Контакт

Свет

Хемиското оружје во Либија?

Објавено пред

Додека последните седмици западните сили се подготвуваа да интервенираат во Либија, сателитите ги насочија на една гаража во пустинската локација јужно од Сирта, каде се наоѓа 10 тонi отров иперит, пишува Washington post

Доколку либискиот лидер одлучи да го употреби, може да убие голем број Либијци, се наведува во текстот, но и се констатираа дека американските научници не веруваат во таков напад.Некои поранешни либиски државници и европски лидери изразуваат загриженост дека непредвидливиот Гадафи може да го употреби тој гас за тероризирање на Бенгази. Таквите изјави ја натераа Организацијата за забрана на хемиското оружје која дејствува во рамките на ОН и која го надгледува либиското доброволно уништување на бојните отрови, да бара од Триполи гаранција за своите залихи да ги држи безбедно и да не ги користи. Споменатата локација внимателно се набљудува, а се подготвувале и воени планови за уништување на залихите, ако биде неопходно. До 15 март, Либија сама требаше да ги уништи залихите кои се наоѓаат 210 километри јужно од Сирта. Тој процес беше запрен поради проблем во системот за ладење во мобилната хемиска фабрика, сместена покрај гаражата каде се наоѓа  империтот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Вилер: Британскиот вид коронавирус наскоро ќе биде доминантен во Германија

Објавено пред

Директорот на германскиот институт „Роберт Кох“, Лотар Вилер, денес изјави дека многу позаразниот вид на коронавирус, кој за прв пат беше забележан во Велика Британија, наскоро може да стане доминантен вид во Германија, што ќе ја забави борбата против ширењето вирусот.

Тој рече дека со таканаречениот британски вид на коронавирус, Б117, во моментов се заразиле 40 отсто од заболенитете во Германија, и дека само пред четири недели, тој процент бил шест отсто, пренесува „Ројтерс“.

„Се предвидува дека Б117 наскоро ќе биде доминантна варијанта во Германија, а потоа ќе биде уште потешко да се држи вирусот под контрола, бидејќи е заразен и подеднакво опасен за сите возрасни групи“, рече Вилер.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан: Почнува последната фаза од борбата против пандемијата

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека последната фаза од војната против коронавирусот започнува со двонеделното заклучување на земјата, кое започнува во понеделник, на 8 март.

Тој за унгарското радио „Кошут“ ​​изјави дека владата нема друг избор откако експертите предупредуваат на катастрофални последици доколку не биде донесена ваква одлука, пренесува МТИ.

„Мораме да се затвориме сега, за да се отвориме до Велигден“, рече Орбан.

Прикажи повеќе...

Свет

Полицијата во Мјанмар уби уште еден демонстрант

Објавено пред

Полицијата во Мјанмар денес отвори оган врз демонстрантите во Мандалај и уби еден човек, а голем број луѓе повторно се собраа во Јангон, Патеин и другите градови во знак на протест поради државниот удар со кој војската ја презеде власта на 1 февруари, пренесува „Ројтерс“.

Неколку илјади луѓе мирно маршираа денес во Мандалај кога полицијата отвори оган за да ги разбие демонстрантите и еден човек беше застрелан во грло, потврдија сведоците за агенцијата.

„Мислам дека има околу 25 години, но сè уште чекаме потврда од членовите на семејството“, рече докторот кој ја прегледал жртвата.

Во Јангон полицијата истрела гумени куршуми и шок-бомби за да ги растера демонстрантите на кои им се придружија околу 100 лекари во бели мантили.

„Ројтерс“ известува дека високата комесарка за човекови права при ООН, Мишел Башелет, побарала од полицијата да престане со акцијата против мирните демонстранти и изјавила дека се уапсени повеќе од 1.700 лица, вклучувајќи 29 новинари.

Министерот за надворешни работи на Сингапур, Вивијан Балакришнан, употребата на оружје против демонстрантите во Мјанмар ја нарече национална срамота и побара од армијата да постигне мирно решение на кризата, наведува агенцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Засилени инспекции во Маврово: Голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот парк...

Топ34 минути

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „ По претходна...

Регион1 час

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа2 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет2 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирус

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија2 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион2 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет3 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа3 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет3 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет15 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија16 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет17 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет19 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија22 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија22 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија24 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион1 ден

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија1 ден

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија1 ден

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Досие