Контакт

Свет

Обама му постави ултиматум на Гадафи

Објавено пред

Претседателот на САД, Барак Обама, денеска во Вашингтон побара од либискиот лидер, Моамер Гадафи, да ги запре сите напади врз цивилите, а ако не отстапи, САД ќе се приклучат кон воената операција против Гадафи.

Претседателот на САД, Барак Обама, денеска во Вашингтон побара од либискиот лидер, Моамер Гадафи, да ги запре сите напади врз цивилите,  а ако не отстапи, САД ќе се приклучат кон воената операција против Гадафи.Обама на новинарите во Белата куќа им кажал дека сепак САД нема да распореди копнени сили во Либија.Совет за безбедност на ОН ноќеска ја усвои резолуцијата која дозволува воена интервенција за да се спречат либиските сили да убиваат цивили.Нема простор за сомнеж во а намерите на Гадафи, тој веќе ги обелодени, изјавил Обама и додал.„Вчера, зборувајќи за Бенгази, град околу 700.000 жители, Гадафи се закани дека нема да има милост и сожалување, и тоа кон сопствените граѓани.Обама потсети дека САД и другите земји воведоа санкции кон Либија, ги замрзнаа средствата на Гадафи, неговото семејство и на соработниците и пратија хуманитарна помош на соседните земји за полесно да се изборат со бранот бегалци.„Моамер гадафи сега повторно може да бира“, рекол Обама, наведувајќи дека за условите што ги постави Советот за безбедност не може да се преговара.Обама додал дека Гадафи ќе сноси одговорност и последици „ако не се повлече“./крај/бе/бч

Европа

Фон дер Лајен: Предлогот за ковид-пасоши ќе биде претставен во март

Објавено пред

Европската комисија во март ќе претстави предлог за дигитални пасоши за вакцинација против Ковид-19, што може да биде еден од условите за слободно патување низ Европската Унија, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Што се однесува до тоа како може да изгледаат дигиталните „зелени“ пасоши, ќе размислиме. Ќе претставиме предлог-закон како би можел да изгледа”, рече Фон дер Лајен за време на видеоповик со германските конзервативни пратеници.

Лидерите на Европската Унија во петокот го поддржаа воведувањето дигитални сертификати за влез во земјите членки и отворањето на општеството по пандемијата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Десетици демонстранти повредени во судир со тајландската полиција

Објавено пред

Десетици демонстранти се повредени во насилните антивладини протести во Тајланд, објави Брза помош.

Полицијата потврди дека испукале гумени куршуми, првпат откако почнале протестите минатата година.

Судирите избија во неделата, а полицијата употреби солзавец и водени топови против демонстрантите кои маршираа кон воената база во Бангкок, барајќи од кралот Махе Вајиралонгкорн да престане да и издава директни наредби на армијата, објави „Ројтерс“.

Демонстрантите фрлале шишиња кон полициските барикади.

„Ние користевме гумени куршуми за прв пат. Беше потребно да се запре насилството”, изјави началникот на полицијата во Бангкок, Пакапонг Понгпетра.

Младинското политичко движење бара оставка од премиерот Прајут Чан-Оче и бара реформа на владата на монархијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Бандите од Балканот на големо се спремаат за забава по короната, тврдат австриските власти

Објавено пред

Директорот на сојузната Криминалистичка служба на Австрија предупредува дека организирани криминални банди од Балканот и Источна Европа веќе се подготвуваат за отворањето на границите.

Генералот Андреас Холцер, поранешен шеф на специјалната единица што се занимаваше со корупциската афера „Ибица“, во интервју за виенскиот дневен весник „Кронен цајтунг“ посочува дека фокусот на неговата работа ќе биде борбата против компјутерскиот криминал.

Тој најави двојно зголемување на службениците во специјализираното одделение што ќе се занимава со гонење на компјутерски криминал.

„Добрата истрага е уметност. Покрај вообичаените активности, како што се тајна истрага и набљудување, сакам да ја вклучам стручноста на науката и помошта на надворешни експерти од универзитетите”, нагласи Холцер.

Кога станува збор за моменталната безбедносна состојба во Австрија, тој вели дека пандемијата и добрата полициска работа го запреле криминалот против имотот.

„Сепак, организираните банди од Балканот и Источна Европа веќе се подготвуваат за отворање на границите и за ‘афтер корона забава’“, подвлече Холцер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека доколку сакале можеле да сокријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа52 минути

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите ширум Германија од денес ги отвораат салоните денес по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање...

Свет1 час

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе започнат во средината на март во САД,...

Топ2 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет3 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија4 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет13 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион14 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија17 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија18 часа

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија19 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ22 часа

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 дена

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Македонија2 дена

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија2 дена

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Досие