. Во Основниот суд Скопје 1, најниско досудениот износ

изнесува 500.000 денари за 101 ден во притвор, а највисоко досудена сума

еиnbsp; 1.200.000 денари за 23 дена, што во првиот случај изнесува 4.950иnbsp;

денари за еден ден, а 52.173 денари во вториот случај. Во Гевгелија,

најнизокиnbsp; пресуден износ е 30.000 денари, а највисок 236.111 денари за

еден ден затвор. Во Струмица тој сооднос варира од 5.500иnbsp; до 58 139

денари, во Битола од 9.090 до 29.850; денари, во Основниот суд Скопје 2

најниско пресуден ден изнесува 598 денари, а најскапо платен ден е 12.121

денар.

Поради ваквите проблеми со неуедначената судска

практика, Министерството за правда веќе остварило контакти со првите луѓе на

Врховниот суд, како и со трите апелациони суда. Наедно, Министерството за

правда побарало од Министерството за финансии повторна корекција во буџетската

ставка за оваа намена.

Судиите се категорични дека е тешко да се

воспостави некаква судска практика, бидејќи, како што велат, секој предмет е

различен и треба да се разгледува од случај до случај. Но, не е ли време,

подобро да се направи процена пред некој да се упати во притвор, зашто која е

таа цена што може да надомести баремиnbsp; еден ден поминат зад решетки на

невин човек?©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Србија 416 нови случаи на коронавирус, двајца починати

Објавено пред

Во Србија се регистрирани вкупно 37.536 потврдени случаи на Ковид-19. Од последниот извештај, тестирани се примероци од 6.715 лица, од кои 416 се позитивни.

Во последните 24 часа починаа 2 лица, а вкупниот број на починати е 783.

Во моментов има 24 пациенти на апарати за дишење.

Досега во Србија за коронавирус се тестирани вкупно 1.263.246 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Лекарите во Јужна Кореја бараат да се прекине со вакцинацијата против грип поради смртта на 13 лица

Објавено пред

Здружението на лекари во Јужна Кореја ја повика владата итно да ја прекине вакцинацијата на милиони граѓани со вакцина против грип, бидејќи починале 13 лица што ја примиле вакцината.

Иницијативата за вакцинација против грип се појави затоа што експертите веруваа дека може да спречи компликации доколку се заболи од коронавирус. Затоа властите одлучија да подготват бесплатни дози за 19 милиони граѓани. Сепак, овој план најверојатно ќе биде запрен откако 13 лица починаа откако беа вакцинирани, вклучително и 17-годишен тинејџер, пренесува РТ.

Процесот на вакцинација претходно беше запрен три недели откако беше утврдено дека околу пет милиони дози, кои според протоколот мора да се чуваат во фрижидер, се чувале на собна температура сè додека не се транспортирале до медицинските установи. Вакцинацијата започна повторно на 13 октомври, но никој од починатите не ја примил „спорната вакцина“.

Директорот на Здружението на лекари, Чои Дае Зип, изјави дека кампањата за задолжителна вакцинација треба да се прекине додека не се провери дали сите вакцини се исправни.

Корејските власти, пак, тврдат дека нема докази дека смртта на пациентите на кој било начин е поврзана со вакцината против грип.

Министерот за здравство, Парк Ноунг-хо, призна дека луѓето се загрижени заради вакцината, но рече дека програмата ќе продолжи.

Прелиминарната истрага покажа дека шест смртни случаи во никој случај не биле поврзани со примањето на вакцината. Откако продолжи програмата за вакцинација, околу 8,3 милиони Корејци примија вакцина против грип, а пријавени се околу 350 случаи на несакани ефекти.

Прикажи повеќе...

Свет

Сноуден доби дозвола за неограничен престој во Русија

Објавено пред

Поранешниот разузнавач Едвард Сноуден доби отворена дозвола за престој во Русија, што значи дека неговиот престој повеќе не е ограничен.

Адвокатот Анатолиј Кучарнаје додаде дека засега Сноуден не размислува да поднесе барање за руско државјанство, пренесува агенцијата TАСС.

Дозволата за престој на Сноуден истече на 30 април, но поради пандемијата на коронавирусот, таа автоматски се продолжи до 15 јуни, а по завршувањето на карантинот, тој побара продолжување на истата.

Во 2013 година, Сноуден објави информации за методите за електронско набљудување што ги користеле американските разузнавачки служби, вклучително и нелегално прислушување разговори на странски лидери, по што тој побара азил во многу земји, вклучително и Русија, со цел да избегне прогон од страна на американските власти.

Една година подоцна доби дозвола за привремен престој во Русија и оттогаш е во таа земја.

Во САД, тој е обвинет за кршење на два члена од законот за шпионажа, а за секој може да добие по 10 години затвор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија3 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа3 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија6 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион6 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет7 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија7 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет7 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија8 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет21 час

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија24 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ1 ден

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија1 ден

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија1 ден

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 ден

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија1 ден

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион1 ден

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет1 ден

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Досие