Контакт

Свет

Над 11 илјади заболени од новиот грип

Објавено пред

Епидемијата на новиот грип продолжува и веќе има регистрирани 11 илјади заболени во 41 држава во светот

Епидемијата на новиот грип продолжува и веќе има регистрирани 11 илјади заболени во 41 држава во светот.

Според најновите податоци на Светската здравствена организација (СЗО) само во изминатите 24 часа бројот на заболените се зголемил за илјада, на вкупно 11.034 луѓе.

Од последиците на грипот досега починале вкупно 85 луѓе во Мексико, САД и Канада.

Вниманието на СЗО сега е свртено кон Јапонија, каде се регистрирани 292 заболени.

Доколку биде потврдено автономно жариште на грипот во Јапонија СЗО ќе ја зголеми тревогата на највисокиот шести степен.

Вирусот се појави во март во Мексико, каде е најавено укинување на ограничувањата воведени минатиот месец, како затворање на училиштата, баровите, рестораните и кината во главниот град./крај/хи/мп©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Европските влади ја критикуваат Турција поради Аја Софија

Објавено пред

Министрите за надворешни работи на Европската Унија ја критикуваа Турција поради неколку причини, вклучително и дупчењето за гас во спорните медитерански води и промената на статусот на Аја Софија од музеј во џамија, пренесува „Екатимерини“.

На нивната прва средба лице в лице по повеќе месеци, министрите планираат да заземат поцврст став за Анкара, иако не се очекувааат итни мерки, пишува грчкиот весник.

„Кога ќе видам што се случува со Аја Софија, тоа е удар“, рече министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн.

Шефот за надворешни работи на ЕУ, Жозеф Борел минатата недела беше во Турција каде што разговараше и за споровите на Анкара со Грција и со Кипар за истражувањата во источниот медитерански регион.

Турција испрати бродови придружувани од воен брод да дупчат за гас во област над која Кипар тврди дека има ексклузивни права. Турската влада соопшти дека дејствува за да ги заштити своите интереси и оние на кипарските Турци во природните ресурси во областа.

Шведската министерка за надворешни работи, Ан Линде, рече дека активностите во Средоземното Море се причина за загриженост за блокот, посочи дека на редовната месечна средба ќе бидат разгледани и прашањата за човековите права и демократијата.

Борел рече дека односите не се „толку добри“ во моментот.

Прикажи повеќе...

Свет

Ќерка на полицаец од Тексас убиен во заседа нападната поради твит

Објавено пред

Ќерката на еден од двајцата полицајци убиени во заседа викендовво Меклен, Тексас, беше жестоко нападната на Твитер за објавување на хаштагот #bluelivesmatter како трогателно оддавање почит на својот починат татко, пренесува „Њујорк пост“.

Савана Чавез, ќерка на убиениот полицаец Исмаил Чавез (39), го објавила сега веќе избршаниот твит во саботата, истиот ден кога нејзиниот татко и неговиот колега од Мекален, Еделмиро Гарза (45), беа убиени на повик за домашно насилство.

„Зборовите не можат да ја опишат болката што ја чувствувам, но мило ми е што татко ми е сега во мир. Беше прекрасен човек и тоа го знаеше секој што те запознал. Многу ќе ми недостигаш. Умре правејќи го она што најмногу го сакаше, умре како херој.  Те сакам тато, ќе се видиме наскоро. #bluelivesmatter”, напишала Савана во твитот.

Твитот бил објавен доволно долго за да предизвика сочувство и почит, но и омраза.

„Да се ​​биде полицаец е избор. И последниот пат кога проверив, сините луѓе не постоеја. Можеби да се едуцирате?“, твитна еден корисник.

Друг корисник, кој се идентификувал како средношколец, додал: Жал ми е за твојата загуба, но не мора да употребиш расистички хаштаг“.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Поради масовните забави на плажите во Ница, маските на отворено ќе станат задолжителни

Објавено пред

Градоначалникот на Ница во неделата рече дека жали за непочитувањето на мерките, особено физичкото растојание на крајбрежјето на градот за време на забавите што се случија во последниве денови. Тој исто така најави дека во иднина заштитните маските ќе бидат задолжителни на слични настани на отворено.

Најмасовната забава, односно концерт, била организирана од локалниот продуцент на електронска музика The Avener. На неа се собрале огромен број луѓе, неколку илјади, а мерките против ширењето на коронавирусот генерално не се почитувале.

Највеќе луѓе се собрале на познатото крајбрежно шеталиште Promenade des Anglais, што налути некои критичари на настанот кои своето незадоволство го искажале преку социјалните мрежи. Франција во моментов стравува од втор бран на епидемијата на коронавирус.

„Жалиме што правилата не се испочитуваа доволно“, напиша градоначалникот Кристијан Естроси на „Твитер“.

„Во Ница сега ќе биде задолжително да се носат маски за сите организирани настани“, додаде тој и потсети дека секој кој присуствува на настани во затворен простор, како што се концерти, веќе мора да носи маска.

Градските власти инсистираа на тоа дека не бил надминат максималниот број од 5.000 лица дозволени на кој било јавен собир во Франција, дури ни во областа која во нормални услови може да собере до 36.000 луѓе.

Фотограф на АФП изјави дека густината на луѓето била малку поголема во некои области, но, според него, тоа се должело на фактот дека тие барале подобра локација за слушање на музиката, бидејќи квалитетот на звукот не бил насекаде ист.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет42 минути

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 час

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ2 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ2 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија2 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион3 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион3 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет4 часа

Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет4 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион5 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија5 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија19 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија19 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ20 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија20 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет23 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион1 ден

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ1 ден

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет1 ден

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Досие